Petar Jenjić • srijeda, 01.02.2017.

Odigrano je još osam utakmica šesnaestine finala francuskog nogometnog kupa iz kojih vrijedi izdvojiti trećeligaša CA Bastiju koji je izbacio Nancy, dok je Monaco teže od očekivanog slavi protiv Chamblyja, u utakmici s devet pogodaka...

Sjajna i neočekivano zanimljiva i napeta utakmica odigrana je u Chamblyju gdje je istoimeni trećeligaš ugostio Monaco, trenutno vodeću momčad francuske lige. Domaćini su nadoknadili čak tri pogotka prednosti, imali igrača više, izborili produžetak, ali u konačnici nisu izdržali i upisali su poraz.

Započelo je jako dobro za Monaco, u čijem sastavu nije bilo Danijela Subašića, i prvo poluvrijeme je zaključio s dva pogotka prednosti. Guido Carillo doveo ih je u vodstvo u 17. minuti, dok je Thomas Lemar rezultat podebljao deset minuta prije odlaska na odmor. Treći je pogodak Monaca postigao Kylian Mbappe na ulasku u drugo poluvrijeme.

Devet minuta kasnije sjajno je za Chambly s ruba kaznenog prostora pogodio Anthony Soubervie, zatim je Gregory Gendrey glavom smanjio na 2:3, deset minuta prije kraja utakmice. Monaco je u 83. ostao s igračem više jer je isključen Andrea Raggi, pritisak domaćina se isplatio i u trećoj je minuti sudačke nadoknade nakon lijepe akcije odveo utakmicu u produžetak. Strijelac je ponovno bio Soubervie.

Monaco je ipak pokazao klasu više u dodatnom vremenu i s dva pogotka u prvom produžetku riješio pitanje pobjednika. Prvo je u 97. pogodio Kevin N'Doram, dok je u 105. za 3:5 zabio Kamil Glik. Do kraja susreta domaćin je uspio tek ublažiti poraz pogotkom Romaina Padovanija.

Prolazak u daljnju fazu natjecanja osigurao je i PSG koji nije imao prevelikih problema na gostovanju kod Rennesa. Branitelj naslova zaključio je susret četiri pogotka u mreži domaćina i produžio niz neporaženosti na devet utakmica u svim natjecanjima.

Parižani su u vodstvo došli u 27. minuti, sjajnom je dugačkom loptom Thiago Motta pronašao Juliana Draxlera koji sam istrčava pred vratara domaćina i pogađa za 1:0. Do drugog pogotka gosti su došli već u 38. minuti, strijelac je bio Lucas. Kraj susreta Rennes je dočekao s još dva primljena gola, pogodio je ponovno Draxler u 68. minuti, dok je konačan rezultat u samoj završnici susreta postavio Ben Arfa.

U dvoboju dvaju prvoligaša Angers je kod kuće nadigrao Caen 3:1 i prošao u osminu finala kupa. Nakon izjednačenog prvog poluvremena domaćin je u nastavku susretu postigao dva pogotka i riješio pitanje pobjednika.

Angers je do vodstva došao iz kaznenog udarca u 15. minuti, strijelac je bio Thomas Mangani. Stanje na semaforu se promijenilo dvadeset minuta kasnije, nespretnim autogolom Romaina Thomasa.

Rezultat se nije mijenjao do 82. minute kada domaćin ponovno dolazi do vodstva, strijelac je ponovno i na isti način bio Mangani. Potvrdu pobjede i konačan rezultat postavio je Pierrick Capelle sedam minuta kasnije.

Mateo Pavlović nije bio u sastavu domaćina, dok je Ivan Santini odigrao cijeli susret za Caen.

Za iznenađenje dana pobrinula se CA Bastia, članica treće francuske lige, koja je na domaćem terenu nadigrala Nancy. Dva su pogotka, po jedan u svakom poluvremenu, bila dovoljna domaćinu da dođe do pobjede.

Bastiju je do vodstva doveo Oumar Camara u 11. minuti lijepo plasiranim udarcem s ruba kaznenog prostora. Veliku pobjedu potvrdio je Kleyveens Herelle dvije minute prije kraja utakmice. Francuski nogometaš opalio je s ruba kaznenog prostora, lopta je od jednog braniča Nancyja promijenila smjer, prevarila vratara i ušla u mrežu.

St. Etienne nije uspio proći u daljnju fazu natjecanja, nakon produžetka ih je nadigrao Auxerre i iako je regularni dio zaključen bez pogodaka, domaćin je u dodatnom vremenu upisao uvjerljivu 3:0 pobjedu.

U vodstvo ih je pogotkom glavom doveo Mohamed Yattara u 97. minuti. Prvi je produžetak zaključio Birama Toure sjajnim pogotkom s dvadesetak metara udaljenosti. Konačan je rezultat postavio Kenji Van Boto u 119. minuti susreta.

Francuski kup, šesnaestina finala:
Angers - Caen 3:1
Auxerre - St. Etienne 3:0 (nakon produžetka
Avranches - Fleury-Merogis 1:0 (Dylan Louiserre 59.)
CA Bastia - Nancy 2:0 (Oumar Camara 11., Kleyveens Herelle 88.)
Chambly - Monaco 4:5 (nakon produžetka)
Frejus - Prix Ies Mezieres 1:0
Les Herbiers - Guingamp 1:2 (Luigi Glombardi 90. / Alexandre Mendy 73., Mathieu Bodmer 115.)
Rennes - PSG 0:4