Roma
Roma 1:3 Lazio
Lazio

Luka Medić • nedjelja, 30.04.2017.

U 34. kolu Serie A u velikom derbiju glavnog grada, Roma je ugostila Lazio, a "gosti" su slavili s 3:1. Roma je imala pomoć u sucu Orsatu, ali ni to joj nije pomoglo da smanji prednost Juventusa i odvoji se od Napolija...

U 184. derbiju della Capitale, odigranom na rimskom Olimpicu, Roma je kao formalni domaćin dočekala Lazio, a Biancocelesti su upisali pobjedu 3:1, s čime su prvi put nakon pet godina slavili na Olimpicu u sklopu Serie A kao gosti. Lazio je veći dio susreta bio bolja momčad, zasluženo došao do pobjede te nastavlja borbu s Atalantom za četvrto mjesto na tablici. Pobjeda Lazija praktički znači i kraj ovogodišnjeg Scudetta, Roma je propustila doći na minus šest od Juventusa i tako barem matematički održati na životu nadu da u izravnom dvoboju, koji je na rasporedu za dva kola, pokuša dodatno uzdrmati Staru damu. Uz Torineze zadovoljni mogu biti i Napolitanci, Napoli sada ima priliku doći Romi na bod zaostatka i tako uz još pokoji kiks Rimljana osigurati izravan plasman u Ligu prvaka.

Oba vratara danas su odigrali dobru utakmicu, naročito Szczesny koji je spasio Romu od još veće blamaže, a u drugoj minuti iskazao se njegov kolega u dresu Lazija, Strakosha koji je obranio pokušaj Džeke, dok je u devetoj minuti obranio pokušaj Salaha.

Lazio je na krilima svog vratara očuvao živu glavu, a potom u 12. minuti šokirao većinske Romine navijače na Olimpicu. Milinković Savić je preciznom loptom pronašao Keitu, Senegalac je ušao u kazneni prostor, vagao svog čuvara, a onda preciznim udarcem otvorio derbi za vodstvo Lazija 1:0.

I nakon vodstva Lazio je nastavio po drugi pogodak, najaktivniji je bio Parolo, prvo je uputio prizemni udarac kojeg je obranio Szczesny, a drugi pokušaj je bio s malo veće udaljenosti, no i iz tog dvoboja ponovno kao pobjednik izlazi vratar Rome.

I onda na samom kraju poluvremena u igru se miješa sudac Orsato, izmišlja jedanaesterac za Romu i donosi joj priliku za izjednačenje. Zbog opravdanog protestiranja požutio je kapetan Lazija, Biglia, a siguran izvođač bio je De Rossi.

U drugo poluvrijeme ponovno bolje ulazi Roma, ponovno je Džeko dobio veliku priliku nakon što je Salah prinos po desnoj strani, a bosansko-hercegovački napadač je s nekih 6-7 metara uspio-prebaciti cijeli gol. Ponovno je Džeko dao povod svim svojim kritičarima koji mu zamjeraju da nije napadač za velike utakmice s ovim promašajem iz pozicije koje je lakše zabiti nego promašiti.

Kazna je uslijedila ubrzo, Lulić je ubacio loptu s desne strane, De Rossi je to odbio, ali samo do Baste koji kupi loptu na vrhu kaznenog prostora, sam sebi otvara prostor za udarac i maestralno poentira za novo vodstvo Lazija. Lopta se odbila od igrača Rome koji ju je pokušao blokirati, Szczesny je bio na toj lopti, izgleda da ju je i dirao, ali udarac Baste bio je prejak za Poljaka na vratima Rome.

Nakon novog vodstva Roma se slomila, Spalletti je pokušao sve da dođe do boda, uveo je i Tottija, no Roma je ostavila previše prostora iza svojih leđa, a nije imala previše ideje u igri prema naprijed.

Lazio se oslonio na kontre, imali su nekoliko dobrih prilika, Anderson je sam izašao pred Szczesnyja desetak minuta prije kraja, no i u ovom srazu bolji je Poljak.

Ipak ni Szczesny ne može sve obraniti, treći Lazijev i svoj drugi pogodak na utakmici postigao je Keita na samom kraju utakmice. Lulić je odradio najveći dio posla, istrčao je kontru i kad je došao pred vrata nesebično je uposlio Senegalca koji je bez problema zaključio utakmicu.

Roma je na kraju ostala i s igračem manje, u sudačkoj nadoknadi Rudiger je zasluženo nakon divljačkog starta nad Đorđevićem pocrvenio.

Lazio je upisao tako 52. pobjedu u Derbiju glavnog grada i očuvao je četvrto mjesto. Roma je ostala na 63 pobjede nad Lazijom, ali je u situaciji da izgubi izravan plasman u Ligu prvaka.