Zimski sportovi

Niskanenu olimpijsko zlato na 50 kilometara

HINA • subota, 24.02.2018.

Finac Iivo Niskanen (26) osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u skijaškom trčanju na 50 kilometara klasičnim načinom na ZOI u Pjongčangu, on je u najduljoj disciplini programa ciljem prošao u vremenu od 2:08:22.1, 18.7 sekundi ispred srebrnog Rusa Aleksandra Bolšunova (21), odnosno 37.5 sekundi ispred još jednog Rusa Andreja Larkova (28) koji je osvojio broncu...

Niskanen se izdvojio iz glavne skupine već na 20. kilometru utrke, a njegov tempo usudio se pratiti samo Kazahstanac Aleksej Poltoranin. No, Poltoranin nije uspio držati priključak s Niskanenom, već se u lov za Fincem nakon 30 km utrke dao Bolšunov.

Finac i Rus držali su se zajedno sve do posljednjeg kilometra kada je Niskanen krenuo u nezadrživi finiš na koji Bolšunov nije imao odgovor.

Niskanen je specijalist za klasični stil trčanja, obje svoje dosadašnje pobjede u Svjetskom kupu ostvario je upravo tom tehnikom, obje na 15 km, prošle godine je na SP u Lahtiju osvojio zlato također na 15 km klasično, a prije četiri godine je na ZOI u Sočiju osvojio zlato sa Samijem Jauhojaervijem u ekipnom sprintu klasičnom tehnikom.

Ovo je prvo zlato za Finsku u Pjongčangu, dosada su sportaši iz te zemlje osvojili četiri bronce.

Bolšunovu je srebro na 50 km četvrta medalja osvojena u Pjongčangu, sada ima tri srebra (štafeta 4x10 km, momčadski sprint, 50 km) i jednu broncu (pojedinačni sprint).

Poltoranin je, pak, u završnici u potpunosti posustao te ga je pet kilometara prije cilja dostigla velika skupina skijaša. U borbi za broncu najviše snage ostalo je Larkovu koji je ciljem prošao 6.1 sekundi ispred četvrtog Kanađanina Alexa Harveyja, dok su Norvežani ostali bez medalje. Martin Johnsrud Sundby je završio kao peti, a Hans Christer Holund kao šesti.

Bila je ovo 11. disciplina u skijaškom trčanju na ZOI u Pjongčangu i prva u kojoj su Norvežani ostali bez medalje.

Do kraja natjecanja u skijaškom trčanju preostala je još utrka skijašica na 30 km klasičnim načinom koja je na programu u nedjelju.