Suci: Mario Zebec, Borut Križarić, Jerko Crnčić
Marko Vešović 45'+1'
Franko Andrijašević 83'
Rijeka

Dario Dodić • subota, 27.05.2017.

Nogometaši Rijeke nadali su se pobjedom na Maksimiru zaokružiti lijepu prvenstvenu priču, ali u golijadi je Dinamo s 5:2 pobijedio Rijeku u posljednjoj prvenstvenoj utakmici...

Iako ih čeka puno važnije finale Kupa protiv Dinama u srijedu u Varaždinu, Matjaž Kek je s najjačim sastavom istrčao na Maksimir u posljednjoj utakmici MAXtv Prve lige. Dinamo je ipak odmarao neke igrače i na kraju uvjerljivom pobjedom pokvario proslavu naslova prvaka momčadi Rijeke.

Domaći su ušli napaljeno u dvoboj s Rijekom, dok je očito bilo jasno kako su Riječani burno proslavili naslov Prvaka. Bilo je to posebno vidljivo u obrambenim reakcijama, koje je Dinamo znao iskoristiti. Istini za volju, nije se odlukama iskazao ni glavni sudac Zebec, koji je u nekoliko navrata poprilično oštetio Rijeku. Na kraju Dinamo s 5:2 barem donekle ispire gorak okus izgubljenog prvenstva i identičnog poraza u Rijeci, dok je još Cico Kranjčar vodio momčad. Samo donekle, jer ovo je bila utakmica koja se igrala samo za ponos, važnija je ona u srijedu.

Počelo je sjajno za Modre, već u četvrtoj minuti danas iznimno raspoloženi Soudani u duelu sa Žutom dolazi do lopte, zatim prelazi i Eleza, vara i Župarića i s ruba kaznenog prostora matira Prskala za vodstvo Dinama. Uzvratila je Rijeka preko Bezjaka, ali preslabo je pucao da bi namučio danas sjajnog vratara Zagorca.

Blizu izjednačenja bila je Rijeka u 18. minuti, s desne je strane ubacio Ristovski, Gorgon neometan glavom puca ravno u Zagorca. S druge strane pokušao je Hodžić glavom, ali šalje loptu pokraj gola. Minutu kasnije ponovno promašuje Hodžić, ovog puta nogom, nakon dodavanja Gojaka.

U 34. minuti bilo je 2:0 za Dinamo. Moro je lijepo ubacio prizemnu loptu s lijeve strane, nitko iz Rijekine obrane nije očistio, dolazi na deset metara do Soudanija, koji po drugi put šalje loptu iza Prskalovih leđa. Loše vijesti za Peteva uslijedile su nekoliko minuta kasnije, ozlijedili su se Sigali i Moro, bugarski je stručnjak već u prvom dijelu morao obaviti dvije izmjene, ušli su Sosa i Machado.

Prva dvojbena odluka Zebeca dogodila se u 42. minuti, Vešović se izborio za poziciju ispred Schildenfelda, ušao u kazneni prostor nakon čega ga s leđa povlači Dinamov branič. Činilo se kao čisti prekršaj, no Zebec se nije oglasio. Uslijedila je nova situacija protiv Riječana, lijepo su kombinirali Modri, Olmov udarac kratko odbija Prskalo, točno na nogu Soudanija, koji loptu iz popriličnog zaleđa šalje u Rijekinu mrežu za 3:0 i svoj hat-trick.

Rijeka u posljednjim trenucima prvog dijela ipak uspijeva zabiti, lijepu dugu loptu poslao je Elez, Vešović bježi Dinamovoj obrani i zabija za 3:1.

Na samom otvaranju drugog poluvremena Dinamo ponovno bježi na tri gola razlike. Soudani je lijepo prošao kroz sredinu, ostavio petom loptu za Olma, koji bježi Župariću i zabija pod gredu za 4:1. Pet minuta kasnije bilo je 5:1, veći dio posla odradio je Machado, dodaje Hodžiću koji lijepo zabija 16. gol ove sezone.

Pola sata prije kraja susreta Pivarić s leđa sapliće Bezjaka, Zebec pokazuje na bijelu točku, ali pokušaj Franka Andrijaševića s 11 metara odlično čita Zagorec i brani jedanaesterac. Andrijašević se ipak upisao u listu strijelaca, na ubačaj Martića glavom zabija u 83. minuti za konačnih 5:2.

Nakon utakmice uslijedila je dodjela medalja i pehara prvacima, ostaje za vidjeti hoće li Kek podići momčad za finale Kupa u srijedu.