SP 2017 - Skupina A, 1. kolo, 11.01.2017, 20:45 h
Francuska 31:16 Brazil
Brazil

Omeyer uništio Brazilce već u prvom poluvremenu, sjajan start domaćina

Mihaela Bradovski • srijeda, 11.01.2017.

Susretom između Francuske i Brazila počelo je Svjetsko rukometno prvenstvo. Domaćin je u Bercyju briljirao, pregazio je Brazilce već u prvom poluvremenu te na kraju visoko slavio s 31:16...

Šesnaest godina čekala je Francuska veliko natjecanje pred svojim navijačima. Puna Bercy Arena prvog dana Svjetskog prvenstva svoje je ljubimce imala prilike vidjeti u odličnom izdanju. Susret otvaranja bio je riješen već u prvih 20-ak minuta prvog dijela, za vrijeme kojeg su francuski rukometaši postigli preko nekoliko atraktivnih pogodaka ne ostavljajući mnogo prostora Brazilcima.

Uoči susreta iz brazilskog tabora stizala su nadanja da pola godine nakon poraza na Olimpijskim igrama, protiv istog protivnika, kroz 60 novih minuta mogu prezentirati pomake u svojoj igri, no protiv ovako raspoložene Francuske i jači bi protivnik bio na mukama. Brazilci su prvu polovicu dvoboja završili s dvoznamenkastim minusom, a najzaslužniji za tih 17:7 bio je Thierry Omeyer koji je na poluvrijeme otišao sa sjajnih 14 obrana.

Iza vratara francuske vrste u tom su prvom dijelu uspjela poentirati tek tri reprezentativca južnoameričkog predstavnika; Teixeira, Toledo i Novais. S druge strane, Porte je postigao pet pogodaka iz jednako toliko pokušaja, a u strijelce su se po tri puta upisali Nikola Karabatić i Guigou.

Dinart i Gille u nastavku su podosta "promiješali" momčad, no bez obzira na imena na parketu ništa se bitnoga po rezultat nije promijenilo. U deset minuta drugog poluvremena brazilski rukometaši uspjeli su postići tek još jedan zgoditak, puno su energije trošili pokušavajući izorganizirati nešto smisleniji napad dok je i sredina obrambene linije pokazala svoje limite.

Točno na ulasku u posljednju četvrtinu Francuska je povela s +15, a onda je nakratko, kada već nije mogao u napadu, Brazil odgovorio trima, od ukupno 10, obranama Maika Santosa. Ukupno gledajući, taj završni dio susreta ritmom je bio vrlo siromašan, s dosta isprekidanom igrom, no tek su u njemu izabranici Washingtona Silve uspjeli uhvatiti dah ne ulijećući više iz jedne pogreške u drugu kao posebno u prvom dijelu.

Točku na i prvog dvoboja SP-a stavio je vratar Gerard pogotkom u posljednjim sekundama za konačnih 15 razlike. Obojici čuvara mreže pobjedničkog sastava pripalo je po poluvrijeme, Gerard je uz pogodak upisao devet obrana (50% uz Omeyerovih 67%). Dvojac na francuskoj klupi može biti nezadovoljan tek brojem izgubljenih lopti, njih čak 15 u odnosu na brazilskih 11. Što se strijelaca Brazila tiče, najviše pogodaka, njih pet, postigao je Toledo, ali uz devet nepreciznih šuteva dok je Santos do kraja zaustavio 10 protivničkih pokušaja.

U drugo kolo Francuska odlazi nakon pobjede u više revijalnoj nego natjecateljskoj utakmici s doziranom minutažom za sve dok će Brazilci imati itekako na čemu raditi ne bi li se barem malo približili najavi Joao Da Silve koji je za francuske medije poručio: "Osim možda Francuske vjerujem da možemo dobiti sve naše utakmice u skupini. Željeli bismo doći do četvrtfinala, to je naš cilj".