Branimir Korać, Mihaela Bradovski • utorak, 30.05.2017.

Zanimljiv je bio drugi dan na Roland Garrosu, a osim nastupa hrvatskih predstavnika, u akciji su bili i neki od glavnih favorita za osvajanje titule...

Slovenac koji nastupa pod britanskom zastavom, Aljaž Bedene, prošao je u drugo kolo Roland Garrosa pobjedom protiv Amerikanca Ryana Harrisona. Amerikanac je uzeo treći set, ali više od toga nije mogao. Ostatak meča doslovno je pripao Bedeneu koji je potpuno dominirao i nije dopustio nikakvo iznenađenje što bi pobjeda Harrisona i bila.

Yen-Hsun Lu u svom jubilarnom desetom nastupu u glavnom ždrijebu Roland Garrosa ostao je bez pobjede. Samo dva puta prošao je prvo kolo i odmah gubio u drugom, a sad je osmi put zaustavljen u prvom kolu. Protivnik mu je bio Serhij Stahovski koji u cijelom meču nije dopustio nijednu break priliku te je glatko slavio.

Prvi servis odlično je funkcionirao kod Miloša Raonića i to mu je otvorilo put prema pobjedi protiv Stevea Darcisa. Kanađanin je dominirao susretom, bio je bolji u sva tri seta i Belgijac nije imao šanse. 44 winnera uz samo 16 neforsiranih pogrešaka i tek dvije break lopte za Darcisa (neiskorištene), sasvim dovoljno za glatku pobjedu na startu..

"Uvijek je dobro na ovaj način krenuti u turnir. U svim setovima relativno rano došao sam do breaka i to mi je otvorilo put prema pobjedi. Nisam izgubio puno energije i to mi je ostavilo dosta prostora za pripremu za sljedećeg protivnika", istaknuo je Raonić.

Gilles Simon daleko je od svojih najboljih dana, a Nikoloz Basilašvili igra svoj najbolji tenis u karijeri. Vidjelo se to i u ovom dvoboju u kojem je Gruzijac glatko izgubio prvi set, ali nakon toga pregazio francuskog veterana. Simon se jako mučio na svom servisu, imao je samo 43 posto ubačaja prvog servisa i dopustio je Gruzijcu čak 23 break prilike.

"Počeo je snažno s winnerima i tako i završio meč. Nisam mogao previše napraviti, pokušavao sam što duže ostati u meču i vidjeti kako će se rasplesti", istaknuo je Simon.

Dalje je prošao Roberto Bautista Agut koji je uspio izgubiti set protiv Johna Millmana sa 6:0, a u preostala tri seta ukupno je izgubio samo pet gemova. Blackout se Španjolcu dogodio u trećem setu, ali u ostatku meča apsolutno je dominirao, kao što se i očekivalo. Australac je ove sezone imao velikih problema s ozljedama i ovo mu je bio tek drugi turnir u 2017.

Jack Sock imao je velike planove, a na kraju je ispao već u prvom kolu. Doduše ždrijeb za nositelja i nije bio najidealniji, Jiri Vesely stajao je s druge strane mreže i svladao Amerikanca u tri seta. Kada je napravio break u trećem setu, Vesely je praktički i završio posao jer više niti Sock nije vjerovao u preokret.

Steve Johnson neočekivano je odrađivao "prekovremeno" protiv Yuichija Sugite. Uporni Japanac vratio se iz zaostatka 2.0 u setovima, ali Johnson se ipak uspio izvući sa 6:3 u petom setu. Mogao je Johnson riješiti meč u tri seta, u trećem je kod 6:5 servirao za meč, ali Japanac se izvukao i značajno zakomplicirao dvoboj.

