Laboral Kutxa i Fenerbahče „metlama“ do Final Foura, traži se novi prvak

Nikola Raič • utorak, 19.04.2016.

Nakon CSKA, Laboral Kutxa i Fenerbahče s 3-0 odlaze u Berlin, a Barcelona je pobjedom nad Lokomotivom došla do 2-1...

Panathinaikos – Laboral Kutxa 75:84 (0-3)*

Nakon uvjerljivog slavlja u prvom dvoboju i pobjede nakon produžetka u drugom, Laboral je došao u Atenu po prvi nastup na Final Fouru od 2008. Atena nije pravo mjesto za tražiti takvo što, s obzirom na momčad koja se nalazi sa suprotne strane i fanatičnu podršku domaćih navijača. U prilog domaćinu ide i osam pobjeda u posljednjih devet susreta na svom parketu, ali gosti su imali drugačije planove. Sjajnom posljednjom četvrtinom Laboral je upisala i treću pobjedu u seriji i „pomela“ Panathinaikos na putu do Berlina.

U prvom dijelu vidjeli smo odličnu košarku na obje strane parketa. Nakon gotovo izjednačene prve četvrtine, gosti uspijevaju napraviti razliku sredinom druge. Tada se momčad Velimira Perasovića odvaja i na 10 razlike i tu prednost drže do same završnice poluvremena.

Ipak, domaćin je uspio odgovoriti serijom 5:0 u zadnje dvije minute prvog dijela i vratiti utakmicu u neizvjesne vode. Sjajnu košarku kod gostujućeg sastava nastavlja pružati najbolji strijelac play-offa Mike James koji je u prvom dijelu ubacio 12 poena uz šut 4/7. S druge strane, najbolji je bio Raduljica s devet poena (4/9) uz četiri skoka.

U nastavku Panathinaikos u potpunosti vraća utakmicu „na početak“. Dobrom obranom u trećoj četvrtini ostavljaju goste na samo 14 poena i u posljednjih 10 minuta ulazi se s minimalnom prednošću Laboral Kutxe, 55:56.

U posljednjoj četvrtini Laboral uspijeva slomiti utakmicu. Na samom startu rade seriju 9:2 i dolaze do prednosti koju su sačuvali do kraja susreta. Nisu domaćini imali odgovor na fenomenalnog Dariusa Adamsa koji je u posljednjoj četvrtini ubacio 14 poena

Kod domaćina je najbolji ostao Raduljica s 13 poena (6/12) i osam skokova. Kod gostiju se Adams zaustavio na 24 (9/18), Mike James je dodao 20 (7/12) i šest skokova, a Darko Planinić je za 14 minuta upisao osam poena (3/5) i uhvatio pet skokova.

Real Madrid – Fenerbahče 63:75 (0-3)*

Branitelj naslova teško je stradao u Istanbulu. U drugoj utakmici Fenerbahče je ubacio čak 100 poena i demonstrirao zašto su glavni favoriti za osvajanje naslova. Iako ne u mjeri kao u prošloj utakmici, i večeras je Fenerbahče pokazao da će u Berlinu biti u glavnoj ulozi. Sjajnom trećom četvrtinom skinuli su krunu domaćinima i plasirali se među četiri najbolje momčadi Europe.

Za razliku od rapsodije u drugoj utakmici, večeras smo gledali malo ozbiljnije obrane. Nakon prvog dijela obje momčadi su šutirale ispod 35%, a Fenerbahče je na predah otišao s tri poena prednosti.

Veliku bitku pod koševima su vodili najbolji pojedinci susreta, kod domaćina Ayon sa šest poena (3/8), sedam skokova i tri asistencije te Udoh kod gostiju s osam poena (3/6) i po tri skoka i asistencije.

Ono što smo vidjeli od Fenerbahčea u trećoj četvrtini podsjetilo je na stoku iz prošlog susreta. Raspucani gosti su ubacili 24 poena uz preko 50% šuta za ugodnih plus 14 uoči posljednje četvrtine. U raspletu susreta Fenerbahče je imao i 17 poena prednosti, ali se domaćini serijom 9:0 vraćaju u susret. No, to je bilo sve od Reala za ovu sezonu. Fenerbahče je u konačnici slavio s

Fenerbahče je do pobjede predvodio briljantni Udoh koje je ubacio 15 poena (4/7 za dva i 7/9 s linije slobodnih bacanja), uhvatio 12 skokova te podijelio četiri asistencije i dvije blokade za valorizaciju 33. Kod domaćina se istaknuo Ayon sa 14 poena (7/13), 14 skokova i tri asistencije.

Barcelona – Lokomotiv Kuban 82:70 (2-1)*

Barcelona je jedina momčad koja je napravila break u prve dvije utakmice i na putu su da u svojoj dvorani izvade vizu za Berlin. Barcelona je u nizu od pet uzastopnih pobjeda na svom parketu dočekala Lokomotiv i napravila drugi korak prema Final Fouru uvjerljivom pobjedom od 12 razlike.

Kuban odlično ulazi u utakmicu i nakon prvih 10 minuta odlaze na odmor s četiri poena prednosti. Nije Barcelona iskoristila prednost domaćeg parketa kako smo ju navikli vidjeti da ga koristi. No, zato u nastavku Barcelona pokazuje zašto je protiv svakog favorit u Blau Grani. Drugu četvrtinu su domaćini zatvorili sve prilaze svom obruču i dobili 23:13.

Fenomenalan je u redovima domaćina bio Abrines koji je ubacio čak 18 poena od čega četiri trice i tome dodao četiri skoka. Goste je u igri držao Randolph s 10 poena (4/7) i pet skokova.

U nastavak susreta Barcelona ulazi na krilima sjajno odrađene druge četvrtine te dolazi i do najveće prednosti od 13 razlike. Ni nakon odmora Lokomotiv nije pronašao rješenje za raspoloženog Abrinesa koji je nastavio rešetati koš iz svih oružja.

Ni u posljednjoj četvrtini Barcelona nije stala, već je svoju prednost povećavala iz napada u napad. Katalonci su serijom 13:2 otišli na ogromnih plus 20 i pobjeda nije dolazila u pitanje.

Fenomenalni Abrines se zaustavio na 25 poena (2/3 za dva i 6/10 za tri poena), a Ante Tomić je dodao sedam poena (3/4) i pet skokova za 20 minuta. Kod gostiju je još jednu dobru utakmicu odigrao Randolph sa 16 poena (7/17) i šest skokova.