Europsko prvenstvo 2016., nokaut faza, Osmina finala, 27.06.2016, 21:00 h, Stade de Nice - Nice
Suci: Damir Skomina, Jure Praprotnik, Robert Vukan (Slovenija)
Island

Branimir Korać • ponedjeljak, 27.06.2016.

Fanatičnom borbenošću Islanđani su šokirali i Englesku i idu u četvrtfinale Europskog prvenstva na svojoj prvoj završnici velikog natjecanja u povijesti...

Jack Wilshere
46'

Jamie Vardy
60'
11
Marcus Rashford
87'

Theodor Elmar Bjarnason
77'

Arnor Ingvi Traustason
88'

Lars Lagerbäck

Zahvaljivali su Englezi Traustasonu na golu koji im je za protivnika umjesto Portugala donio Island, ali na kraju niti na papiru lakši protivnik za njih nije puno značio. Island je odigrao sjajnu utakmicu i zasluženo ide u četvrtfinale, a Englezi ponovno razočarani idu kući.

Dvoboj je počeo furiozno, pogoci su padali već u prvih deset minuta i sve je govorilo kako nas očekuje vrlo uzbudljiv dvoboj na Azurnoj obali.

U trećoj minuti Englezi su zaradili kazneni udarac koji je izborio Raheem Sterling svojim praktički jedinim pamtljivim potezom u susretu. Došao je do lopte prije islandskog vratara, ovaj ga je zakačio i Skomina je dosudio penal koji Wayne Rooney pretvara u pogodak.

No samo dvije minute trajalo je slavlje Engleza. Ubačaj iz auta došao je na glavu Gudmundssona koji je prebacio loptu u sredinu, a na nju natrčava Ragnar Sigurdsson koji bježi čuvaru i zabija za 1:1.

Englezi su se pokušavali vratiti do prednosti i imali su lijepu priliku kada je Dele Alli krasno opalio iz voleja, ali lopta je otišla malo preko grede i onda je uslijedio novi šok.

Igrala se 19. minuta kada je Sigthorsson dobio loptu i pucao s 15 metara, udarac nije bio jak, ali ni reakcija Joea Harta nije bila dobra te lopta odlazi u mrežu. Još jedan kiks engleskih vratara koji je na velikim natjecanjima napretek i koliko god dobro branili u klubovima, kada obuku dres reprezentacije, doživljavaju transformaciju.

Do kraja prvog dijela Engleska je najbliže pogotku bila kada je Kane pucao lijepo, ali Halldorsson nje bio na mjestu.

U drugom poluvremenu Englezi nisu imali niti dobru ideju, niti organizaciju, kako je susret odmicao nervoza je sve više rasla, a Islanđani su imali prilike i iz kontranapada ubiti utakmicu i prije kraja.

Najčišću situaciju imao je Kane kada je ostao sam u 16 metara i pucao glavom, ali preslabo za Halldorssona, do kraja je Island izdržao i priredio jedno od najvećih iznenađenja u povijesti europskih prvenstava.

Englezi su u utakmicu ušli pomalo olako i to im se odbilo od glavu. Island ide dalje!