Luka Medić • četvrtak, 26.10.2017.

Kompletirano je šesnaestini finala Bundespokala. U najzvučnijoj utakmici Bayern je na gostovanju bio bolji od Leipziga i to nakon izvođenja penala. Do prolaska dalje stigli su i Werder, Wolfsburg, Stuttgart i Freiburg...

Trebalo bi dobro pogledati u povijest Bundespokala da bi se vidjelo kada su se zadnji put u drugoj fazi sastali prva i druga momčad iz lanjskog prvenstva. Ždrijeb je već u ovoj ranoj fazi donio veliki derbi, a susret Leipziga i Bayerna riješen je tek nakon izvođenja kaznenih udaraca. Regularni dio susreta završio je 1:1.

U prvom dijelu nije bilo pogodaka, a odmah na početku drugog domaći sastav doživio je šok kada je zbog drugog žutog kartona igru morao napustiti Keita. No, 15 minuta kasnije Leipzig je poveo i to iz jedanaesterca kojeg je realizirao Forsberg. Domaćini su imali prednost svega pet minuta, a onda je stvari na početak vratio Alcantara. Do kraja utakmice nije bilo pogodaka pa se otišlo u produžetke.

Kako su mreže mirovale i sljedećih pola sata putnika u osminu finala odredili su jedanaesterci. Seriju točnih udaraca s bijele točke otvorio je Robert Lewandowski. Na 1:1 izjednačio je Bernardo. Prednost na stranu Bavaraca vratio je Alaba, da bi potom Kampl izjednačio. U trećoj i četvrtoj seriji oba sastava postigla su oba pogotka. I onda je na red stigla posljednja serija. Prvo je Robben postigao i peti pogodak za goste, da bi potom vratar Bayerna Ulreich obranio udarac Wernera i tako odveo svoju momčad među 16 najboljih.

Veliko iznenađenje napravio je i Köln. Momčad koja je do sada upisala samo jednu pobjedu u službenim natjecanjima u ovoj sezoni, i to upravo u drugom krugu kupa, slavila je na gostovanju kod Herthe 3:1. Prva je to pobjeda za momčad iz grada s Rajne još od sredine kolovoza. Ni Hertha nije ništa bolja. Posljednje slavlje upisala je sredinom rujna, a ovo joj je sedma utakmica u nizu bez pobjede, od čega je čak pet poraza.

Gosti su na poluvremenu imali prednost od 2:0 do koje su stigli u posljednjih deset minuta prvog dijela. U 35. minuti za vodstvo Kolna zabio je Zoller. Dosta sporna situacija, čini se da je napadač gostiju bio u zaleđu prije nego je stigao do lopte. Osam minuta kasnije na 2:0 je nakon kornera poentirao je Maroh.

I u drugom dijelu vidjeli smo dva pogotka. U 65. minuti utakmica je riješena pogotkom Clemensa nakon sjajno odrađene kontre gostujuće momčadi. Počasni pogodak za domaće i konačnih 3:1 postigao je Stark pet minuta kasnije.

Osim ta dva dvoboja u još dva dvoboja sastali su se momčadi iz Bundeslige, a u oba susreta slavile su domaće momčadi i to s minimalnih 1:0. Wolfsburg je na svojoj Volkswagen Areni ugostio vrlo dobri Hannover, a vukovi su slavili s 1:0. Jedini pogodak na susretu postigao Felix Uduokhai koji se nakon jednog slobodnog udarca najbolje snašao u gostujućem kaznenom prostoru.

Istu pobjedu ostvario je i Werder. Momčadi iz Bremena ne ide najbolje u prvenstvu, ali je zato ostvarila plasman među 16 najboljih u Bundespokalu. U šesnaestini finala pred svojim navijačima Werder je bio bolji od Hoffenheima. Hrvatski reprezentativac Andrej Kramarić odigrao je cijeli susret za svoju momčad. Jedini pogodak i na ovoj utakmici postignut je iz prekida. Nakon kornera u 30. minuti u kaznenom prostoru gostiju najbolje se snašao Belfodil koji je spuštenu loptu Augustinssona s nekoliko metara poslao u mrežu.

I Stuttgart je pošao dalje nakon gostujućeg slavlja nad Kaiserslauternom. Gosti su opravdali status favorita pobjedom od 3:1. No, susret je puno bolje počeo za domaće koji su poveli već u sedmoj minuti preko Spalvisa. Do kraja poluvremena Stuttgart je uspio izjednačiti i to iz kaznenog udarca. Strijelac je bio Ginczek. Domaći sastav dobro se držao do 66. minute kada je Stuttgart u svega pet minuta postigao dva pogotka. Za 2:1 poentirao je Akolo, a za konačnih 3:1 Terodde. Za domaće je cijeli susret odigrao Stipe Vučur, dok je za goste od 72. minute igrao Josip Brekalo.

Freiburg također ne stoji dobro na tablici, ali 15. momčad Bundeslige iskoristila je povoljan ždrijeb i s 3:1 prošla u osminu finala preko drugoligaša Dinama iz Dresdena. U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, a odmah na početku drugog dijela cijeli Schwarzwald-Stadion utišao je Benatelli koji je doveo goste u vodstvo. Ipak svega dvije minute kasnije za izjednačio je Petersen. U 61. minuti Freiburg je preokrenuo preko Schustera, a konačnih 3:1 desetak minuta prije kraja postavio je Haberer.

U dvoboju drugoligaša Jahn je u Regensburgu ugostio Heidenheima, a gosti su slavili s visokih 5:2. Nürnberg je pak na gostovanju kod trećeligaša Osnabrücka slavio teže od očekivanog s 3:2. U dresu trećeligaša Osnabrücka cijeli susret odigrao je hrvatski nogometaš Adam Sušac.

Tako su nakon branitelja naslova Borussije Dortmund, prošlogodišnjeg finalista Eintrachta te Bayera, Borussije Mönchengladbach, Schalkea, Mainza, Paderborna i Ingolstadta koji su prolaz izborili jučer, plasman u osminu finala u večerašnjim utakmicama izborili su Bayern, Köln, Werder, Wolfsburg, Stuttgart, Freiburg, Heidenheim i Nürnberg.