Markotin Istanbul prokockao 21 razlike protiv Darušafake, iznenađujuć poraz Anadolu Efesa

Petar Jenjić • nedjelja, 02.04.2017.

Odigrane su četiri utakmice 24. kola turske košarkaške lige u kola. Perasovićev Anadolu Efes je iznenađujuće poražen na domaćem parketu od Gaziantepa, dok je Darušafaka nadoknadila 21 poen zaostatka protiv Istanbula i u konačnici došla do pobjede...

Fenerbahče je zadržao prvu poziciju rutinskom domaćom pobjedom protiv devetoplasiranog Tofaša 90:75. Momčad Željka Obradovića slavila je rezultatom 90:75 i sama ostala na vrhu zbog kiksa Anadolu Efesa protiv Gaziantepa.

Gosti su se jako dobro držali do polovice treće četvrtine kada su došli i do izjednačenja (50:50), ali je u konačnici ipak presudila veća kvaliteta turskog euroligaša. Prvo su napravili seriju 8:0, da bi vrlo brzo došli i do dvoznamenkaste prednosti koju su zadržali do kraja utakmice.

Do pobjede ih je predvodio James Nunnally s 26 poena (3/5 za dva, 6/6 za tricu, slobodna bacanja 2/2), dok je Jan Vesely dodao 15 koševa (5/5 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 5/7).

Najbolji je kod gostiju bio Antonio Crocker s 25 poena (7/10 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 2/3) i četiri skoka.

Već spomenuti kiks napravio je Perasovićev Anadolu Efes koji je poražen kod kuće Gaziantepa 96:84. Iako je domaćin vrlo dobra momčad koja se trenutno nalazi na sedmom mjestu, ovaj se poraz Efesu nije smio dogoditi, ako žele biti na prvom mjestu uoči doigravanja.

Već se u prvom poluvremenu vidjelo da će domaćini imali velikih problema. Odlični Gaziantep je na krilima Denmona na poluvrijeme odnio deset poena viška (59:49). Iako su u 25. minuti imali čak 17 koševa prednosti (73:56) Efes se budi, polako sustiže zaostatak i dolazi na dva poena zaostatka. Ipak, Jefferson vraća osjetniju razliku gostima koji u konačnici dolaze do uvjerljivije pobjede.

Marcus Denmon je zaključio susret s 26 poena (2/3 za dva, 6/12 za tricu, slobodna bacanja 4/8) i deset skokova, dok je Jerry Jefferson dodao 25 koševa (11/16 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 3/4) i osam skokova. Tomislav Ružić je za pet i pol minuta ostao bez poena uz jednu asistenciju.

Efes je predvodio Thomas Heurtel s 26 poena (4/9 za dva, 6/9 za tricu) i devet asistencija.

Za razliku od Efesa, Darušafaka je velikim preokretom došla do pobjede na gostovanju kod Istanbula. U konačnici su slavili rezultatom 94:93 čime su upisali 17. pobjedu ove sezone i bodovno se izjednačili s Banvitom na četvrtom mjestu. Istanbul je trenutno na 11. poziciji s devet pobjeda i 15 poraza.

Impresivno je igrao domaćin u prvom poluvremenu, u 17. minuti je preko Klobučara došao do 20 poena prednosti (45:25). Iako su polovicom treće četvrtine došli i do 21 koša viška (64:43), gosti predvođeni Batukom i Wanamekerom smanjuju zaostatak uoči posljednjih deset minuta. U posljednjim minutama dolaze i do poravnanja, zatim i do prednosti nakon što su Clyburn i spomenuti Wanamaker poentirali u razmaku od sedam sekundi. U završnici je Klobučar ublažio poraz.

Najbolji je u redovima pobjedničke momčadi bio Brad Wanamaker s 29 poena (6/8 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 8/9) i šest asistencija. Ante Žižić je odigrao tek pet minuta i za to vrijeme ubacio tek jedan poen (0/2 za dva, slobodna bacanja 1/2).

Kod Istanbula je Sean Armand ubacio 24 poena (5/11 za dva, 4/5 za tricu, slobodna bacanja 2/2). Damir Markota je zaključio susret s osam poena (2/3 za dva, 0/3 za tricu, slobodna bacanja 4/5), šest skokova i dvije asistencije za 30 minuta provedenih na parketu.

Super ligi, 24. kolo:
Ankara Kolejliler - Buyukčekmece 73:96 (Ramon Galloway 34p / Andrija Stipanović 20p, 17sk)
Istanbul BB - Darušafaka 93:94
Anadolu Efes - Gaziantep 84:96
Fenerbahče - Tofas 90:75