Vrlo dobri nastupi Hrvata u ACB ligi, Unicaja pobijedila madridski Real

Petar Jenjić • nedjelja, 12.02.2017.

Zaključeno je 21. kolo španjolske ACB lige iz kojeg vrijedi izdvojiti vrlo dobre nastupe hrvatskih košarkaša u pobjedama i porazima njihovih momčadi, dok je Real Madrid upisao poraz nakon 11 uzastopnih pobjeda u svim natjecanjima...

Košarkaši Barcelone nisu imali prevelikih problema kod kuće protiv posljednje Manrese i nadigrali su je rezultatom 92:72. Nastavila je Manresa tako niz slabih rezultata kojima je ostala prikovana za dno prvenstvene ljestvice s omjerom 3-17 dok je Barcelona sada na 14-5.

Domaćin je od samog početka krenuo jako dobro, poveo sa 6:0. Gosti s dvije trice vrlo brzo dolaze do izjednačenja, ali raspoloženi Rice vratio je rezultat na stranu svoje momčadi (14:9). U posljednje su dvije minute ubacili čak 12 poena i došli do prve dvoznamenkaste prednosti na susretu koncem prve četvrtine (33:23). Do kraja se susreta Manresa gotovo da i nije uspjela spustiti ispod deset koševa zaostatka pa Barcelona nije imala prevelikih problema privesti utakmicu prema kraju.

Do pobjede ih je predvodio Markus Eriksson s 21 poenom (3/4 za dva, 5/9 za tricu). Ante Tomić zaključio je susret s osam poena (2/2 za dva, 1/1 za tricu, slobodna bacanja 1/2), devet skokova i tri asistencije za 15 minuta provedenih na parketu.

Najbolji je kod gostiju bio Scott Suggs s 14 koševa (3/6 iz igre, slobodna bacanja 6/6). Marjan Čakarun ostvario je učinak od četiri poena (1/5 za dva, slobodna bacanja 2/4) i četiri skoka za 16 i pol minuta provedenih na parketu.

U vrlo izjednačenoj utakmici košarkaši Bilbaa na domaćem su terenu svladali Fuenlabradu rezlutatom 82:76 i došli do treće uzastopne pobjede. Pobjedom protiv izravnog konkurenta za doigravanje došli su vrlo blizu MOraBanc Andorri koja se nalazi na osmom mjestu.

Od samog se početka vidjeli da će susret biti na jednu ili dvije lopte jer se nijedna momčad nije previše odvajala. Domaćini su bili nešto bolji i držali su prednost na svojoj strani, a do jedinog je izjednačenja u drugoj četvrtini Fuenlabrada došla nakon poena Popovića (36:36). Na drugoj strani uzvraćaju Nikolić i Bamforth i donose svojoj momčadi prednost na poluvremenu.

U 24. su minuti domaćini tricom Bamfortha došli do prve dvoznamenkaste prednosti na susretu (52:41). Gosti uzvraćaju preko O'Learyja i Popovića i vraćaju se u egal, ali do poravnanja ili eventualnog vodstva nisu dolazili. Tri minute prije kraja utakmice smanjili su na samo poen zaostatka (75:74), ali Mumbru uzvraća s pet vezanih poena i rješava pitanje pobjednika.

Do pobjede ih je predvodio Scott Bamforth s 15 koševa (5/9 iz igre, slobodna bacanja 4/4), dok je Ivan Buva zaključio susret s 12 poena (3/7 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 3/3) i devet skokova za 20 i pol minuta provedenih na parketu.

Ian O'Leary bio je najefikasniji kod gostiju s 18 koševa (7/11 iz igre, slobodna bacanja 3/4), dok je Marko Popović dodao 12 koševa, ali uz vrlo slab šut (1/3 za dva, 2/8 za tricu, slobodna bacanja 4/4) za 20 minuta na terenu.

