Luka Medić • četvrtak, 14.12.2017.

Odigrano je pet susreta 16. kola Bundeslige, a u svih pet susreta slavili su domaćini. Bayern je slavio protiv Kölna s 1:0, dok je Schalke iskoristio kiks Leipziga i pobjedom nad Augsburgom skočio je na drugo mjesto tablice...

Bayern polako ide prema novom naslovu prvaka. I u 16. kolu Bayern je upisao pobjedu i povećao prednost nad pratnjom koju od danas predvodi Schalke, a do novog slavlja stigao je teže od očekivanog. U bavarsku prijestolnicu stigla je posljednja momčad lige, Köln, koji je prošlog vikenda na svom terenu prosuo prednost od 3:0 i na koncu izgubio od Freiburga. Köln je očekivano poražen u Münchenu, ali puno teže od očekivanog. Bayern je slavio s 1:0.

Od samog početka Bayern je krenuo po pogodak. Nakon mirnih prvih desetak minuta krenule su i prve prilike, ali pokušaji Lewandowskog, odnosno Mullera nisu bili uspješni. Poljakov udarac blokirala je obrana, dok je Mulleru obranio Hom. Köln je zaprijetio preko Jojića, ali udarac srpskog nogometaša završio je pored vrata. Do kraja poluvremena prilike su još imali Muller i Vidal, ali ponovno je nedostajalo preciznosti. Oba pokušaja završila su pored vrata. Na odmor se otišlo bez pogodaka. Odmah na početku drugog poluvremena Köln je umalo šokirao Bayerna, Klunter je ukrao loptu na centru i krenuo sam u prodor. Prošao je dvojicu domaćih igrača, no kada je došao do vrha kaznenog prostora nije više imao ideje, ali ni snage, pa je velika prilika za vodstvo propala bez ispaljenog metka. Bayern se tada uozbiljio i nakon sat vremena igre stigao do pogotka. Najveći dio posla napravio je Boateng koji je prebacio cijelu obranu Kolna. Do lopte je u kaznenom prostoru prvi stigao Muller koji ju je samo spustio do Levandowskog, a poljski nogometaš bez većih je problema, s desetak metara, probio Homa za vodstvo Bayerna.

I nakon pogotka Bayern je bio bolji, ali do drugog gola nije mogao. Na kraju je Köln skoro stigao do boda, ali pokušaj Kluntera obranio je Starke. Tako je Bayern stigao do 12. pobjede ove sezone u domaćem prvenstvu, dok je Köln doživio 13. poraz. Bavarci su i dalje prvi sada s 38 bodova, devet više od Schalkea. Köln je s tri osvojena boda ostao posljednji. Za vikend Bayern gostuje kod Stuttgarta, Köln će dočekati Wolfsburg.

Nakon što je Leipzig kod Wolfsburga odigrao neriješeno, Schalkeu je pobjeda protiv Augsburga donosila drugo mjesto. Tako je i bilo, nakon tri uzastopna remija Schalke je upisao pobjedu pred svojim navijačima. S 3:2 bio je bolji od bavarskog sastava i tako preuzeo titulu prve Bayernove pratnje u Bundesligi.

Bila je to utakmica puna preokreta, a posljednja dva pogotka na susretu postignuta su s bijele točke. Schalke je imao 2:0, Augsburg se vratio na 2:2, a onda je momčad iz Gelsenkirchena stigla do trećeg pogotka i do pobjede. Schalke je poveo u 44. minuti pogotkom petom Di Santa, dok je odmah nakon povratka s odmora na 2:0 nakon kornera povećao Burgstaller. Schalke tada staje, a Augsburg se budi. Gosti su prvo, također nakon kornera, Caiuby smanjio na 2:1 i tako ostao u igri za bod. Prava drama tek je počela.

15 minuta mreže se nisu tresle, a onda je desetak minuta prije kraja susreta Augsburg dobio priliku za izjednačenje i to s bijele točke. Gregoritsch je primio loptu u kaznenom prostoru domaćih i krenuo po drugi pogodak svoje momčadi, a Oczipki nije ostalo ništa drugo osim da ga ruši. Jedanaesterac čist kao suza. Precizan izvođač bio je upravo Gregoritsch.

Pet minuta kasnije novi kazneni udarac, samo na drugoj strani. Vratar gostiju Hitz neoprezno je startao na Harita. Jednako kao i u prethodnoj situaciji sudac Jablonski pokazao je na bijelu točku, a precizan izvođač bio je Caligiuri.

Tako je Schalke ipak izdržao i konačno stigao do pobjede i do drugog mjesta. Sada ima 29 bodova, devet manje od Bayerna. Augsburg je deveti s 23 boda. Schalke će u idućem kolu gostovati kod Eintrachta, Augsburg će pak dočekati Freiburg, koji ne zna za poraz već četiri susreta.

Dvije utakmice završile su minimalnim pobjedama domaćih sastava. U hrvatskom dvoboju, u kojem su oba Hrvata u igru ušla s klupe, Hoffenheim je pred svojim navijačima bio bolji od Stuttgarta s 1:0. Bio je to dvoboj dva kluba iz Baden Württemberga. Josip Brekalo za goste je ušao u igri već u 37. minuti, dok je Andrej Kramarić kod Hoffenheima ušao nakon sat vremena igre. Jedini pogodak na utakmici postigao je Uth desetak minuta prije kraja susreta. Hoffenheim je tako nastavio borbu za Europu, sada je peti, dok Stuttgarta, kako sada stvari stoje, čeka borba za opstanak. Trenutno je 14. sa 17 bodova, samo dva više od zone ispadanja.

Bayer iz Leverkusena ima najbolju formu od svih njemačkih klubova. Posljednji poraz doživio je krajem rujna, a od tada je nanizao 12 utakmica bez poraza, od toga sedam pobjeda. Od sredine tablice popeo se sve do vrha i nalazi se u borbi za Europu. Školski primjer kako se odrađuje sezone bez Europe. Barem za sada. I u 16. kolu Bayer je upisao pobjedu, a kao i Hoffenheim, slavio je 1:0 i to protiv Werdera. Tin Jedvaj još uvijek svoju priliku čeka s klupe nakon povratka od ozljede. Pogodak, dovoljan za nova tri boda postigao je Alario u 11. minuti susreta. S nova tri boda Bayer je zadržao četvrto mjesto koje drži s 27 bodova. Werder je pretposljednji s 14 osvojenih bodova.

Dan domaćina zatvorila je Hertha koja je na krilima Salomona Kaloua s 3:1 slavila protiv Hannovera. Bivša zvijezda Chelseaja upisala je dva pogotka u prvom dijelu, dok je jednog dodao Torunarigha pred kraj susreta. Počasni pogoda za goste postigao je Bebou. Bundesliga nastavlja se za vikend utakmicama 17. kola.