Vrlo dobar nastup Tomića u pobjedi Barcelone, Iberostar potopio Fuenlabradu

Petar Jenjić • nedjelja, 20.11.2016.

Danas je odigrano preostalih šest utakmica devetog kola španjolske ACB lige, a nastupili su brojni hrvatski košarkaši, više ili manje uspješno...

Nakon katastrofe protiv Real Madrida u Euroligi, košarkaši Barcelone su se uspjeli oporaviti i bez većih problema slaviti kod kuće protiv Estudiantesa, nanijevši mu peti prvenstveni poraz. Nakon tri su četvrtine imali 22 poena prednosti, a do kraja su gosti samo uspjeli smanjiti konačni zaostatak.

Do pobjede ih je predvodio Marcus Eriksson s 18 poena (4/7 iz igre, slobodna bacanja 6/6), dok je Ante Tomić ubacio 17 koševa (5/7 za dva, slobodna bacanja 7/10), uz osam skokova i tri asistencije za 20 i pol minuta provedenih na parketu.

Kod gostiju je Edwin Jackson ubacio 25 poena (8/15 iz igre, slobodna bacanja 5/5) uz pet skokova. Goran Suton ostao je bez poena za 13 minuta na parketu (šut 0/7) uz pet skokova i asistenciju.

Manresa nastavlja s vrlo lošim izdanjima, a danas je poražena na gostovanju kod Bilbaa. Slično kao i u utakmici Barcelone i Estudiantesa, Bilbao je vodio od samog početka, iz minute u minutu povećavao prednost, a treću dionicu zaključio s 19 poena prednosti. Do kraja su gosti uspjeli samo ublažiti sedmi ovosezonski poraz.

Bilbao je do pobjede predvodio Alex Mumbru s 22 poena (8/14 iz igre, slobodna bacanja 2/4), osam skokova i sedam asistencija. Ivan Buva ubacio je šest poena (3/6 za dva, slobodna bacanja 0/2) uz sedam skokova za 14 i pol minuta provedenih na parketu.

Najbolji je kod gostiju bio Patrik Auda s 13 poena (5/6 iz igre, slobodna bacanja 2/2). Marjan Čakarun završio je susret s osam poena (4/6 za dva), pet skokova i jednom asistencijom za 24 i pol minute igre, dok je Lukša Andrić dodao četiri poena (2/3 za dva) i dva skoka za sedam minuta provedenih na parketu.

Katastrofalnu je utakmicu pred svojim navijačima odigrao Real Betis, kojeg je potopila momčad Murcije i nakon četiri poraza došla do treće prvenstvene pobjede. Ključnim se pokazala druga dionica, u kojoj su domaćini postigli tek tri poena, a gosti otišli na nedostižnih 29 koševa prednosti (23:52).

Billy Baron bio je najbolji kod Murcije s 19 poena (6/11 iz igre, slobodna bacanja 3/3), dok je Facundo Campazzo ubacio 17 koševa (6/9 iz igre, slobodna bacanja 1/2) uz deset asistencija.

Kod domaćina je Marc Garcia ubacio 17 poena (5/5 iz igre, slobodna bacanja 5/7). Luka Žorić završio je susret s devet poena (3/6 za dva, slobodna bacanja 3/6) uz tri skoka za 17 i pol minuta provedenih na parketu.

Slično se provela i Fuenlabrada, ali na gostovanju kod Tenerifa, koji nisu imali pretežak posao. Potpuno su dominirali čitavim susretom, a do visoke su pobjede došli sjajnom posljednjom četvrtinom, koju su dobili rezultatom 37:11. Nakon poraza od Reala, Tenerifima je ovo sedma pobjeda, dok Fuenlabrada nakon ove katastrofe ostaje na dvije.

Do pobjede su ih s po 15 poena predvodili Nicolas Richotti (4/7 iz igre, slobodna bacanja 5/7) i Davin White (3/7 iz igre, slobodna bacanja 7/7).

Jedini je dvocifren kod poraženih bio Ivan Paunić s 12 koševa (6/12 iz igre, slobodna bacanja 0/3). Marko Popović ostao je bez poena (0/2) za četiri i pol minute na parketu.

U večernjem je terminu odigrana jedina rezultatski neizvjesna utakmica, u kojoj je Baskonija nakon produžetka nadigrala košarkaše Zaragoze i time došla do šest prvenstvene pobjede. Upravo su domaćini i uspjeli izboriti produžetak, nakon što je Shane Larkin bio siguran s linije slobodnih bacanja (87:87), dvije sekunde prije isteka vremena. U produžetku je Baskonija bila osjetno bolja te nanijela Zaragozi šesti poraz.

Do pobjede ih je predvodio Rodrigue Beaubois s 22 poena (5/5 za dva, 4/12 za tricu), dok je Andrea Bargnani dodao 17 koševa (7/14 iz igre, slobodna bacanja 2/2) i osam skokova.

Gostima nije pomogla niti sjajna izvedba Stevana Jelovca, koji je susret završio s 30 poena (8/17 iz igre, slobodna bacanja 12/14) i osam skokova. Filip Kraljević je za dvije minute na terenu ostao bez učinka.

Do nove je pobjede došao i Real Madrid, koji je slavio na gostovanju kod Gran Canarije te je trenutno na omjeru 7-1. Nakon izjednačene tri četvrtine, Madriđani su susret prelomili u posljednjoj dionici, koju su dobili s devet razlike(21:12), a tek su u jednom navratu vodili dvoznamenkastom razlikom.

Najefikasniji je kod Reala bio Sergio Llull s 13 poena (2/7 za dva, 2/7 za tricu, slobodna bacanja 3/4) uz sedam asistencija.

Kod domaćina je Kyle Kuric ubacio 15 koševa (1/3 za dva, 4/8 za tricu, slobodna bacanja 1/1) uz četiri skoka. Darko Planinić ni večeras nije nastupio zbog ozljede.