Do treće pobjede u posljednje četiri utakmice došao je Estudiantes na gostovanju kod Real Betisa. Sutonova

Gosti su puno bolje otvorili susret i serijom su 14:2, predvođeni Jacksonom i Vicedom došli do 12 koševa prednosti (10:22), međutim do kraja četvrtine ubacuju samo dva poena što domaćin koristi i nakon poena Miloševića dolazi na -4 (20:24). Estudiantes održava višak koševa do same završnice prvog poluvremena kada Lockett donosi domaćinima +2 (43:41), prvu prednost još od samog početka utakmice. Ubačajem Grimaua gosti poravnavaju na 43:43 što je bio i konačan rezultat prvog poluvremena.

Utakmica je u neizvjesnim vodama bila gotovo do samog kraja utakmice. Odgovornost je kod gostiju preuzeo njihov najbolji igrač, Edwin Jackson, koji je bio nepogrešiv s linije slobodnih bacanja, koristio Betisove neiskorištene napade i svojoj momčadi minutu prije kraja donio šest koševa prednosti (67:73) koju do samog kraja nisu ispuštali.

Edwin Jackson predvodio je pobjedničku momčad s 23 poena (6/11 iz igre, slobodna bacanja 10/12), dok je Goran Suton zaključio susret sa 16 koševa (3/8 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 1/2), deset skokova i jednom asistencijom za 26 i pol minuta na terenu.

Domaćine je predvodio Rašid Mahalbašić s 13 koševa (6/12 za dva, slobodna bacanja 1/4) i devet skokova.

Baskonia nastavlja sa sjajnim igrama u domaćem prvenstvu, danas je došla do šeste pobjede u posljednjih sedam utakmica. Kod kuće su u vrlo tijesnoj završnici bili bolji od Obradoira 87:86 kojem je ovo 15. poraz u posljednje 22 utakmice.

Iako su gotovo od samog početka imali prednost na svojoj strani, u nekoliko navrata i dvoznamenkastu, gosti su 25 sekundi prije kraja ubačajem McConnella prešli u vodstvo (85:86). Ipak, domaćin nije dopustio veliko iznenađenje i košem Beauboisa došao do minimalne prednosti i pobjede.

Do pobjede ih je predvodio Adam Hanga s 22 poena (8/11 iz igre, slobodna bacanja 5/5) i sedam skokova, dok je Rodrigue Beaubois dodao 18 koševa (7/10 iz igre, slobodna bacanja 3/3).

Goste je predvodio Shayne Whittington s 26 koševa (8/9 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 1/1).

Prvi poraz nakon 11 uzastopnih pobjeda u svim natjecanjima upisao je madridski Real na gostovanju kod Unicaje. Momčad iz Malage slavila je rezultatom 82:78 i uzvratila za poraz u prvom dijelu sezone. Unatoč izgubljenoj utakmici Real i dalje ostaje na prvom mjestu prvenstvene ljestvice.

Igrali su domaćini jako dobro i držali prednost gotovo od početka, tijekom treće su četvrtine imali i 16 razlike (54:38). Real je u završnih deset minuta došao vrlo blizu, ali protiv sjajnog Nemanje Nedovića nisu mogli, srpski je košarkaš ubacio 13 od posljednjih 17 koševa svoje momčadi i osigurao joj vrijednu pobjedu.

Nedović je zaključio susret s 25 koševa (8/16 iz igre, slobodna bacanja 5/7), dok je Jeff Brooks dodao 16 koševa (7/11 iz igre, slobodna bacanja 1/1) i devet skokova.

Najbolji je kod gostiju bio Anthony Randolph s 18 koševa (7/10 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i 11 skokova.

ACB liga, 21. kolo:
Barcelona - Manresa 92:72
Bilbao - Fuenlabrada 82:76
Joventut - Murcia 86:84 (Sergi Vidal 16p, 5as / Facundo Campazzo 22p, 7as)
Real Betis - Estudiantes 73:77
Valencia - Zaragoza 100:67 (Lucas Sikma 16p / Stefan Jelovac 20p, 6as, Filip Kraljević 5p, 3sk)
Baskonia - Obradoiro 87:86
Unicaja - Real Madrid 72:68