Premier liga, 16. kolo, 10.12.2017, 15:15 h
Liverpool
Liverpool 1:1 Everton
Everton

Marjan Kreševac • nedjelja, 10.12.2017.

Druga utakmica nedjeljnog programa Premiershipa donijela nam je Merseyside derbi, odnosno ogled Liverpoola i Evertona. Susret u kojem je na Anfieldu igrala samo domaća momčad na kraju je završio bez pobjednika rezultatom 1:1...

Oba današnja aktera Merseyside derbija ušla su u susret nakon pobjeda u Europi, Liverpool je demolirao Spartak iz Moskve, a Everton je upisao svoju prvu pobjedu protiv Apolon. No izgleda da ni Klopp ni Allardyce nisu bili previše zadovoljni onime što su njihovi igrači prezentirali. Klopp je na veliko čuđenje na klupi ostavio Firmina i Coutinha dok je njegov kolega promijenio svih 11 igrača u odnosu na europski ogled.

Od prvog sučevog zvižduka Liverpool je bio taj koji se nametnuo na terenu i konstantno tražio pogodak. Iako je u jednom trenutku Liverpool imao 80 % posjed lopte nije uspio iskreirati nikakvu konkretnu prijetnju. Najbliži pogotku Redsi su bili u 11. minuti kada je Salah s desne strane na drugoj vratnici pronašao Milnera koji iz trka puca, ali obrana uspijeva izblokirati njegov pokušaj.

Everton je bio prikovan za vlastiti šesnaesterac, orijentiran isključivo na obranu vlastitog gola, a s obzirom na kvalitetu igračkog kadra bila je to misija osuđena na propast. Bilo je pitanje trenutka kada će Pickford po prvi puta po loptu u mrežu, a trenutak se dogodio u 42. minuti zahvaljujući ingenioznosti Mohameda Salaha.

Egipćanin je primio loptu na desnoj strani kaznenog prostora, othrvao se naletu Idrisse Gueyea, ramenom se otarasio još jednog igrača u plavom i prekrasnim udarcem pogodio suprotne rašlje gostujućeg gola. Pickford nije imao niti promil šanse zaustaviti njegov pokušaj, a sumnjamo da bi i najbolji vratari današnjice mogli napraviti nešto više osim pokunjene glave pokupiti loptu iz mreže.

Iako je Allardyce odmah na početku drugog poluvremena uveo Lennona i Schneiderlina umjesto Niassea i Daviesa nije uspio ništa promijeniti na terenu. Liverpool je i dalje pritiskao, sijevalo je sa svih strana, ali nedostajao je onaj završni dodir koji bi loptu usmjerio prema mreži. I onda u jeku dominacije šok i muk na Anfieldu.

U 76. minuti Rooney je odigrao duboku loptu u Liverpoolov šesnaesterac, Dominic Calvert-Lewin krenuo je prema lopti i na leđima osjetio ruke Dejana Lovrena, uslijedio je pad i sudac je pokazao na bijelu točku. Dodir je postojao to nitko ne može osporiti, ali dvojbeno je da je mogao prouzročiti takav pad Evertonovog napadača.

Sudac naravno nije promijenio svoje mišljenje na osnovu Lovrenovog protesta i Rooney je dobio priliku pucati s bijele točke. Udarac je bio snažan i po sredini gola tako da je Mignolet loptu mogao ispratiti samo pogledom. Bio je ovo Rooneyjev prvi pogodak u Merseyside derbiju nakon 13 godina. Odmah nakon primljenog gola Klopp je na teren poslao Coutinha, ali niti on nije uspio donijeti pogodak i Everton je mogao početi slaviti veliki, ali usudili bi se reći nezasluženi bod. Nikola Vlašić ostao je na klupi svih 90 minuta.

• abracadabra10.12.2017. u 22:11
    Nije Lovren nikakav tragičar već sudac koji koji je onom padavičaru poklonio penal. Doduše i Klopp je tragičar jer je Coutinha uveo pred kraj nakon primljenog gola, a kod 1:0 izvadio Salaha, umjesto da je s njima skupa u sastavu osigurao pobjedu, pa ih pred kraj odmarao.