SP 2017 - Skupina C, 1. kolo, 13.01.2017, 14:00 h
Bjelorusija 28:32 Čile
Čile

Čileanci prvi put svladali Europljane, suze Garralde rekle sve

Branimir Korać • petak, 13.01.2017.

Reprezentacija Čilea dosad je na svjetskim prvenstvima upisala tek tri pobjede, dva puta svladala je slabu Australiju, a jednom Alžir. Stiglo je vrijeme i za prvu pobjedu protiv Europljana, nervoznu i neraspoloženu Bjelorusiju borbeni Čileanci svladali su s 32:28. Suze izbornika Matea Garralde nakon meča dovoljno govore koliko je Čileancima ova pobjeda značila...

Čile raste i definitivno izgleda sve ozbiljnije. Kada je Mateo Garralda, proslavljeni španjolski reprezentativac, sje na klupu, najavio je da će učiniti sve ne samo da ostvari dobre rezultate, već i da podigne kompletan čileanski rukomet.

Koliko mu je ova pobjeda značila, vidjelo se nakon susreta kada je ostao u suzama na klupi svjestan da je prvi izbornik koji je s Čileom na svjetskim prvenstvima skinuo neku europsku momčad. Imao je Čile dosad jedan remi sa Slovacima, ali pobjeđivao je samo slabu Australiju i Alžir.

Kod Bjelorusije dosta toga ne štima odlaskom Siarheija Rutenke u igračku mirovinu, već na pripremama bilo je jasno da će ovo Prvenstvo biti (pre)težak ispit za ovu reprezentaciju koju, zanimljivo, uglavnom čine igrači SKA Minska, ne i Meškova koji ostvaruje sjajne rezultate na pogon stranaca.

Čileanci su od početka pokazali po što su došli i igrali su odlično. Izuzev Arcema Karaleka, pivota francuskog St. Raphaela, nije blo raspoloženog igrača u bjeloruskim redovima dok je Garralda s druge strane imao nekolicinu koji s odlično ušli u utakmicu.

Sredinom prvog poluvremena Čile je imao ugodnu prednost 9:5 da bi se Bjelorusija uspjela vratiti i golom upravo Karaleka poravnat na 10:10. Do odlaska na odmor nije bilo novih odvajanja i na poluvremenu je bilo 14:14.

Posljednjih deset minuta susreta bili su kobni za Bjeloruse. Činilo se da idu prema pobjedi, vodili su 24:21, ali tu su jednostavno stali, borbeni i vrlo motivirani Čileanci letjeli su terenom i napravili preokret.

Kada je Rodrigo Salinas tri minute prije kraja donio prednost Čileu 30:27, a Viačaslau Šumak zaradio dvije minute, priči je bio kraj. Do kraja susreta Čile je rutinski odradio posao i otišao do pobjede.

Predvodili su ga Rodrigo Salinas s osam golova te s po sedam Erwin Feuchtmann i Esteban Salinas. Na drugoj strani Karalek je postigao deset golova, a Uladzislau Kuleš sedam.