Dario Dodić • srijeda, 26.04.2017.

Nogometaši Borussije Dortmund preokretom su na Allianz Areni došli do pobjede protiv Bayerna, pobjede vrijedne povijesnog, četvrtog uzastopnog finala Kupa...

Po četvrti put zaredom nogometaši Borussije Dortmund plasirali su se u finale njemačkog Kupa, uspjeh je to koji niti jednoj momčadi u povijesti natjecanja nije pošao za rukom. Zanimljivo je da je prethodna tri finala Borussia izgubila, trofej im je prošle godine oteo upravo Bayern, kojem su se gosti na najslađi mogući način osvetili, pobjedom 3:2 usred Allianz Arene.

Bila je to utakmica u kojoj su obrane dobrim dijelom spavale. Sve je počelo pogreškom Javija Martineza i prekratkom loptom prema Ulreichu, prvi do nje dolazi Guerreiro, Bayernov je vratar skrenuo loptu, dovoljno da je uz pomoć vratnice zaustavi Lahm, no na odbijancu je prvi Marco Reus, lagano zabija za vodstvo gostiju.

Veselje Borussije nije dugo trajalo, inicijativu preuzima Bayern, mora se priznati da su Bavarci tijekom čitavog susreta dominirali, ali previše su toga promašili da bi išta izvukli od ovog susreta. U 28. minuti dolaze domaćini do izjednačenja, Xabi Alonso je ubacio iz kornera, Javi Martinez uz malo naguravanja dolazi do pozicije i glavom kroz noge Bürkiju osigurava iskupljenje za pogrešku kod prvog gola.

Mogao je isti igrač dovesti Bayern u vodstvo krajem prvog poluvremena, ali ovog puta glavom šalje loptu u vratnicu. Bayern je ipak došao do vodstva prije isteka prvih 45 minuta, igrala se 41. minuta, Xabi Alonso poslao je sjajnu dugu loptu na Riberyja, koji je na lijevoj strani vagao dvojicu gostujućih igrača, na kraju se odlučuje za dodavanje, vanjskim dijelom kopačke pronalazi Matsa Hummelsa, koji u stilu golgetera rutinera prizemnim udarcem loptu šalje u donji lijevi kut za vodstvo Bavaraca.

U natjecanju poroznih obrana Borussijin vratar Bürki osigurao je da ona poroznija bude domaća. Griješili su gostujući braniči, Robben se u više navrata nalazio u fantastičnim prilikama, ali Bürki i vratnica zadržavaju Borussiju u igri.

Bayern je previše toga promašio da bi išta izvukao iz ovog susreta, nije tajna da Bavarci igraju vrlo slabo u posljednje vrijeme, sve je to došlo na naplatu u razmaku od samo pet minuta u drugom poluvremenu polufinalnog ogleda Kupa s Borussijom.

U 69. minuti sjajni Ousmane Dembele visokom loptom pronalazi Pierre-Emericka Aubameyanga na drugoj vratnici, Gabonac donosi izjednačenje gostima. Pet minuta kasnije Dembele se iz asistenta promeće u junaka gostiju, na dodavanje Reusa krasno od grede zabija za pobjedu Borussije i prvo finale u povijesti protiv Eintrachta Nike Kovača.

Bavarci su prvi put nakon početka 2006. godine primili barem dva gola u tri uzastopne utakmice u svim natjecanjima, a još je porazniji podatak da im se prvi put u posljednjih 17 godina dogodilo da u pet utakmica zaredom nisu pobijedili.