Branimir Korać • petak, 25.08.2017.

Poznati su svi sudionici grupne faze Europske lige, a među njima je i nekoliko neočekivanih. Prije svih tu je Vardar iz Skoplja koji je šokirao veliki Fenerbahče...

Prva momčad koja je izborila prolaz u grupnu fazu Europske lige je Viktoria iz Plzena koja je na Cipru odigrala bez pogodaka s AEL-om i uz pobjedu 3:1 u prvom susretu prošla dalje. Ciprani su tijekom cijelog susreta opasno pritiskali, stvorili veliki broj prilika, ali gosti su sačuvali mrežu. Diego Živulić kod Viktorije igrao je od 77. minute umjesto Daniela Kolara.

Kijevski Dynamo nakon remija bez pogodaka u Portugalu, u uzvratu je svladao Maritimo s 3:1 i izborio grupnu fazu. Zaslužena pobjeda Kijevljana koji su već nakon sat vremena igre imali vodstvo 3:0. Mrežu gostiju načeo je u 33. minuti Denis Garmaš nakon velike pogreške obrane gostiju, a u 35. minuti Mikola Morozjuk povisio je na 2:0. Točku na i stavio je u 61. minuti Derlis Gonzalez, a sve što su gosti napravili bilo je smanjenje rezultata preko Erdema Sena u 68. minuti. Domagoj Vida odigrao je cijelu utakmicu za Kijevljane.

Jurica Buljat s BATE Borisovom igrat će Europsku ligu nakon što je njegova momčad slavila 2:1 u gostima kod Oleksandrije. U Bjelorusiji je bilo 1:1, Ukrajinci su na svom stadionu vodili od 34. minute golom Vasila Gritsuka iz kaznenog udarca koji je skrivio Dragun, ali u drugom dijelu BATE je došao do preokreta. Oba pogotka postigao je Mirko Ivanić. Buljat je odradio svih 90 minuta.

Iznenađenje, još jedno, priredio je Östersunds koji je eliminirao PAOK. Šveđani su šokirali prvo Igora Tudora i njegov Galatasaray, a sada i Grke iako su prvi susret izgubili s 3:1. U uzvratu su bili bolji s 2:0 i zbog gola u gostima prošli dalje. Dvostruki strijelac bio je Saman Ghoddos koji je zabio i Galatasarayu. Marin Leovac odigrao je cijelu utakmicu za goste.

Hrvatski trio u Šerifu igrat će Europsku ligu. Zvonimir Mikulić, Ante Kulušić i Josip Brezovec pomogli su Moldavcima da u uzvratu protiv Legije dođu do željenog rezultata i izbore prolaz. U Poljskoj je bilo 1:1 da bi u uzvratu ove momčadi odigrale bez pogodaka što je značilo prolaz za domaćina. Inače Legia je bila hendikepirana igranjem s igračem manje od 39. minute zbog isključenja Michala Pazdana. Mikulić i Kulušić igrali su cijelu utakmicu, a Brezovec do 65. minute kada ga je zamijenio Balima.

Red Bull Salzburg rutinski je dovršio posao protiv Viitorula. Već nakon prvog dvoboja u Rumunjskoj sve je bilo jasno, Austrijanci su slavili s 3:1, a na svom travnjaku novom još uvjerljivijom pobjedom potvrdili su prolaz. Slavili su 4:0 golovima Dabbura, Gulbrandsena, Berishe i Haidare. Duje Ćaleta-Car sudjelovao je svih 90 minuta u demoliranju Viitorula.

Vardar je dovršio čudo i eliminirao Fenerbahče Nakon što je u Skoplju slavio s 2:0, bio je bolji i u Istanbulu gdje je pobijedio s 2:1. Neustadter je doveo Fenerbahče u vodstvo u 61. minuti, ali sedam minuta kasnije Jigauri iz kontre zabija da bi u završnici Gligorov stavio točku na i.

Ivan Kardum i Andro Švrljuga sa Suduvom su se oprostili od europske sezone. Ludogorec je u Litvi zadržao prednost iz prvog susreta i prolazi u skupinu. U prvom susretu Bugari su slavili s 2:0 da bi u uzvratu odigrali bez pogodaka i tako izborili prolaz. Hrvati u domaćim redovima odradili su cijeli susret.

Od Europe se oprostio i Ivan Leko s Club Bruggeom koji je nakon 0:0 u Belgiji poražen u Ateni od AEK-a s 3:0. Već nakon prvog poluvremena dosta toga bilo je jasno, domaćin je vodio 2:0 golovima Christodoulopoulosa i Simoesa, a potonji je u drugom dijelu postavio konačnih 3:0.

U Europsku ligu prošao je i ciparski Apollon koji je u Danskoj remizirao 1:1 s Midtjyllandom. Na Cipru je slavio s 3:2 i u uzvratu zadržao prednost. Već u desetoj minuti Hassan je doveo Dance u vodstvo da bi u drugom poluvremenu Schembri donio remi vrijedan prolaza Cipranima. U sastavu Apollona Antonio Jakoliš igrao je do 73. minute, a Anton Maglica do 77.

Videoton nije na svom stadionu kapitalizirao 0:0 iz Beograda i teškim 4:0 porazom od Partizana oprostio se od Europe. Već u prvom poluvremenu gosti su riješili pitanje prolaza golovima Tawambe, Soumaha i Đurđevića, odmah na startu drugog dijela Juhasz je zaradio isključenje i Partizan je rutinski dovršio posao. Đurđević je zaključio dvoboj pogotkom za 4:0. Mirko Marić igrao je od 62. minute za poražene.

Domžale nisu stigle do nove senzacije, ovaj put Marseille je bio prejak. Freiburg je pao, ali Francuzi nisu, a u uzvratu su slavili s 3:0 uz dva gola Germaina i jedan Thauvina.

Od Europe se oprostio Ajax koji je poražen od Rosenborga 3:2 i nakon što je izgubio prvi dvoboj s 1:0 završio je s nastupom. Nizozemci su u oba susreta bili opasniji i imali puno više prilika, ali za razliku od Rosenborga nisu ih iskoristili. Dvostruki strijelac za domaćina bio je Nigerijac Adegbenro koji je ušao u drugom dijelu, a prvi pogodak na susretu postigao je Bendtner. Ajax je imao 2:1 koje nije zadržao, a pogotke za njega postigli su Schone i Younes.

Cijelu utakmicu odradio je Ivan Čeliković za Škendiju u porazu od Milana 1:0. Cutrone je pogodio za novu pobjedu Milana koji je već u prvom susretu sve riješio pobjedom 6:0.

• narada10825.08.2017. u 03:18
    jako lijepi golovi Makedonaca, a barem su nekoliko Fenerovih navijaca unatoc soku priznali kvalitetu i aplaudirali (kod 2:1). Pitas se ....ko bi sada trenutno bio najbolji nogometni klub na ex-YU prostorima ...ne znam da li bi to bio klub iz ljepe nase....