Roland Garros: Yuichi Sugita - Steve Johnson... by EurosportTurkiye

Joao Sousa u očajnoj formi doputovao je u Pariz, imao je šest poraza zaredom i to svih šest bez osvojenog seta, ali uspio je proći u drugo kolo. Protivnik je bio Janko Tipsarević koji je uzeo prvi set, u drugom propustio dvije set lopte i nakon što ga je izgubio u tie-breaku, značajno je pao i upisao poraz.

Novak Đoković za dva i pol sata odradio je svoj prvi dvoboj u pohodu na obranu titule. Slavio je nešto teže nego što konačnih 6:3, 6:4, 6:2 sugeriraju, u konačnici rezultat je bio bolji od igre i dojma. No, Đoković će definitivno rasti kako turnir odmiče, a sada mu je najvažnije bilo doći do pobjede.

"Nije bio baš najidealniji start. Imao sam set i 4:1 nakon čega sam odigrao nekoliko loših gemova pa opet u trećem setu kada sam ga imao na konopcima, loše sam odradio svoje servis gemove", priznao je Đoković kojeg u Parizu prati Andre Agassi.

Finalist Ženeve Mischa Zverev upisao je šokantan poraz od kvalifikanta Stefana Napolitana. Nijemac je na kraju potpuno ostao bez snage, prošli tjedan definitivno je ostavio traga i pao je u najgorem mogućem trenutku te je Napolitano stigao do rezultata karijere.

David Goffin vjerojatno je i sam očekivao teži posao protiv Paul-Henrija Mathieua. Međutim sve je išlo glatko, izgubio je u svakom setu po dva gema i rutinski odradio posao. Mathieu polako ide prema kraju karijere i nije se mogao nositi s odličnim Belgijcem.

Rafael Nadal prvi je favorit za osvajanje Roland Garrosa, a po titulu je krenuo uvjerljivim nastupom protiv Benoita Pairea. Neravnopravan dvoboj otišao je na stranu Nadala koji je samo u drugom setu morao uložiti nešto više energije. Ostatak meča bio je apsolutno jednosmjeran.

"Postoje turniri koji su posebni, ovdje sam slavio devet puta i devet puta bio neizmjerno sretan, ali svake godine imao sam nervozu na povratku. Iako vam se čini da ste prošli tu situaciju i da se možete nositi, osjećaj nervoze uvijek je prisutan", tvrdi Nadal.

Simone Bolelli vraća se nakon operacije vrhunskom tenisu, a ovdje je nakon prolaska kroz kvalifikacije upisao pobjedu protiv Nicolasa Mahuta. Iskusni Francuz imao je dosta problema sa servisom, nije igrao dobro i Bolelli je u jednosmjernom dvoboju glatko slavio.

Prilično iznenađenje priredio je Konstantin Kravčuk koji je svladao Federica Delbonisa i izborio dvoboj protiv Marina Čilića. Kravčuk je ove godine odigrao samo jedan meč na zemlji i izgubio od Clementa Geensa, no Delbonis još uvijek nije fit nakon ozljede i platio je cijenu.

Teškom mukom do pobjede je došao veteran David Ferrer koji je s 13:11 u petom setu svladao Donalda Younga. Amerikanac mu je stvorio dosta problema, ali Ferrer je na kraju ipak upisao pobjedu.

