Veličanstveno finale u Berlinu: CSKA stigao do naslova prvaka Europe unatoč prosutoj visokoj prednosti

Petar Jenjić • nedjelja, 15.05.2016.

U veličanstvenom berlinskom finalu košarkaši CSKA stigli su do novog naslova prvaka Europe. Slavili su protiv Fenerbahčea nakon produžetka rezultatom 101:96. Turci su uspjeli nadoknaditi 20 koševa zaostatka i odvesti utakmicu u produžetak, međutim do prvog naslova nisu uspjeli doći.

Još jedna euroligaška sezona stigla je do svoje završnice. Nakon što smo saznali rezultat utakmice za treće mjesto, na redu je finalna utakmica između dviju momčadi koje su ove sezone najviše pokazale, Fenerbahčea i CSKA.

Turska momčad traži svoj prvi euroligaški naslov, što bi ujedno bio i prvi turski. Tako bi zaključili uspješnu sezonu turskih momčadi jer je, podsjetimo, Galatasaray osvojio naslov u Eurokupu. Trener Željko Obradović uoči utakmice je rekao: „Znam da ćemo imati odličnu podršku s tribina i da igramo protiv jedne odlične momčadi. Igraju odličnu košarku i imaju jako dobre pojedince, a ono što je najvažnije imaju jako dobrog trenera.“

CSKA s druge strane traži sedmu Euroligu, prvu nakon 2008. godine. U međuvremenu su izgubili dva finala, 2009. u Berlinu i 2012. u Istanbulu. Trener CSKA Dimitris Itoudis bio je pomoćnik Obradoviću u Panathinaikosu punih 13 godina, u vremenu kada su osvojili pet euroligaških naslova. Uoči utakmice je rekao: „Jako smo uzbuđeni i veselimo se finalu. Jako dug put bio je do finala, ali znamo zašto smo ovdje. Prvi puta ove sezone igramo protiv Fenerbahčea, nismo se dosada susretali. Bit će jako teška utakmica. Odlična su momčad i imaju sve, od visokih igrača do niskih, uz odličnog trenera koji ima jako puno iskustva u ovakvim situacijama.“

Prvo poluvrijeme nije nagovještavalo spektakl. CSKA je otišao na 20 razlike, a igrači Fenerbahčea uopće nisu bili u utakmici. Međutim u nastavku su proradili i uspjeli dovesti utakmicu do produžetka. Međutim previše su se potrošili stižući prednost tako da su ostali bez snage. Željku Obradoviću ovo je prvo izgubljeno finale Eurolige, nakon što ih je osam uspio dobiti.

Obje ekipe ušle su furiozno u utakmicu, gotovo ne promašujući u uvodnih nekoliko minuta. Itudis je odlučio na početku ostaviti Miloša Teodosića na klupi, ponajviše zbog loših igara na prethodnim euroligaškim završnicama, što mu je srpski košarkaš uspio vratiti dobrom igrom. Za Fenerbahče je bilo važno da dobiju što više napadački raspoloženih igrača, međutim u prvoj dionici to je polazilo za rukom samo Luigiju Datomeu.

CSKA je nastavio s odličnom igrom i potpuno kontrolirao rezultat. Pretkraj poluvremena otišli su na najvećih 18 koševa prednosti, a Fenerbahče su ograničili na skroman napadački učinak. Turcima nije pomoglo ni to što je Jan Vesely promašio četiri slobodnih bacanja. Obradović nije znao što da napravi jer mu se momčad potpuno pogubila, pet minuta nisu postigli poena. Poluvrijeme su završili sa okruglih 20 koševa viška (50:30).

U nastavku je turska momčad osjetno bolje zaigrali u obrani, međutim nedostajao je učinak u napadu. Vesely je nastavio sa promašajima slobodnih bacanja (ukupno 1/10), što je dodatno frustriralo i njega i cijelu momčad.

Međutim CSKA je gotovo potpuno nestao u posljednjoj četvrtini. Osim koševa na individualnu kvalitetu, ništa im nije išlo od ruke. Uz fanatične navijače Fenrbahče je došao u egal, ubačajem Bobbyja Dixona smanjio je na koš zaostatka. Zatim Teodosić proigrava Nanda De Coloa, koji povećava prednost CSKA, 50 sekundi prije kraja. Bobby Dixon uzvraća, i to tricom za izjednačenje. De Colo gubi još jednu loptu, što koristi Kostas Slokuas koji s linije slobodnih bacanja donosi Feneru dva koša prednosti. U zadnjem napadu Rusa, De Colo promašuje tricu, a Viktor Khrjapa iz odbojke izjednačava rezultat i odvodi utakmicu u produžetke.

U produžetku se probudio De Colo i ubacio većinu poena CSKA. Kako fizički, tako i psihički umor se osjetio kod Fenerbahčea i nisu imali snage da dobiju utakmicu. Dixon i Datome držali su nade do posljednjih sekundi, međutim pobjeda je bila nedostižna.

Nando De Colo na kraju je bio najbolji kod CSKA sa 22 koša (5/12 za dva, 1/3 za tricu, 9/10 slobodna bacanja) uz sedam asistencija, Miloš Teodosić završio je utakmicu sa 19 poena (1/1 za dva, 3/6 za tricu, 8/9 slobodna bacanja) uz također sedam asistencija, dok je Kyle Hines ubacio 15 koševa (6/7 za dva, 3/3 slobodna bacanja).

Najbolji kod Fenerbahčea bio je Bobby Dixon sa 17 koševa (1/1 za dva, 5/9 za tricu), dok su po 16 koševa zabili Luigi Datome (šut iz igre 5/9, slobodna bacanja 3/3), Pero Antić (šut iz igre 2/4, slobodna bacanja 11/12) i Ekpe Udoh (šut iz igre 5/14, slobodna bacanja 6/8) koji je imao i 11 skokova.

• Obrisan korisnik19.05.2016. u 02:38
    Još samo da ukinu taj "final-4" i igraju normalan play-off sistem do 3 ili 4 pobjede pa tako i u poluvfinale i finale. Taj final-four je čisti relikt amaterskiih vremena košarke "izumljen" radi smanjenja troškova natjecanja a pobjednika odlučuje dobrim dijelom dobar bio-ritam... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik17.05.2016. u 17:27
    Iznenađujuće puno koševa za euroligu i to u finalu u 90 tim, finala su zavrsavala rezultatom 50-44..
  • Obrisan korisnik16.05.2016. u 18:21
    odlično finale
  • narada10816.05.2016. u 09:20
    koje epsko finale! Ne bih znao nijednu ekipu u ovoj sezoni koja je u stanju napraviti takav preokret kao Fener. Čak su imali +2 prije zadnjeg napada prije nego što Khryapa izjednačuje. Šta su Teo i de Colo odigrali je bilo sjajno, fantastično.