Petar Jenjić • petak, 13.01.2017.

Odigrane su preostale četiri utakmice 17. kola Eurolige. Armani Milano potpuno je razbijen na gostovanju kod CSKA čime je dodatno otežana pozicija Jasmina Repeše kao trenera talijanske momčadi, Perasovićev Anadolu Efes poražen je nakon produžetka od Panathinaikosa, Real je u završnici došao do pobjede protiv Maccabija, dok je Galatasaray pobjedom protiv Žalgirisa pobjegao s posljednje pozicije...

CSKA - Armani Milano 101:64

Dvoboj dviju momčadi kojima je očajnički trebala pobjeda pripao je daleko kvalitetnijoj ruskoj momčad, koja je prekinula niz od tri uzastopna poraza protiv protivnika koji za pobjedu ne zna još od 10. studenoga. Katastrofalna utakmica večeras i slaba forma u posljednje vrijeme opasno ljulja trenersku stolicu Jasminu Repeši i samo ga čudo može na njoj zadržati.

CSKA je vodio od samog početka utakmice koju je otvorio sa 6:0. Prvu je četvrtinu odradila odlično ruska momčad i zaključila je s 18 poena prednosti (27:9). Da može biti još lošije za talijansku momčad potvrdio je početak druge dionice u kojoj je CSKA napravio seriju 14:0 za visokih 32 razlike (41:9).

Nakon -31 na poluvremenu (56:25) Milano je počeo nešto i pogađati. Ubačajem Simona smanjili su na 59:32, ali su s druge strane tricama uzvratili Nando De Colo i Andrej Voroncevič koji je nastavio sa sjajnom šuterskom večeri. Svih se 12 igrača upisalo u strijelce kod domaćina koji je u posljednjih deset minuta mirno održavao visoku prednost i došao do pobjede 101:64.

Nando De Colo predvodio je svoju momčad s 22 poena (6/10 iz igre, slobodna bacanja 7/7), dok je Andrej Voroncevič dodao 18 koševa (3/3 za dva, 4/6 za tricu).

Najučinkovitiji je kod gostiju bio Milan Mačvan s 19 poena (6/10 iz igre, slobodna bacanja 4/6) i 11 skokova, dok je Kruno Simon susret zaključio s 15 koševa (4/5 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 4/6), šest skokova i pet asistencija.

Galatasaray - Žalgiris 87:79

Nakon četiri uzastopna poraza košarkaši Galatasaraya dočekali su na domaćem terenu litavski Žalgiris, momčad s vrlo dobrom formom u gostima, u posljednje su četiri utakmice slavili u tri. Međutim, večeras nisu mogli protiv raspoloženije turske momčadi koja se večerašnjom pobjedom i porazom Milana odmaknula s posljednje pozicije. Trenutno je na omjeru 5-12, dok je Žalgiris na 6-11.

Centar Galatasaraya, Tibor Pleiss, vrlo dobro je krenuo u večerašnji susret. Ubacio je prvih pet poena svoje momčadi, nešto kasnije ubacio novih pet vezanih poena, zakucavši za vodstvo 13:10. Vrlo izjednačena prva četvrtina zaključena je rezultatom 17:17.

Domaćin je odigrao puno bolju drugu četvrtinu, na krilima vrlo raspoloženog Vladimira Micova, koji je predvodio svoju momčad u prvom većem odvajanju (34:26). Brock Motum je u igri držao goste, koji su na poluvremenu zaostajali šest koševa (40:34).

Tricom Koksala turska je momčad prvi puta otišla na dvoznamenkastu razliku (49:39), međutim ubačajima Lime i Pangosa gosti su se serijom 7:0 vratili u egal. Domaćin je održavao prednost, iako su se gosti u posljednjoj četvrtini uspijevali približiti na poen zaostatka, što je bio i slučaj ubačajem Jankunasa (74:73) tri minute prije kraja. Vrlo bitna 8:2 serija donijela je mirnu završnicu Galatasarayu koju su održali dobrim izvođenjem slobodnih bacanja i susret zaključili rezultatom 87:79.

Do pobjede ih je predvodio Bruno Fitipaldo s 21 poenom (7/12 iz igre, slobodna bacanja 3/4) i šest asistencija, dok je Tibor Pleiss dodao 17 koševa (6/8 za dva, slobodna bacanja 5/6) i sedam skokova.

