CSKA predvođen Nandom De Colom do finala Eurolige, Lokomotiv gotovo bez šanse

Petar Jenjić • petak, 13.05.2016.

U prvoj polufinalnoj utakmici Eurolige CSKA je gotovo bez većih problema svladao Lokomotiv Kuban rezultatom 88:81. Do pobjede ih je predvodio MVP natjecanja Nando De Colo sa 30 koševa.

Stigli smo i do sam završnice euroligaške sezone, a u prvom polufinalu mogli smo gledati dvoboj između CSKA i Lokomotiv Kubana. Ove sezone odigrali su dva međusobna susreta i to u VTB ligi, a po pobjedu imaju obje momčad. Također ovo je i dvoboj dvojice grčkih trenera, Georgiosa Bartzokasa i Dimitrisa Itudisa.

Itudis je uoči utakmice rekao: „Velika je čast biti na završnici, među odličnim trenerima i igračima. Znamo da ono što se prije događalo da ostavljamo u prošlosti. Na Final Fouru morate biti spremni i usredotočeni. Imamo puno samopouzdanja, no ne vjerujem da ovdje ima ekipa koja ga nema. Rastemo iz treninga u trening, a danas će odlučit sitnice.“

Bartzokas govori kako sa ponajviše dobrom obranom mogu do pobjede: „Za nas, bilo je teško graditi obrambenu momčad jer se, ponajviše u Rusiji, njeguje napadačka košarka. Imamo odlične ofenzivne igrače, ali istodobno moramo ostati skupa, moramo igrati obranu.“

Nando De Colo opravdao je jučer osvojenu MVP nagradu te predvodio svoju momčad do finalne utakmice. Od početka do kraja susreta držali su prednost na svojoj strani i svaku prijetnju bi vrlo brzo uklonili. Uz to, imali su i vrlo visok postotak šuta (67% za dva i 50% za tricu) te su zasluženo prošli u finale.

CSKA je jako dobro ušao u susret i, dok se Kuban nije ni snašao, poveli sa 9:0 nakon tri minute igre. Iako su se pribrali i počeli igrati bolje, i dalje je bilo nedovoljno da se potpuno približe. Pa ni početkom druge dionice kada je CSKA bio više od tri minute bez koša. Dontayju Draperu nije se gotovo nitko pridružio. Malcolm Delaney nije bio raspoložen, a nisu mu pomogle ni vrlo brze dvije osobne pogreške.

Vrlo visok postotak realizacije nakon napadačkog skoka, jedan je od razloga što je CSKA bio na visokoj prednosti. Nakon jednog takvog Andrey Vorontsevich je postigao tricu za najvećih 15 koševa prednosti.

U nastavku susreta gledali smo sličnu igru. Lokomotiv se u trećoj dionici približio na šest koševa zaostatka, no CSKA se vrlo brzo vratio na dvocifrenu razliku. Međutim prilika da se približe se ukazala minutu i pol prije kraja, no Ryan Broekhoff promašio je otvorenu tricu za smanjenje na četiri razlike. CSKA je pobjedu potvrdila uspješnim izvođenjem slobodnih bacanja.

Nando De Colo ubacio je 30 poena (9/14 za dva, 2/4 za tricu, 6/6 slobodna bacanja) i potvrdio zašto je odabran za najboljeg igrača Eurolige. Kod CSKA još je jedino Vitaly Fridzon bio dvocifren, ubacio je 13 koševa (3/3 za dva, 2/3 za tricu, 1/1 slobodna bacanja).

S druge strane, Malcolm Delaney ubacio je 26 koševa (1/7 za dva, 4/9 za tricu, 12/12 slobodna bacanja), a Dontaye Draper zabio je 17 (4/5 za dva, 3/7 za tricu). Anthony Randolph ubacio je 13 koševa (5/11 za dva, 3/4 slobodna bacanja) uz 11 skokova, dok je Ryan Broekhoff ubacio deset poena (1/2 za dva, 2/5 za tricu, 2/2 slobodna bacanja).