Luka Medić • subota, 09.09.2017.

U petom kolu Ligue 1 Caen je slavio protiv Dijona s 2:1, Nantes i Amiens upisali su minimalne gostujuće pobjede, dok su Troyes i Toulouse odigrali bez pogodaka...

U prvoj utakmici dana Nice je razbila Monaco s 4:0, a u ostala četiri susreta postignut je tek gol više, a podijeljena su i tri crvena kartona. Za razliku od Danijela Subašića koji je u derbiju primio četiri pogotka, drugo hrvatsko ime u Ligue 1 Ivan Santini ima razloga za slavlje, njegov Caen svladao je Dijona i tako upisao treću uzastopnu pobjedu. Santini je odigrao cijeli susret.

Utakmica u Caenu nije mogla bolje početi za domaćine, već u petoj minuti dobili su priliku za vodstvo iz kaznenog udarca, za kojeg je zaslužan upravo Santini. U jednom skoku srušio ga je Yambere, a sudac Leonard odmah je pokazao na bijelu točku te gostujućem stoperu dao žuti karton. Nakon što je izborio najstrožu kaznu, Santini ju je i realizirao panenkom i Caen je poveo.

Pred kraj prvog dijela gosti su izjednačili prelijepim pogotkom Mariea koji je s malo manje od 20 metara probio vratara domaćih za poravnanje rezultata. Deset minuta prije kraja susreta Caen je ostao s igračem manje nakon što je Mbengue namjerno nagazio Chafika.

Santini I. (Penalty) Goal HD - Caen 1-0 Dijon... by Goals_online

Da ovo nije bila večer Cedricka Yamberea, francuski stoper pokazao je svega dvije minute kasnije. Nakon što je srušio Santinija za kazneni udarac, u 82. minuti poslao je loptu u vlastitu mrežu i tako doveo Caen do nove pobjede. Caen je nakon dva uzastopna poraza u ligi proigrao i sakupio je tri pobjede. Nalazi se na petom mjestu. Dijon će, kako je krenuo, i ove godine voditi veliku bitku za opstanak. U pet kola sakupio je četiri boda.

Amiens je prije dvije godine igrao u trećem razredu francuskog nogometa, a sada je stigao do prve povijesne gostujuće pobjede u Ligue 1. Nakon što je prije reprezentativne stanke razbio Nicu, Amiens je slavio i kod Strasbourga. Iako je domaći sastav bio favorit, gosti su na koncu slavili, a ključan trenutak dogodio se u 13. minuti kada je Kakuta s oko 20-ak metara uputio udarac nakon dodavanja Konatea. Nitko nije izašao u blok, a ni vratar domaćih nije najbolje reagirao pa je tako Amiens poveo.

Strasbourg je pokušao sve ne bi li došao barem do boda, a veliki udarac u tome dogodio se u 78. minuti kada je drugi žuti karton dobio Lala. Zanimljivo, branič domaćih prvi je put požutio dvije minute ranije, tako da je ovo sigurno jedan od manjih, ako i najmanji, razmak između dva žuta kartona u Ligue 1. Amiens je tako vezao dvije pobjede i nalazi se na 13. mjestu, a sada čeka velikog Marseillea. Strasbourg ima četiri boda i pri dnu je tablice. U sljedećem kolu dočekuje aktualnog prvaka Monaca.

Nantes je u petom kolu gostovao kod Montpelliera i stigao je do druge prvenstvene pobjede, rezultat je također bio minimalan, 1:0. Pogodak odluke pao je u 76. minuti, a strijelac je bio Diego iz slobodnog udarca s 20-ak metara. Vratar domaćih Lecomte nije imao nikakve šanse, Brazilac je spektakularno pogodio za veliko slavlje gostiju. Utakmicu nije završio napadač domaćih Sio koji je pred kraj susreta dobio crveni karton.

Nantes je nastavio niz bez poraza, nakon prva dva poraza, u tri kola osvojio je sedam bodova. Montpellier je pak pobijedio na otvaranju sezone, a u naredne četiri utakmice osvojio je samo jedan bod. U narednom kolu Nantes dočekuje Caen, Montpellier gostuje kod Troyesa.

Jedinu utakmicu večeri bez pogodaka, ali i bez crvenih kartona odigrali su Troyes i Toulouse. U utakmici bez previše prilika završilo je najpoštenije, 0:0, svakome po bod. Toulouse je tako osvojio svoj sedmi, a Troyes peti bod u novoj sezoni. U idućem kolu Toulouse dočekuje Bordeaux, Troyes Montpellier. Preostali dvoboji petog kola na rasporedu su sutra.