Veliki preokret Galatasaraya, Larkin zabio za pobjedu Baskonije

Petar Jenjić • petak, 17.03.2017.

Odigrana su i preostala dva susreta 26. kola košarkaške Eurolige. Olympiakos je prokockao veliku prednost i upisao neočekivan poraz od Galatasaraya 80:71, dok je Baskonia u završnici utakmice došla do pobjede protiv CSKA ubačajem Shanea Larkina za 79:78...

Olympiakos - Galatasaray 71:80

Neočekivan je poraz doživio Olympiakos na domaćem terenu protiv Galatasaraya i doveo u pitanje prolazak u daljnju fazu natjecanja. Iako im ova utakmica nije značila ništa osim prestiža, Turci su prije svega izvrsnim drugim poluvremenom preokrenuli zaostatak i došli do pobjede 80:71.

Od poena Vassilisa Spanoulisa u trećoj minuti (5:4) domaćin je prešao u vodstvo. Prednost je iz minute u minutu rasla, Galatasaray je već u ranoj fazi imao poveći broj izgubljenih lopti i tako nije mogao igrati protiv ove grčke momčadi. Posebno je inspiriran bio Georgios Printezis koji je ubacio polovicu poena svoje momčadi za prvu dvoznamenkastu prednost domaćina na susretu u devetoj minuti (22:11). Na kraju prve četvrtine Olympiakos je imao 13 koševa prednosti (27:14).

Vrlo učinkovit domaćin malo je popustio u drugoj četvrtini, nije igrao onako dominantno kao u prvoj, međutim, bilo je sasvim dovoljno da na poluvrijeme odu s prednošću od 13 razlike (48:35).

Igrala je grčka momčad jako dobro, sve do završnice treće četvrtine kada gosti rade veliku seriju 18:3 i dolaze na samo dva poena zaostatka (59:57) uoči posljednjih deset minuta. Ubačajem Alexa Tyusa prešli su u vodstvo u 31. minuti (61:59). Sjajan je i nezaustavljiv u posljednjoj četvrtini bio Vladimir Micov koji je ubacio čak 15 poena u ovom razdoblju. Srpski je košarkaš pogodio dvije uzastopne trice i nešto manje od dvije minute prije kraja donio turskoj momčadi sedam poena prednosti (76:69). Domaćin se do kraja nije uspio oporaviti.

Predvodio ih je Vladimir Micov s 18 poena (3/9 za dva, 4/5 za tricu), pet skokova i pet asistencija, dok je Alex Tyus dodao 14 koševa (7/8 za dva) i pet skokova.

Kod Olympiakosa su po 14 koševa ubacili Georgios Printezis (5/11 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 4/5), uz osam skokova i Erick Green (4/9 za dva, 2/4 za tricu).

Baskonia - CSKA 79:78

Vrlo važnu pobjedu upisala je Baskonia protiv košarkaša CSKA, momčadi kojoj je svaka pobjeda do kraja važna, u želji da izbori prednost domaćeg terena u doigravanju. Međutim, nisu uspjeli jer je Shane Larkin pola minute prije kraja pogodio za pobjedu španjolske momčadi 79:78 i doveo je do 15. pobjede ove sezone. S druge strane, CSKA je pao na omjer 19-7.

Vjerojatno najzvučniji par ovog kola očekivano je igrao vrlo tijesnu utakmicu u kojoj se nijedna momčad nije uspijevala odvojiti na veću razliku i eventualno odigrati lakše u završnici. I domaćini i gosti igrali su na bljeskove, a prvo je poluvrijeme zaključio domaćin s poenom prednosti (34:33).

Do prve je osjetnije prednost Baskonia došla u 23. minuti kada je Adam Hanga pogodio tricu za osam koševa viška (45:37). Iako su gosti tijekom treće četvrtine u nekoliko navrata dolazili do poena zaostatka, više od toga nisu mogli jer je na svako približavanje Baskonia imala spreman odgovor.

Držala se ruska momčad vrlo blizu do samog kraja utakmice, nešto više od minute prije kraja Miloš Teodosić je pogodio tricu za minimalan zaostatak (77:76). Vrlo su brzo domaćini prokockali sljedeći napad i dopustili prvo vodstvo CSKA nakon dugo vremena, poentirao je James Augustine. Na drugoj strani s poludistance uzvraća Shane Larkin, CSKA se spetljao u idućem napadu, izgubio loptu, nakon čega nije uspio napraviti prekršaj pa je vrijeme isteklo.

Do pobjede ih je predvodio Adam Hanga s 15 koševa (5/7 za dva, 1/5 za tricu, slobodna bacanja 2/2), dok je Shane Larkin dodao 12 poena (4/7 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 1/3).

Najbolji je kod gostiju bio Nando de Colo s 22 poena (7/14 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i šest asistencija.