Marjan Kreševac • subota, 28.01.2017.

U terminu od 16 sati odigrano je ukupno devet susreta četvrtog kola FA kupa. Na White Hart Laneu Spursi su nakon prvih 45 minuta gubili 2:0 i na kraju uspjeli izvući 4:3 pogotkom u sedmoj minuti sudačke nadoknade, Chelsea je bez previše muke svladao Brentford, a Građani s nešto malo više Crystal Palace...

Chelsea - Brentford 4:0

Chelsea je većinu upitnika, ako su oni ruku na srce uopće i postojali, oko plasmana u peto kolo FA kupa otklonio u prvih 45 minuta susreta. Antonio Conte je ispremiješao sastav, ali i takvi domaćini bili su preozbiljan suparnik za Brentford. Prvi pogodak stigao je u 14. minuti nakon fenomenalnog slobodnjaka Williana. Namjestio je Willian loptu na nekih 20 metara od gola i prekrasnom parabolom preko živog zida smjestio loptu u desne rašlje.

Nije se ni stišalo slavlje domaćih navijača nakon prvog pogotka, a već su njihovi ljubimci udvostručili svoje vodstvo. Krivac za pogodak bio je Pedro koji je ljevicom lijepo naciljao i još ljepše pogodio donji desni kut gostujućeg gola. Iako je Chelsea bio dominantan, gosti su umalo došli do pogotka u 63. minuti no Begović je lijepo reagirao i uskratio slavlje Nicu Yennarisu.

Za svoju drskost iz 63. minute gosti su kažnjeni novim pogotkom, u 69. minuti Pedro je nakon pogotka upisao i asistenciju za Branislava Ivanovića koji je prizemnim udarcem probio Bentleyja i povisio na 3:0. Točku na i za miran prolazak u sljedeći krug stavio je Batshuayi u 81. minuti iz kaznenog udarca.

Tottenham - Wycombe 4:3

Na White Hart Laneu gledali smo Spurse s dva lica, jednim lošim, usudili bi se reći katastrofalnim, iz prvog dijela i onim borbenim, odlučnim u nastavku susreta. Da Spursi moraju ozbiljno shvatiti Wycombe gosti su naznačili već u prvoj minuti kada je Paul Hayes glavom zatresao gredu. Kako domaći nisu izvukli nikakvu pouku iz prve minute vrlo brzo morao je Vorm dva puta po loptu u mrežu.

Do vodstva Wycombe je stigao u 23. minuti. Gosti su izveli korner, a Hayes je ovoga puta umjesto glavom odlučio pokušati nogom i bila je to prava odluka. Negdje sa sredine kaznenog prostora ljevicom je proparao gornji desni kut za veliko slavlje svojih suigrača i malobrojnih drukera na tribinama. Ni rezultatski zaostatak nije uozbiljio domaće.

U 36. minuti dogodilo se ono što je malo tko mogao očekivati, Cameron Carter-Vickers faulirao je Sama Wooda u šesnaestercu i sudac nije imao izbora, najstroža kazna za goste. Loptu je na bijelu točku namjestio ponovno Hayes i udarcem po sredini gola odveo goste na prag raja.

Tijekom odmora Pochettino je očito održao dobru lekciju svojim igračima jer u drugom dijelu razletjeli su se po terenu, visoko pritiskali i željeli što prije stići do pogotka. Želja im se ostvarila u 60. minuti nakon što je Son Heung-Min iz izrazito teške situacije uspio smanjiti prednost gostiju.

Samo četiri minute kasnije izjednačenje i to iz još jednog kaznenog udarca, krivac za prekršaj bio je Aaron Pierre, a egzekutor na drugoj strani Vincent Janssen. Ali ni tu nije bio kraj, gosti su još jednom stigli do prednosti u 83. minuti preko Garryja Thompsona da bi domaći još jednom poravnali u 89. preko Allija.

Sve je mirisalo na reprizu četvrtog kola i svi su se manje više pomirili s time, svi osim Mina koji je u sedmoj minuti sudačke nadoknade zabio za konačnih 4:0 i dodao šlag na ovu odličnu predstavu na White Hart Laneu.

Crystal Palace - Manchester City 0:3

Leroy Sané u trećoj uzastopnoj utakmici upisao se u strijelce i pomogao Manchester Cityju izboriti prolazak u sljedeći krug natjecanja dok je s druge strane Crystal Palace sa Samom Allardyceom upisao peti poraz u posljednjih šest ogleda s Premierligašima.

Držali su se domaći kako-tako do pred kraj prvog dijela kada je Gabriel Jesus u svom premijernom nastupu pronašao Sterlinga koji ne griješi i dovodi Građane u vodstvo. Sané je nakon odličnog pasa Silve udvostručio vodstvo u 71. minuti, a točku na i stavio je u drugoj minuti sudačke nadoknade Yaya Toure iz slobodnog udarca.

Middlesbrough - Accrington 1:0

Domaći nogometaši propustili su ogroman broj prilika protiv Accringtona što zbog katastrofalnih reakcija u završnicama akcija što zbog raspoloženog gostujućeg vratara. Dugo su trajale muke na Riversideu protiv davljenika iz četvrte lige, ali na kraju se sve ipak dobro završilo po domaće igrače i navijače.

Najveću zahvalnost za prolazak u sljedeću rundu FA kupa trebaju odati Stewartu Downingu koji je u 69. minuti ljevicom izvan kaznenog prostora sjajno pogodio lijeve rašlje i donio uzdah olakšanja na Riversideu. Dobro, zasluge za pogodak svakako idu i Grantu Leadbitteru koji se našao u ulozi asistenta.