Branimir Korać, Mihaela Bradovski • petak, 18.08.2017.

U preostalim dvobojima četvrtog pretkola Europske lige nastupio je i niz hrvatskih igrača, s promjenjivim uspjehom...

Ciparski Apollon nosi prednost na uzvrat u Dansku 3:2. Na svom stadionu svladao je Midtjylland i nije bez šansi za prolaz u grupnu fazu Europske lige. Već u 15. minuti Ciprani su poveli preko Charisa Kyriakoua udarcem s 18 metara. Na odmor se ipak otišlo s poravnatih 1:1 nakon što je Alexander Sorloth udarcem glavom vratio Dance u utakmicu. U drugom dijelu Apollon je golom Brazilca Jandera ponovno poveo da bi raspoloženi Sorloth poravnao i na 2:2. Ipak u sudačkoj nadoknadi Antonio Jakoliš odlično je ubacio u sredinu za Ioannisa Pittasa koji donosi minimalnu prednost Cipranima uoči uzvrata.

U domaćem sastavu Anton Maglica igrao je cijelu utakmicu i zaradio žuti karton u 54. minuti dok je Antonio Jakoliš ušao u 57. minuti umjesto Sardinera Adriana.

Sve ostaje otvoreno uoči uzvrata između BATE Borisova i Oleksandrije. Bjelorusi nisu uspjeli na svom stadionu ostvariti kvalitetniji rezultat, odigrali su tek 1:1 i neće imati lagan posao u Ukrajini. Počelo je odlično za domaćina koji je poveo već u osmoj minuti golom Ivanića, ali samo deset minuta kasnije Ukrajinci su poravnali preko Banade na kojeg je domaća obrana posve zaboravila. U posljednjim trenucima Mirko Ivanić zatresao je okvir gola i BATE ipak ne dolazi do pobjede.

Jurica Buljat u sastavu BATE Borisova odigrao je svih 90 minuta.

Braga je potvrdila status favorita protiv islandskog Hafnarfjordura i u prvom susretu slavila u gostima 2:1. Bili su Portugalci bolji i zasluženo slavili te se očekuje njihov prolaz u skupine. Iz jednog od rijetkih napada FH je poveo krajem prvog dijela pogotkom Bjornssona, ali u nastavku susreta Dias Fernandes i Stojiljković donijeli su gostima preokret. Matija Dvorneković kod domaćina cijelu utakmicu proveo je na klupi.

Švedski Östersunds iznenadio je Galatasaray i izbacio ga iz Europe, no PAOK bi mu mogao biti previsoka stepenica. Grci su slavili u prvom dvoboju u Solunu s 3:1, no bili su dosta bolji i trebali su još uvjerljivije do pobjede. Šveđani su poveli u 21. minuti golom Nourija iz penala kojeg je skrivio vratar Rey, ali domaćin 15 minuta kasnije uzvraća. Marin Leovac ubacio je s lijeve strane, a Matos glavom neobranjivo pogodio za 1:1. U drugom dijelu dva pogotka dodao je Aleksandar Prijović za konačnih 3:1. Leovac je odradio cijelu utakmicu.

Sjajan posao odradio je Vardar koji je šokirao Fenerbahče svladavši ga s 2:0. Unatoč odlasku Goce Sedloskog, Makedonci su nastavili s odličnim igrama i nose prednost na uzvrat. Barsegjan je zabio u prvom dijelu da bi u završnici susreta domaćin ostao s igračem manje nakon drugog žutog Grnčarova. I s igračem manje Vardar je došao do pogotka zahvaljujući očajnoj reakciji Mehmeta Topala koji prebacuje svog vratara iz čistog mira i zabija za konačnih 2:0.

Prednost od dva pogotka uoči uzvrata ima i Viktoria Plzen koja je s 3:1 svladala AEK Larnacu. Diego Živulić nije dobio priliku kod Viktorije, ostao je na klupi svih 90 minuta, a dvostruki strijelac bio je Bakoš dok je jedan gol dodao Daniel Kolar. Pogodak nade za Ciprane već u osmoj minuti postigao je Acoran.

Očekivano blizu skupine Europske lige došao je Ludogorec koji je na svom travnjaku s 2:0 svladao Suduvu. Moglo je biti i još uvjerljivije, ali Ivan Kardum spasio je goste od još težeg poraza. Moti i Vura bili su strijelci za domaćina.

Panathinaikos je vodio s 2:0 protiv Athletic Bilbaa, a onda u samo šest minuta raspao se i primio tri gola. Lod i Cabezas bili su strijelci za Grke prije nego je Aduriz započeo preokret u 68. minuti, nastavio ga je Oscar de Marcos, a dovršio novim golom Aduriz.

Milan je pregazio skromnu Škendiju sa 6:0 i napravio ogroman korak prema prolazu. Po tri gola u svakom poluvremenu, po dva su postigli Andre Silva i Riccardo Montolivo, a po jedan Fabio Borini i Luca Antonelli. Kod Škendije do 64. minute na travnjaku je bio i Ivan Čeliković.

Pred Ivanom Lekom i Club Bruggeom je težak uzvrat u Ateni nakon što je dvoboj s AEK-om u Belgiji završen bez pogodaka. Propustio je Brugge veliku priliku, od 58. minute imao je igrača više nakon što je drugi žuti karton zaradio Marko Livaja, no nije to iskoristio.

Nakon što je eliminirao Freiburg, Domžale ima priliku izbaciti i Marseille. U Sloveniji susret je okončan 1:1 i odluka će pasti u Francuskoj. Domaćin je vodio golom Vetriha sve do zadnjih 25 minuta kada Sanson poravnava. Petar Franjić kod Domžala ušao je u igru u 73. minuti umjesto Firera.

Duje Ćaleta Car odigrao je cijelu utakmicu u gostujućoj pobjedi Red Bull Salzburga protiv Viitorula 3:1. Austrijanci su pokleknuli u srazu s Rijekom, ali protiv Rumunja idu prema prolazu. Ovdje su za pobjedu zabijali Hwang, Dabbur i Wolf.

Zvonimir Mikulić, Ante Kulušić i Josip Brezovec ostali su sa Šerifom neporaženi u Varšavi kod Legije. Susret je okončan 1:1, a Bayala u 87. minuti donio je Moldavcima remi. Mikulić i Kulušić igrali su cijelu utakmicu dok je Brezovec zamijenjen u 84. minuti.

Mirko Marić dobio je zadnjih 15 minuta u remiju bez pogodaka Videotona kod Partizana, a Domagoj Vida odigrao je cijelu utakmicu za Kijevljane kod Maritima.