Pobjede Uniksa i Darušafake, Banić i Žižić bez poena

Petar Jenjić • četvrtak, 12.01.2017.

Odigrane su prve dvije utakmice 17. kola Eurolige iz kojih su kao pobjednici izašli Uniks Kazan, koji je slavio protiv Bamberga 63:58 i Darušafaka koja je nadigrala Baskoniju rezultatom 98:89...

Uniks Kazan - Bamberg 63:58

Euroligaški četvrtak otvorio je Uniks Kazan koji je na domaćem terenu nadigrao Bamberg, čime je ruska momčad nastavila sa sjajnom formom na domaćem terenu. Naime, ovo im je četvrta pobjeda u posljednjih pet domaćih utakmica. Bamberg je nakon izvrsnog niza od pet pobjeda u posljednjih šest utakmica večeras propustio svoju priliku i upisao novi poraz.

U uvodnim minutama gledali smo prilično neefikasnu košarku i nakon polovice igre u prvoj četvrtini, domaćin je vodio s 8:5. Dobru je rolu za Bamberg odradio Leon Radošević i prvu su četvrtinu zaključili sa sedam poena prednosti (13:20). Marko Banić na terenu je proveo tek nešto više od minute i za to vrijeme napravio dva prekršaja.

Dobru su obranu igrali gosti i ograničili su protivnike na mali broj poena. Iz obrane je proizašlo dosta lakših poena i jedan od njih je trica Strelnieksa za prvu dvoznamenkastu prednost (16:27), prva trica Bamberga u večerašnjoj utakmici. Ruska se momčad uspjela u završnici približiti na tri poena zaostatka, ali je pristojnu razliku Bambergu tricom donio Darius Miller (30:36).

Vrlo loše je Uniks ušao u drugo poluvrijeme i svoje je prve poene upisao preko Antipova nakon šest minuta igre. Srećom za Ruse, Bamberg je do tada ubacio samo šest poena. Gostima se to i osvetilo u završnici treće četvrtine kada su domaćini tricama Stolla i Langforda došli do izjednačenja (44:44), dok su u 34. minuti preuzeli vodstvo (55:53) nakon dugo vremena. Protiv raspoloženog Keitha Langforda gosti nisu mogli. Najbolji igrač Uniksa odigrao je vrlo dobru završnicu i predvodio svoju momčad do pobjede. Iako su imali priliku eventualno doći do produžetka, Bamberg je na kraju ipak ostao malo kratak, samo pet poena (63:58).

Keith Langford predvodio je svoju momčad s 27 poena (10/24 iz igre, slobodna bacanja 4/6), deset skokova i pet asistencija, dok je Latavious Williams dodao 13 koševa (6/9 za dva, slobodna bacanja 1/2). Marko Banić na parketu je proveo tek jednu minutu, promašio je jedan šut za dva poena, prikupio jedan skok i dvije osobne pogreške.

Najbolji je kod Bamberga bio Janis Strelnieks s 13 ubačaja (4/9 iz igre, slobodna bacanja 3/4), sedam skokova i šest asistencija. Leon Radošević zaključio je susret sa šest poena (3/8 za dva), tri skoka i jednom asistencijom za 16 minuta provedenih na terenu.

Darušafaka - Baskonia 98:89

Nakon dva tijesna poraza u Euroligi košarkaši Darušafake na svom su terenu dočekali španjolsku Baskoniju i nanijeli im tek drugi poraz u posljednjih osam utakmica. Iako je španjolska momčad trenutno vodeća u ligi po broju obrambenih skokova i skokova ukupno, Blattova ih je momčad večeras nadigrala u oba segmenta. Kada se na to nadovezala i odlična šuterska večer (14/22 za tricu), pobjeda nije dolazila u pitanje.

Domaćin se dosta mučio sa šutom na početku večerašnje utakmice. Nakon šest i pol minuta igre ubacili su tek šest poena, da bi gosti baš u tom periodu otišli prvi put na dvoznamenkastu prednost ubačajem Šengelije (6:17). Probudili su se u završnici Bertans i Wanamaker i vratili svoju momčad u egal na kraju prvih deset minuta (20:24).

Drugu je četvrtinu Darušafaka otvorila sa sedam uzastopnih poena i preuzela vodstvo, koje je održavala do kraja poluvremena. Najviše su imali šest poena viška (45:39), ali su se gosti do poluvremena uspjeli spustiti na samo poena zaostatka (47:46).

Bertans je igrao jako dobru utakmicu protiv nekadašnjeg trenera Alfonsa Alonsa, najbolju ove sezone u Europi. Nakon druge trice latvijskog košarkaša Darušafaka je otišla na osam poena prednosti (67:59) dvije i pol minute prije kraja treće četvrtine. Odlično je izgledala turska momčad u ovom periodu, posebno jer je pronašla šut za tricu. Naime, ubacili su ih šest u trećoj četvrtini, posljednju Wanamaker u samoj završnici za prednost 77:68.

Zanimljivo je da su domaćini do prve dvoznamenkaste prednosti došli u 34. minuti (84:73). Dobru je rolu za tursku momčad odradio i Clyburn kojeg je David Blatt u igri ostavio gotovo cijelo drugo poluvrijeme i to mu je američki košarkaš uzvratio na pravi način. Nešto manje od tri minute prije kraja Darušafaka je otišla na 15 koševa prednosti (95:80) i mirno je održavala do kraja susreta i pobjede 98:89.

Do pobjede ih je predvodio odlični Darius Bertans s 29 poena (7/9 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 6/6), dok je Brad Wanamaker dodao 21 ubačaj (2/7 za dva, 4/4 za tricu, slobodna bacanja 8/12). Ante Žižić ostao je bez poena za nešto manje od 11 minuta provedenih na terenu, upisao je tek jedan promašaj za dva poena, jedan skok i dvije osobne pogreške.

Najefikasniji je kod gostiju bio Adam Hanga s 19 poena (4/6 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 2/3).