Petar Jenjić • srijeda, 11.01.2017.

Odigrano je devet utakmica 12. kola košarkaške Lige prvaka iz kojih vrijedi izdvojiti pobjede Perićeve Venezije protiv Kataje 78:68 i Ukićevog AEK-a nad Ludwigsburgom 82:72...

Partizan je u dramatičnoj utakmici slavio na gostovanju kod Charleroia 65:63 i došao na omjer 8-4. Beogradska je momčad vrlo dobro otvorila utakmicu, ali nije imala rješenja za vrlo raspoloženog Shepherda koji je bio prvo ime svoje momčadi. Obje su momčadi jako puno griješile pa i nije previše čudio rezultat na poluvremenu (34:30).

Domaćin je nastavak susreta otvorio zonskom obranom kojom je došao do dvoznamenkastog vodstva. Partizan su tricama držali Vrabac i Andrić i malo po malo Beograđani se vraćaju u utakmicu. U završnih se pola minute ušlo izjednačenim rezultatom koji je gostima donio Hatcher. Charleroi je odigrao slab napad, na drugoj je strani odgovornost u svoje ruke uzeo ponovno Hatcher i pogodio za pobjedu.

Goste je do pobjede predvodio Mihajlo Andrić s 14 poena (1/1 za dva, 4/8 za tricu) i šest skokova, dok su po 11 koševa upisali Novica Veličković (4/6 za dva, 1/2 za tricu) i Adin Vrabac (4/6 za dva, 1/2 za tricu).

Najefikasniji je kod domaćina bio Jevohn Shepherd s 31 ubačajem (12/17 iz igre, slobodna bacanja 3/3) i šest skokova.

AEK nastavlja s dobrom formom. U jednoj zanimljivoj utakmici kod kuće je nadigrao vodeći Ludwigsburg 82:72 i došao na omjer 7-5, dok je njemačka momčad pala na 8-4. Grci su puno bolje otvorili susret i nakon prvih deset minuta imali su 12 poena prednosti (24:12).

U drugom je poluvremenu Ludwigsburg bio taj koji je dominirao terenom i preuzeo vodstvo (54:59). Ubrzo je Šakota ubacio dvije uzastopne trice i poravnao rezultat. Izmjene u vodstvu su ubrzo završile jer je AEK vratio kontrolu nad utakmicom, zaključivši posljednjih nekoliko minuta rezultatom 15:6.

Dušan Šakota predvodio je AEK s 27 poena (10/17 iz igre, slobodna bacanja 4/4). Roko Ukić odigrao je nešto manje od 30 minuta i za to vrijeme ostvario učinak od sedam poena (2/4 za dva, 1/3 za tricu), jednog skoka i četiri asistencije.

Kod gostiju su po 20 koševa ubacili Tekele Cotton (6/10 iz igre, slobodna bacanja 7/8) i Jack Cooley (8/10 za dva, slobodna bacanja 4/7).

Venezia je kod kuće slavila protiv Kataje i barem privremeno ostala na prvom mjestu grupe B jer je susret između Le Mansa i Pinar Karsiyake prebačen za srijedu zbog vremenskih neprilika i problema zbog putovanja. Večerašnjom su pobjedom došli na omjer 8-4 i matematički osigurali prolazak dalje, dok je Kataja na 6-6.

Kontrolu nad utakmicom imala je finska momčad gotovo tri četvrtine, iako nisu vodili više od devet koševa prednosti. Posebno je "efikasna" bila druga četvrtina koju su gosti dobili s 9:8. Momčadi su se izmjenjivale u vodstvu tijekom treće četvrtine, dok je Venezia u posljednjoj uspjela prelomiti utakmicu serijom 14:2 i doći do pobjede 78:68.

Do pobjede ih je predvodio Melvin Ejim s 23 poena (9/12 iz igre, slobodna bacanja 2/3) i deset skokova. Hrvoje Perić zaključio je susret s 11 koševa (3/8 za dva, 1/1 za tricu, slobodna bacanja 2/3), dva skoka i jednom asistencijom za 22 minute na terenu.

Najbolji je kod gostiju bio Rion Brown s 22 poena (6/15 iz igre, slobodna bacanja 6/6) i pet skokova.

Liga prvaka, 12. kolo:
Himik Južni - CSM Oradea 78:49 (Daniel Bejerano 19p, 9sk / Martin Zeno 12p)
PAOK - Neptunas 82:73 (Thaddaus McFadden 31p, 6sk / Larry Drew 31p, 5sk, 6as)
Ventspils - Lyon-Villeurbanne 77:72 (Edgaras Zelionis 16p, 6sk / Nikola Dragović 17p, 5sk)
Rosa Radom - Varese 61:74 (Darnell Jackson 20p, 5sk / Eric Maynor 21p, 5as)
AEK - Ludwigsburg 82:72 (Dušan Šakota 27p, 5sk / Jack Cooley 20p, 7sk i Tekele Cotton 20p)
Helios Domžale - Ironi Nahariya 60:69 (Tomaš Kyzlink 21p, 7sk / Yancy Gates 15, 5sk)
Oldenburg - Ušak Sportif 106:77 (Chris Kramer 16p, 10sk, 13as / D'Angelo Harriosn 17p)
Spirou Charleroi - Partizan 63:65 (Jevohn Shepherd 31p, 6sk / Mihajlo Andrić 14p)
Venezia - Kataja 78:68 (Melvin Ejim 23p, 10sk / Rion Brown 22p, 5sk)