Kosovo umalo prokockalo pobjedu protiv Makedonije, dobar nastup Cedevitinog dvojca u porazu BiH

Petar Jenjić • četvrtak, 03.08.2017.

Odigrano je i prvih pet utakmica europskih pretkvalifikacija za Svjetsko košarkaško prvenstvo, a u akciji su bile susjedne zemlje. Bosna i Hercegovina odigrala je vrlo dobro veći dio susreta protiv Švedske, ali je u konačnici upisala poraz 81:73, dok je Kosovo na domaćem parketu bilo bolje od Makedonije 72:68, iako je još tri minute prije kraja imalo 14 koševa prednosti...

S obzirom na izostanke glavnih uzdanica košarkaši BiH odigrali su vrlo dobru utakmicu u gostima protiv Švedske, ali su u konačnici upisali poraz 81:73.

Izabranici Duška Vujoševića dobro su se nosili sa Šveđanima i bili u egalu sve do završnih pet minuta. Domaćin je došao do minimalnog vodstva (66:65) i kaznio "crne" minute svojih protivnika koji u tim trenucima nisu imali pravo rješenje u napadu.

Švedsku je do pobjede predvodio Marcus Eriksson s 25 poena (3/5 za dva, 5/9 za tricu, slobodna bacanja 4/4), Viktor Gaddefors je dodao 16 koševa (6/9 za dva, 0/4 za tricu, slobodna bacanja).

Najbolji je u redovima BiH bio Cedevitin dvojac. Džanan Musa ubacio je 17 koševa (0/3 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 8/10), dok je Markus Lončar, koji je danas u Širokom, postigao 16 poena (6/8 za dva, slobodna bacanja 4/4).

Reprezentacija Kosova započela je pretkvalifikacije domaćom pobjedom protiv Makedonije 72:68. Domaćin je bio bolji tijekom većeg dijela susreta, da bi u samoj završnici sve zakomplicirao. Još je u 37. minuti Kosovo imalo 14 koševa prednosti (66:52), da bi Makedonci serijom 16:4 došli na samo dva koša minusa 44 sekunde prije kraja. Ipak, pobjedu domaćinu osigurao je Mekaj s linije slobodnih bacanja.

Najbolji je u redovima Kosova bio Dardan Berisha s 28 poena (7/9 za dva, 4/11 za tricu, slobodna bacanja 2/3) i šest skokova, Granit Rugova je ubacio 12 koševa (3/4 za tricu, slobodna bacanja 3/4).

Makedoncima nije pomogao niti Jordan Theodore s 22 koša (8/10 za dva, 1/6 za tricu, slobodna bacanja 3/3) i šest asistencija.