Premier liga, 29. kolo, 03.03.2018, 13:30 h
Burnley
Burnley 2:1 Everton
Everton

Sportnet • subota, 03.03.2018.

Burnley je na svom Turf Mooru s 2:1 protiv Evertona prekinuo niz od jedanaest utakmica bez pobjede i nanio gostima peti gostujući poraz u nizu. Everton je na poluvremenu imao prednost, no gosti su u nastavku uspjeli doći do preokreta. Nikola Vlašić i dalje je u nemilosti trenera Evertona pa je i ovu utakmicu odgledao s tribina.

AUTOR: Stipe Dedić

Burnley je slavio i u prvom međusobnom dvoboju dvaju protivnika ove sezone. Na Gooodison Parku bilo je minimalnih 1:0.

Očekivala se rovovska bitka dvije momčadi koje nipošto ne plijene nekim spektakularnim nogometom i sve je u početnim minutama utakmice mirisalo upravo na takav razvoj situacije. Burnley je imao nešto veći posjed i stvorio je nekoliko poluprilika, no nisu uspjeli ozbiljno zaprijetiti Jordanu Pickfordu.

Prvu pravu priliku ipak je propustio Everton. Sigurdsson se sjurio u kazneni prostor Burnleyja i zavrnuo loptu na pet metara, a tamo su potpuno nečuvana ostala čak dva igrača Evertona. Sreća u nesreći za domaćine je bila što su Walcott i Ben Davies zasmetali jedan drugom pa je udarac Walcotta otišao daleko od gola.

Everton do prednosti dolazi u 20. minuti. Akciju je započeo Sigurdsson i pronašao na desnoj strani Walcotta. Krilni napadač Evertona zavrnuo je u šesnaesterac, a tamo loptu glavom na drugu stranu prebacio Coleman. Prebacivanje Colemana sjelo je ravno na glavu Tosuna koji pogađa za vodstvo gostiju.

Ashley Barnes mogao je u 31. minuti vratiti stvari na početak, ali je njegov udarac glavom odlično obranio Pickford tako da se s 0:1 otišlo na poluvrijeme.

Burnley je drugo poluvrijeme otvorio puno bolje i već u prvih pet minuta stvorio dvije dobre prilike. Westwood je u 48. minuti testirao gostujućeg vratara, ali je izborio samo korner, a onda je u sljedećem napadu branič domaćina Mee zaprijetio glavom, no Pickford je i to skinuo.

Bolju igru u drugom poluvremenu domaćini su pogotkom okrunili u 56. minuti utakmice. Branič Matthew Lowton odigrao je dodavanje kakvog se ne bi posramili najbolji veznjaci svijeta i pronašao Barnesa koji je probio prvi kut vratara gostiju za 1:1.

Nakon pogotka za izjednačenje Burnley je nastavio igrati bolje, no Everton je bio taj koji je stvorio nekoliko dobrih prilika. Najbolju je propustio Sigurdsson u 78. minuti utakmice. Islanđanin se lažnjakom riješio obrambenog igrača, ali nije uspio lijevom nogom uputiti udarac u okvir gola iako se našao u prilično dobroj situaciji.

Konačni rezultat utakmice ipak su postavili domaćini. Gudmundsson je ubacio iz kornera, a Chris Wood prvo bježi svom čuvaru Ashleyju Williamsu, a onda i skače više od bivšeg suigrača iz Burnleyja, Keanea i zabija za preokret.

Siroti Williams do kraja je uspio zaraditi i izravni crveni karton nakon što je laktom počastio Barnesa u borbi za prostor. Ovaj lakat Williamsa nad napadačem domaćina možda i najbolje opisuje nemoć koju Everton prikazuje, ne samo danas, već čitave sezone.

Burnley je s ova tri boda prekinuo niz od jedanaest utakmica bez pobjede, no što je još zanimljivije, prvi puta, nakon 53 neuspjeha, uspjeli su preokrenuti utakmicu u kojoj su prvi primili pogodak.