Perasovićev Efes vrlo uvjerljiv protiv Istanbula, skroman učinak Žižića u porazu Darušafake

Petar Jenjić • ponedjeljak, 30.01.2017.

Odigrane su dvije posljednje utakmice 16. kola turske košarkaške lige u kojima su do uvjerljivih pobjeda stigli domaćini, Tofaš protiv Darušafake 83:66 i Anadolu Efes protiv Istanbula 106:67...

Tofaš - Darušafaka 83:66

Tofaš je gotovo bez većih problema kod kuće nadigrao Darušafaku 83:66. Blattova momčad u laganoj je krizi rezultata, treći im je ovo uzastopni poraz u svim natjecanjima i morat će se trgnuti u sljedećim utakmicama kako bi malo popravili dojam. Domaćin je ovom pobjedom došao na omjer 7-9, dok je Darušafaka trenutno na 11-5.

Gosti su jako dobro otvorili susret i na krilima vrlo raspoloženog Adriena Moermana došli do prednosti 4:10, igrač Darušafake ubacio je sve poene svoje momčadi. U sedmoj je minuti Kaya Peker domaćinima donio prvu prednost na susretu (14:12). Prvu su četvrtinu zaključili serijom 10:2 i s ugodnom dvoznamenkastom prednošću (24:14).

Gdje je stao u prvoj četvrtini Tofaš je nastavio i u drugoj, ubacivši u nepunoj minuti osam poena. Tricaški je raspoložen domaćin u 14. minuti imao dvostruko više postignutih koševa (40:20) nakon trice Yigita Arslana. Do kraja utakmice Darušafaka uopće nije uspjela zaprijetiti i domaćin je mirno došao do pobjede s lijepih +17 (83:66).

Domaćine su do pobjede predvodili Tony Crocker sa 17 koševa (4/6 za dva, 3/4 za tricu) i Vasilije Micić sa 16 poena (4/5 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 5/7).

Adrien Moerman predvodio je Darušafaku s 18 koševa (7/9 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i osam skokova. Ante Žižić odigrao je 18 i pol minuta i za to vrijeme ubacio sedam poena (3/4 za dva, slobodna bacanja 1/3) uz jedan skok.

Anadolu Efes - Istanbul BB 106:67

Priključak za vodećim Fenerbahčeom potpuno je zadržao Perasovićev Efes koji na domaćem parketu nije imao prevelikih problema protiv Istanbula, momčadi koja u posljednje vrijeme igra toplo-hladno i trenutno je na 13. mjestu prvenstvene ljestvice. Nakon glatke pobjede 67:95 u prvom kolu ove sezone Efes je odigrao dosta sličnu utakmicu, slavio rezultatom 106:67 i sada dijeli prvo mjesto s Fenerbahčeom na omjeru 14-2.

Domaćin je od gotovo prve sekunde kontrolirao rezultat. Nakon početnih 0:2 Efes uzvraća s devet uzastopnih poena. Jako dobru rolu odigrao je Cedi Osman, turski je košarkaš svojoj momčadi donio i prvu dvoznamenkastu prednost na susretu u petoj minuti (19:8).

Koliko je Efes bio dominantan u večerašnjoj utakmici dovoljno govori podatak kako od završnice prve četvrtine dvoznamenkastu prednost nisu ispuštali. Naprotiv, razlika se iz minute u minutu povećavala, do konačnih vrlo uvjerljivih +39 (106:67).

Deshaun Thomas je s 18 koševa (3/6 za dva, 4/6 za tricu) predvodio Efes do pobjede, dok je Brandon Paul ubacio 16 poena (4/8 za tricu, slobodna bacanja 4/4).

Najbolji je kod gostiju bio Jaka Klobučar sa 17 ubačaja (3/3 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 8/10). Damir Markota zaključio je susret s četiri poena (2/5 za dva, 0/1 za tricu), osam skokova i dvije asistencije za 32 minute provedene na parketu.