Premier liga, 2. kolo, 21.08.2017, 21:00 h
Manchester City
Manchester City 1:1 Everton
Everton

Petar Jenjić • ponedjeljak, 21.08.2017.

Posljednji susret drugog kola Premier lige na Etihadu su odigrali Manchester City i Everton koji su remizirali 1:1. Wayne Rooney novim pogotkom se upisao u povijest kao tek drugi nogometaš u Premiershipu koji je postigao 200 ili više pogodaka. Ispred njega ostao je tek Alan Shearer s 260 golova. Iako je City odigrao gotovo cijelo drugo poluvrijeme s igračem manje, bio je puno opasniji i bliže konačnoj pobjedi...

Između dviju europskih utakmica Everton je čekao težak dvoboj na Etihadu protiv Manchester Cityja i odigrao 1:1, iako je na cijelom susretu imao tek jednu konkretnu priliku i gotovo cijelo drugo poluvrijeme igrača više. Građani su potpuno dominirali kroz svih 90 minuta i ne bi bilo nezasluženo da su odnijeli sva tri boda. Goste je u vodstvo doveo Wayne Rooney kojem je ovo bio jubilarni 200. pogodak u Premiershipu čime je postao drugi igrač u povijesti koji je došao do tog broja golova. Ispred njega je samo Alan Shearer s 260 postignutih pogodaka.

City se očekivano nametnuo posjedom lopte i lakše dolazio do suparničkog kaznenog prostora, no osim dalekometnih udaraca nije uspijevao ozbiljnije ugroziti vrata Pickforda. Pokušavali su De Bruyne, zatim i Stones te Jesus, ali bez većeg uspjeha. Odličnu priliku s ruba kaznenog prostora imao je i Otamendi na polovici igre u prvom dijelu, no 30 milijuna funti vrijedni Pickford ponovno je bio na mjestu.

Vratnica je spasila goste u 34. minuti, David Silva je bio blizu pogotka, no pogodio je okvir gola. Činilo se kako je samo pitanje kada će City povesti, ali niti 60 sekundi kasnije Everton je došao do vodstva. Sane je izgubio jednu loptu na tridesetak metara, nakon čega su gosti odlično izigrali domaću obranu, Calvert-Lewin je proigrao Rooneyja koji pogotkom kroz noge Edersona donosi svojoj momčadi vodstvo, upisavši jubilarni 200. gol u Premiershipu.

Kao da zaostatak Cityju nije bio dovoljan jer je u samoj završnici poluvremena ostao i s igračem manje. Kyle Walker u samo dvije i pol minute razlike dobio je dva žuta kartona i bio prisiljen napustiti teren. I ovo isključenje bilo je u znaku broja 200. Naime, bio je ovo njegov 200. nastup u Premier ligi i prvi crveni karton, iako je pokazani drugi žuti vrlo sumnjiv.

Domaćin je u nastavku imao jalovu inicijativu bez pravog pokušaja prema golu Evertona za kojeg je posljednjih pola sata odigrao i Gylfi Sigurdsson, najskuplje pojačanje u povijesti kluba. U 75. minuti Danilo se sjurio u kazneni prostor i pucao iskosa, no Pickford je sjajnom obranom otklonio opasnost.

Ipak, sedam minuta kasnije pritisak se isplatio Cityju, Holgate je loše reagirao na ubačaj Danila, odbio loptu tek do Sterlinga koji je ostao potpuno sam na desetak metara od gola i snažnim udarcem pogodio sami kut Evertonovog gola. Prvi je to primljeni pogodak Evertona ove sezone u svim natjecanjima. Posljednje dvije minute snage na terenu su se izjednačile jer je Schneiderlin startom nad Aguerom dobio drugi žuti karton. Unatoč velikom pritisku Manchestera, rezultat se do kraja nije promijenio.