Petar Jenjić • petak, 17.03.2017.

Odigrane su još dvije utakmice 26. kola košarkaške Eurolige, vrijedne su pobjede u borbi za doigravanje ostvarili Žalgiris protiv Uniksa 82:80 i Darušafaka protiv Barcelone rezultatom 67:56. Za tursku je momčad novi double-double učinak ostvario odlični Ante Žižić...

Uniks Kazan - Žalgiris 80:82

Vrlo važnu pobjedu u borbi za doigravanje ostvario je Žalgiris koji je svoje nade za jedno od prvih osam mjesta produžio slavljem na gostovanju kod Uniksa, momčadi koja za pobjedu u ovom natjecanju ne zna više od dva mjeseca. Litavska je momčad ovom pobjedom 82:80 došla na omjer 12-14, dok je Uniks pao na 7-19.

Slab ulazak Žalgirisa, kojem je trebala pobjeda kako bi zadržali nade u ostanak, ublažio je Augusto Lima sa sedam od prvih devet poena svoje momčadi. Jasikevičius u tim trenucima nije mogao biti zadovoljan kako igra njegova momčad jer je primila dosta poena u prvih pet minuta. Ipak, Žalgiris se budi i serijom 8:0 u osmoj minuti tricom Brocka Motuma dolazi do minimalne prednosti (20:19), istom razlikom kojom su zaključili prvu četvrtinu (24:23).

Gosti su držali prednost tek do 12. minute kada je Uniks serijom 7:0 došao do pet poena viška (35:30). U vrlo izjednačenoj i efikasnoj drugoj četvrtini, u kojoj je svoj doprinos dao i Marko Banić, gosti su uzvratili sa šest uzastopnih poena. Domaćin je prvo poluvrijeme zaključio s poenom prednosti (43:42).

Utakmica je do samog kraja bila vrlo izjednačena, Keith Langford je ubacio slobodna bacanja za prednost svoje momčadi 77:76 nešto više od minute prije kraja. Na drugoj je strani tricom uzvratio Paulius Jankunas koji je nakon promašenog napada domaćina svojoj momčadi donio četiri poena prednosti s linije slobodnih bacanja (81:77) i osigurao vrijednu pobjedu.

Do pobjede ih je predvodio upravo Paulius Jankunas s 21 poenom (5/9 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 8/8) i sedam skokova, dok je Leo Westerman dodao 12 koševa (3/3 za dva, 2/6 za tricu, slobodna bacanja 0/2).

Najbolji je kod domaćina bio Keith Langford s 27 poena uz slab postotak šuta (3/10 za dva, 5/9 za tricu, slobodna bacanja 6/6). Marko Banić je zaključio susret sa šest poena (2/4 za dva, slobodna bacanja 2/2) i dva skoka za 12 minuta provedenih na parketu.

Darušafaka - Barcelona 67:56

Darušafaka nastavlja sa sjajnom formom na domaćem parketu, danas su upisali sedmu pobjedu u posljednjih osam susreta. Gotovo bez većih problema su slavili protiv Barcelone rezultatom 67:56, a jedan od boljih pojedinaca turske momčadi svakako je bio Ante Žižić. Ovom su pobjedom došli na omjer 13-13, dok je Barcelona pala na 10-16.

Gosti su bolje otvorili, trojica igrača pogodila su po tricu za vodstvo 9:4. Nekoliko trenutaka kasnije nakon poena Ante Tomića domaćini su pozvali minutu odmora. Iako su zaostajalo gotovo od prvog napada, domaćini su napravili tek jedan prekršaj u osam minuta što je itekako pomoglo katalonskoj momčadi. U prilično neučinkovitoj prvoj dionici mogli smo gledati duge periode igre bez poena, iako nije izostajalo otvorenih šuteva s obje strane. Prvu je četvrtinu Barcelona dobila s 13:11.

Ubacila je Darušafaka u brzinu više i nakon šest vezanih poena Willa Clyburna povela s četiri razlike (19:15). Na njega se nadovezao Ante Žižić koji je dominirao u obrambenom skoku i dodatno povećao prednost svoje momčadi. Barcelona je postigla tek dva poena u četiri minute druge četvrtine. Tricom Scottieja Wilbekina domaćin je došao do prve dvoznamenkaste prednosti (27:17) u 16. minuti. Vrlo slabo je igrala Barcelona, pomalo i karakteristično za ovu sezonu, serija domaćina 23:6 dovoljno govori o tome. Na poluvrijeme su odnijeli prednost od 41:22.

Domaćin je tijekom treće četvrtine preuzeo ulogu Barcelone iz druge, ali u nešto blažem obliku. Katalonska je momčad treću dionicu zaključila rezultatom 20:10 i uoči posljednjih deset minuta smanjila na prihvatljivih 53:42.

Uspjeli su se gosti nakon dugo vremena spustiti ispod deset razlike, došli su na sedam koševa minusa (54:47) u 32. minuti. Ipak, ponajprije zahvaljujući jako dobrom napadačkom skoku Darušafaka se vratila na dvoznamenkastu razliku vrlo brzo. Gosti se do kraja utakmicu nisu uspjeli dodatno približiti i domaćin je mogao slaviti novu pobjedu.

Najučinkovitiji je kod Darušafake bio Will Clyburn s 15 poena (6/11 za dva, 1/1 za tricu, slobodna bacanja 0/3). Ante Žižić je ostvario učinak od deset poena (3/4 za dva, slobodna bacanja 4/6), 13 skokova i jedne blokade za 31 i pol minutu provedenu na parketu.

Jedini je dvoznamenkast kod Barcelone bio Stratos Perperoglou sa 16 koševa (4/7 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2). Ante Tomić odigrao je 27 i pol minuta i ostvario učinak od osam poena (3/9 za dva, slobodna bacanja 2/7), devet skokova i dvije asistencije.