Zimski sportovi

Priča o Lindsey Vonn: 86 pobjeda za vječnost

Slavko Boldin • srijeda, 13.12.2017.
Priča o Lindsey Vonn: 86 pobjeda za vječnost
Foto: EPA

Kada je 19. veljače 1989. godine jedan Šveđanin, na zalasku svoje bogate karijere s nepunih 33 na leđima, 86. put u cilj neke skijaške utrke ušao kao pobjednik, znao je da je u životu ostavio neizbrisiv trag. Bilo je to jasno već i prije nekoliko sezona, kada je u brojanju pobjeda znamenka na mjestu desetica došla do broja sedam. Taj veleslalom u Aspenu bio je samo točka na i, a njegov rekord u sljedećih 28 zima ostao je nedodirljiv za sve natjecatelje bijelih strmina – osim za jednu Amerikanku.

Ona je bila jedna od onih djevojčica koje stvarno nisu voljele gubiti. Otkad joj je djed Kildow usadio strast za brzinom, snijeg joj je postao najdraže igralište, a tijekom razvoda njezinih roditelja i bijeg od stvarnosti. Obiteljska putovanja iz Minnesote u 16 sati udaljeno skijaško središte Vail, u Coloradu, te majčino pjevušenje uz neku kazetu Erica Claptona, ubrzo je morala zamijeniti putovanjem vlakom na istoj dionici. Naposljetku se cijela obitelj osim oca doselila Vail, a svoju priču u najvišem rangu svjetskog skijanja započela je Lindsey Caroline Kildow.

Debitirala je u slalomu u Park Cityju, istom onom u kojem je Janica Kostelić najavila fantastičnu sezonu 2000/01, ostavivši iza sebe Martinu Ertl za 1.73 sekunde, ali i tešku ozljedu koljena iz St. Moritza, 16. prosinca 1999. Iako je u početku karijere Lindsey slovila za specijalisticu u tehničkim disciplinama, bolje rezultate ostvarivala je u spustu i superveleslalomu, no, istini za volju, oni nisu bili vrhunski. Sve do jednog ljeta.

Prekretnica se dogodila kada je u ljetnim mjesecima 2003. posjetila svoju kolegicu iz reprezentacije i kasniju olimpijsku pobjednicu Juliu Mancuso. Jednog dana je s njom i njenim ocem Cirom, ujedno i bivšim osuđenim dilerom, otišla na biciklistički kondicijski trening blizu njihovog doma na jezeru Tahoe u Kaliforniji. Julia i njezin otac brzo su odmaglili daleko naprijed, a Lindsey nije mogla pratiti tempo koji su nametnuli. Ostala je negdje u šumi, sama i posramljena. Poučena tim neugodnim iskustvom, čvrsto je odlučila da treba drastičnu promjenu u režimu treninga, ukoliko želi postati najbolja u tome što radi.

Embed from Getty Images

Sljedeće sezone rezultati su postali konstantniji. Zabilježila je i prvo postolje, a kada je godinu nakon toga, u kanadskom Lake Louiseu, koji će joj po uspješnosti postati drugi dom, ostvarila svoju prvu pobjedu, u brzim disciplinama postala je stalna članica najboljih deset. Nakon toga gotovo u svakoj utrci upravo je ona držala glavnu riječ. U 12 godina u Svjetskom kupu ostvarila je impresivnih 77 pobjeda, četiri puta bila je ukupna pobjednica, a čak 16 puta osvojila je mali kristalni globus u nekoj disciplini, uz dva naslova svjetske prvakinje, tri srebra i dvije bronce. U međuvremenu se udala za Thomasa Vonna, od kojeg se pet godina kasnije razvela, no zadržala je njegovo prezime i danas ju svi znamo kao Lindsey Vonn.

Za ovu sezonu Vonn je postavila dva cilja. Prvi od njih je osvojiti barem jednu (po mogućnosti zlatnu) medalju na Olimpijskim igrama u Pyeongchangu. Nastupi na olimpijskim igrama posebna su dimenzija u njezinoj karijeri. Naime, nakon što je u Salt Lake City 2002. došla kao osamnaestogodišnjakinja i osvojila šesto mjesto u kombinaciji, četiri godine kasnije u Torinu bila je jedna od glavnih favoritkinja za medalju u tri discipline. Na prvom treningu spusta imala je drugo vrijeme, no na drugom je doživjela težak pad iz kojeg se nekim čudom izvukla „samo“ s natučenim kukom. Nekoliko dana kasnije, u spustu je bila osma, a u superveleslalomu sedma.

U Vancouveru je konačno ostvarila svoj san i osvojila zlato u spustu, čemu je dodala i broncu u superveleslalomu. Soči je morala propustiti nakon još jedne u nizu ozljeda prednjeg križnog ligamenta desnog koljena. Drugi cilj, ne samo za ovu sezonu, već i za ostatak karijere, jest dostići rekord od 86 pobjeda u Svjetskom kupu legendarnog Ingemara Stenmarka. Za to joj nedostaje još samo devet pobjeda, no treba imati na umu da Lindsey Vonn ima 33 godine i poduži karton ozljeda, koji se s godinama sve češće proširuje.

Većinski razlog tome je agresivan i riskantan stil skijanja Amerikanke, koji u posljednjih nekoliko sezona poprima drastične razmjere. Naime, pogledamo li njezin položaj na skijama, uočit ćemo da je u položaju „žabe“ Lindsey nešto više od svojih konkurentica nagnuta odostraga, što joj donosi veću brzinu, ali i manju kontrolu i posljedično manje prostora za manevar u slučaju pogreške. Također, Vonn ima najveći nagib k padini u zavoju, što uzrokuje preveliko opterećenje na unutarnjoj skiji zbog čega dolazi otklizavanja pa utrku, umjesto u cilju, često završi u zaštitnoj mreži.

Bezbroj je čimbenika koji Lindsey Vonn čine izvanserijskom skijašicom i legendom ovog sporta. Osim prije nabrojanih uspjeha, možda je najimpresivnije to što ima pobjede u svih pet disciplina. Možda i to što je na prošlom Svjetskom prvenstvu, praktički bez treninga u toj disciplini u godini dana, u kombinacijskom slalomu imala šesto vrijeme. No, najvjerojatnije je to što nakon svega što je postigla, još uvijek ima motiva. Još uvijek je ljubav prema snijegu i natjecanju veća od posjekotina, modrica i bolova.

Uz sve ozljede koje su je snašle, ove godine napustio ju je i djed Kildow. Onaj uz kojeg je na skijama spoznala brzinu, uz kojeg je naučila slijediti svoje snove i biti uporna u tome. Ako joj tijelo to dopusti, u Koreji će skijati za njega. Hoće li jednom dostići Stenmarka, teško je reći, no možemo biti sigurni da će u tome dati baš sve od sebe. U kakvom god stanju se nalazila, svaki put kad stane u startnu kućicu vrijedi jedna stvar: Ne otpisujte Lindsey Vonn, ne još.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!