Roland Garros, prvo kolo:
Aljaž Bedene (Velika Britanija) - Ryan Harrison (SAD) 6:4, 6:0, 3:6, 6:1
Serhij Stahovski (Ukrajina) - Yen-Hsun Lu (Kineski Tajpeh) 6:3, 6:4, 7:6(4)
Miloš Raonić (Kanada, 5) - Steve Darcis (Belgija) 6:3, 6:4, 6:2
Diego Sebastian Schwartzman (Argentina) - Andrej Rubljev (Rusija, LL) 0:6, 6:4, 6:2, 6:7(3), 9:7
Nikoloz Basilašvili (Gruzija) - Gilles Simon (Francuska, 31) 1:6, 6:2, 6:4, 6:1
Viktor Troicki (Srbija) - Evgeni Donskoj (Rusija) 7:6(4), 6:4, 6:0
Roberto Bautista Agut (Španjolska, 17) - John Millman (Australija) 6:2, 6:2, 0:6, 6:1
Jiri Vesely (Češka) - Jack Sock (SAD, 14) 7:5, 7:5, 6:3
Steve Johnson (SAD, 25) - Yuichi Sugita (Japan) 6:3, 6:3, 6:7(4), 6:7(3), 6:3
Joao Sousa (Portugal) - Janko Tipsarević (Srbija) 4:6, 7:6(3), 6:2, 6:2
Novak Đoković (Srbija, 2) - Marcel Granollers (Španjolska) 6:3, 6:4, 6:2
Stefano Napolitano (Italija, Q) - Mischa Zverev (Njemačka, 32) 4:6, 7:5, 6:2, 6:2
Rogerio Dutra da Silva (Brazil) - Mihail Južnji (Rusija) 4:6, 7:6(5), 2:6, 7:6(4), 6:2
David Goffin (Belgija, 10) - Paul-Henri Mathieu (Francuska, Q) 6:2, 6:2, 6:2
Rafael Nadal (Španjolska, 4) - Benoit Paire (Francuska) 6:1, 6:4, 6:1
Simone Bolelli (Italija, Q) - Nicolas Mahut (Francuska) 6:4, 6:2, 6:2
Andreas Seppi (Italija) - Santiago Giraldo (Kolumbija, Q) 4:6, 6:1, 6:2, 6:2
Konstantin Kravčuk (Rusija) - Federico Delbonis (Argentina) 6:3, 6:4, 7:6(4)
David Ferrer (Španjolska, 30) - Donald Young (SAD) 5:7, 6:3, 4:6, 6:3, 13:11
Victor Estrella (Dominikanska Republika) -Teimuraz Gabašvili (Rusija, Q) 6:7(9), 2:6, 7:6(3), 6:3, 6:2
Pablo Cuevas (Urugvaj, 22) - Maxime Hamou (Francuska, Q) 6:3, 6:2, 6:4
Feliciano Lopez (Španjolska) - Bjorn Fratangelo (SAD, Q) 6:4, 7:6(4), 6:3
Nicolas Kicker (SAD) - Damir Džumhur (SAD) 6:3, 2:6, 6:3, 6:4
Fabio Fognini (Italija, 28) - Frances Tiafoe (SAD) 6:4, 6:3, 3:6, 1:6, 6:0
Richard Gasquet (Francuska, 24) - Arthur De Greef (Belgija, Q) 6:2, 3:6, 6:1, 6:3

Anett Kontaveit (Estonija) - Monica Niculescu (Rumunjska) 7:5, 6:1
Johanna Larsson (Švedska) - Natalija Vihljanceva (Rusija) 6:4, 6:4 Julija Putinceva (Kazahstan, 27) - Myrtille Georges (Francuska) 6:3, 6:0
Varvara Lepčenko (SAD) - Andrea Petković (Njemačka) 6:4, 3:6, 6:3
Anastazija Pavljučenkova (Rusija, 16) - Patricia Tig (Rumunjska) 6:1, 1:0 - predaja Tig
Veronica Cepede (Paragvaj) - Lucie Šafarova (Češka) 6:1, 6:4
Mariana Duque (Kolumbija) - Irina Begu (Rumunjska) 7:6 (2), 6:4
Magdalena Rybarikova (Slovačka) - Coco Vandeweghe (SAD, 19) 6:1, 6:4
Carina Witthoeft (Njemačka) - Lauren Davis (SAD) 2:6, 6:3, 6:3
Pauline Parmentier (Francuska) - Irina Hromačeva (Rusija) 6:3, 6:0
Jekaterina Aleksandrova (Rusija) - Katerina Siniakova (Češka) 6:4, 2:6, 6:2 Karolina Pliškova (Češka, 2) - Zheng Saisai (Kina) 7:5, 6:2