Najbolji je kod gostiju bio Brock Motum s 18 poena (7/12 iz igre, slobodna bacanja 3/5).

Panathinaikos - Anadolu Efes 92:81

Vrlo važna utakmica bila je ovo za momčad Velimira Perasovića u kojoj su eventualnom pobjedom mogli skočiti na osmu poziciju, posljednju koja vodi u daljnju fazu natjecanja. Turska momčad pod hrvatskim trenerom igra jako dobro u posljednje vrijeme u domaćem prvenstvu i u Euroligi. Nakon što su zaostajali i dvoznamenkastom razlikom, košarkaši Efesa su se vratili u utakmicu, imali pobjedu u rukama, ali su je ispustili u samoj završnici.

Grčka je momčad puno bolje ušla u susret predvođena sjajnim Alessandrom Gentileom čijih je devet uzastopnih poena donijelo prvo veće odvajanje, koje je na kraju prve četvrtine iznosilo osam razlike (21:13).

Veći dio druge dionice Panathinaikos je imao dvoznamenkastu prednost, da bi se tek u završnici prvog poluvremena serijom 7:0 Efes približio na šest poena zaostatka (38:32) što je ujedno bio i konačni rezultat nakon 20 minuta i najmanji zaostatak koji je Efes imao. U završnici treće četvrtine Efes je nakon dugo vremena uspio doći do poravnanja rezultata (50:50).

Egal je ostao do same završnice utakmice, dok je u posljednju minutu s dva koša prednosti ušao Panathinaikos (65:63) tricom K.C. Riversa. Efes je uzvratio poenima Thomasa Huertela i Derricka Browna i vratio prednost na svoju stranu (65:68). Nakon što su obje momčadi bile precizne s linije slobodnih bacanja, posljednji je napad dobio domaćin, u kojem je Tyler Honneycutt faulirao Mikea Jamesa pri pokušaju za tricu. Igrač grčke momčad bio je stopostotan na slobodnim bacanjima i donio produžetak (70:70).

Turska je momčad u dodatnih pet minuta posustala, Panathinaikos je serijom 10:0 došao do nedostižne prednosti i osigurao desetu pobjedu u ovom natjecanju (92:81).

K.C. Rivers predvodio je domaćine s 23 poena (4/6 za dva, 5/10 za tricu), dok je Alessandro Gentile dodao 15 koševa (6/9 iz igre, slobodna bacanja 2/4) i pet skokova.

Thomas Huertel bio je najefikasniji kod gostiju s 15 poena (5/12 iz igre, slobodna bacanja 4/4), dok je Jayson Granger dodao 14 koševa (4/12 iz igre, slobodna bacanja 5/5).

Real Madrid - Maccabi Tel Aviv 80:75

Repriza finala iz 2014. godine pripala je španjolskoj momčadi koja je došla do sedme domaće pobjede u nizu i na omjer 12-5, dok je Maccabi pao na 6-12.

Nakon početnih 5:0 Maccabi je kratko preuzeo primat u utakmici. U završnici prve četvrtine imao je šest poena prednosti, dok je prvih deset minuta zaključio s +5 (16:21). Tijekom druge dionice momčadi su se izmijenjivale u vodstvu, s tim da je Real poluvrijeme zaključio s poenom prednosti (41:40).

U nastavku je susreta izraelska momčad iskoristila kratkotrajnu nervozu Madriđana u napadu i u 26. minuti došla do prve i jedine dvoznamenkaste prednosti na utakmici, ubačajem Yogeva Ohayona (43:53). Međutim, do kraja su četvrtine ubacili tek tri poena što je domaćin iskoristio, vrativši se na tri poena zaostatka (53:56). Real je utakmicu prelomio u posljednjih pet minuta, tijekom kojih je primio tek četiri poena i upisao pobjedu 80:75.

Po 14 poena su kod Reala ubacili Gustavo Ayon (7/9 za dva) i Rudy Fernandez (5/9 iz igre, slobodna bacanja 1/2), dok je Luka Dončić bio blizu triple-double učinka s deset poena (3/5 iz igre, slobodna bacanja 3/4), 11 skokova i osam asistencija.

Kod gostiju su po 18 poena ubacili Andrew Goudelock (3/4 za dva, 4/8 za tricu) i Victor Rudd (5/10 iz igre, slobodna bacanja 7/7) koji je imao i devet skokova.