Dario Dodić • ponedjeljak, 08.01.2018.

Nogometaši Brightona na svom su AmEx stadionu svladali momčad Crystal Palacea s 2:1 i plasirali se u šesnaestinu finala FA Cupa. Bila je to utakmica u kojoj je debitirao VAR, 70 minuta uspavanke popravila je napeta završnica...

Po broju gledatelja na AmExu teško bi netko mogao zaključiti kako su na travnjaku ljuti rivali, a nagrada za boljega plasman u iduću rundu FA Cupa. Na polupraznom stadionu i Brighton i Crystal Palace igrali su u poprilično šarenom sastavu, domaćin je ipak malo više želio pobjedu, a na kraju ju je rezultatom 2:1 i dohvatio te tako izborio plasman u šesnaestinu finala i ogled s Middlesbroughom.

Bila je to prva natjecateljska utakmica u Engleskoj u kojoj se koristila video-tehnologija. Sucu Marrineru pripala je ta velika čast, ali osim kako bi potvrdio da su očiti golovi zaista regularni, Marriner nije imao prilike posavjetovati se s VAR sucem oko spornih situacija.

Jedan od razloga da je tomu bilo tako leži u činjenici da smo u prvih 70 minuta umirali u izostanku nogometne ljepote. Brighton se donekle i trudio, što je okrunio i vodstvom, dok je Palaceu ipak važnije opstati u Premiershipu, FA Cup i nije toliko bitan.

Poveli su domaćini u 25. minuti, Dale Stephens lijepo je pogodio nakon 391 sušnog dana. Niti primljeni gol nije nagnao Palace na otvaranje i ofenzivniju igru, no sve je preokrenuo pogodak Bakaryja Saka u 69. minuti. Nije to bila promišljena akcija, Sako je na 25 metara primio loptu i silovito je opalio, od desne se vratnice zakotrljala u mreži, gosti su stigli do izjednačenja.

I odjednom se utakmica rasplamsala. Sako se par minuta kasnije mogao pretvoriti u junaka Palacea, iskoristio je neopreznost Goldsona, sjurio se po lijevoj strani i tukao ljevicom, ali pogađa vanjski dio mreže. Uzvratili su domaćini u istoj minuti, pravo je čudo što su propustili iskoristiti Baldock i Kayal.

Brighton je ipak više pokazao u 90 minuta i na kraju zasluženo stiže do pogotka vrijednog prolaska dalje. U 87. minuti nakon ubačaja Hunemeier glavom šalje loptu prema mreži, na putu ju je tek neznatno okrznuo bivši igrač Palacea koji je u igru ušao šest minuta ranije, Glenn Murray. Lopta bi i bez njegovog velikog truda vjerojatno ušla u mrežu, ali ovako je priča ipak potpunija, tko će kome nego svoj svome.