Fenerbahče u produžetku slomio Laboral Kutxu, prva titula nadohvat ruke

Petar Jenjić • petak, 13.05.2016.

Nakon što je CSKA došao do pobjede na Lokomotiv Kubanom, isto je za rukom pošlo i Fenerbahčeu koji je nakon produžetka slavio protiv Laboral Kutxe rezultatom 88:77. Momčad Velimira Perasovića imala je šut za pobjedu u regularnom dijelu, no Adams je promašio šut za tri poena.

Fenerbahče i Laboral Kutxa su ekipe koje ciljaju na svoju prvu titulu. U posljednje četiri sezone igrali su osam puta, a španjolski sastav vodi sa 6:2. Obje momčadi odigrali su odlične utakmice u četvrtfinalima te bez poraza prošli dalje. Fenerbahče je svladao Real Madrid, dok je Laboral Kutxa prošla grčki Panathinaikos.

Trener turske momčadi Željko Obradović izjavio je uoči utakmice: „Moje misli su samo na polufinalu. Imaju tri odlična igrača: Adamsa, Jamesa i Bourousisa. Nastojali smo ih dobro proučiti i to je ključ kako do pobjede. Moje iskustvo u ovakvim utakmicama je od nekakvog značaja, ali svaki naš igrač ima dovoljno iskustva da vodi ekipu do finala.“

S druge strane, Velimir Perasović kaže: „Siguran sam da smo učinili nešto jako veliko za naš klub i navijače. Sada kad smo ovdje, želimo napraviti i korak naprijed, učiniti sve da se naš san ostvari. Radili smo jako naporno kroz sezonu i zaslužili smo biti ovdje.“

Drugo polufinale bilo je daleko zanimljivije, kako zbog igre na terenu, tako i zbog navijača na tribinama. Laboral Kutxa imala je šut za pobjedu, međutim nije ga iskoristila. U produžetku su ostali bez snage pa Fenerbahče nije imao problema završiti utakmicu pobjedom.

Turska momčad krenula je furiozno nošena brojim navijačima koji su stigli u Berlin. Nakon dvije minute igre vodili su sa 10:0 i Perasović je bio prisiljen zvati minutu odmora. Laboral se vrlo brzo vratio utakmicu u egal ulaskom Ioannisa Bourousisa, no Fenerbahče jako dobro odgovara i dobiva prvu dionicu sa osam koševa razlike.

Ono što ih je krasilo cijelu sezonu, brzi napadi, odličan šut i vrlo dobra obrana, jako je dobro funkcioniralo kod Laborala. Darius Adams ubacio je nekoliko važnih koševa u povratku španjolske momčadi u egal.

Sjajna košarka nastavljena je u drugom poluvremenu. Perasovićeva momčad malo je primirila turske navijače. Međutim nijedna momčad nije se uspijevala odvojiti na veću razliku i zanimljiva završnica bila je neizbježna. Laboral je držala prednost, prvenstveno zahvaljujući Bourousisu koji je nastavio sa odličnom igrom.

Jako puno otvorenih šuteva promašio je Fenerbahče, što Laboral nije iskoristila onako kako je možda trebala. Međutim jedan takav otvoreni šut ušao je Luigiju Datomeu 45 sekundi prije kraja i smanjio je na prednost Španjolaca na koš zaostatka. Adams s druge strane postiže jedno slobodno bacanje, a zatim Kostas Sloukas izjednačava rezultat na 72:72. Ponovno je Adams bio u akciji na drugoj strani, no njegov šut za tricu ispao je iz obruča. Kim Tille je napravio vrlo nepotreban prekršaj na Sloukasu iako je vrijeme gotovo isteklo, no srećom po njega i njegovu momčad, nisu bili u bonusu.

U produžetku se razigrao Bogdan Bogdanović i ubacio većinu koševa svoje momčadi. Španjolski sastav ostao je bez snage, a nakon još jednog ubačaja Bogdanovića za +7 dvije i pol minute prije kraja, turski košarkaši nisu imali problema privesti utakmicu do kraja.

Bogdan Bogdanović završio je utakmicu sa 18 koševa (3/6 za dva, 2/7 za tricu, 6/7 slobodna bacanja) uz šest skokova. Luigi Datome ubacio je 15 poena (2/3 za dva, 3/6 za tricu, 2/2 slobodna bacanja), dok su po 14 zabili Jan Vesely (šut 7/8) i Ekpe Udoh (šut 6/8).

Kod poraženih je najbolji bio Ioannis Bourousis sa 22 poena (6/9 za dva, 3/5 za tricu, 1/4 slobodna bacanja) i deset skokova, Darius Adams zabio je 19 (3/4 za dva, 4/13 za tricu, 1/2 slobodna bacanja) uz sedam asistencija, dok je Kim Tillie postigao 13 koševa (5/5 za dva, 0/1 za tricu, 3/3 slobodna bacanja).