Premier liga, 33. kolo, 08.04.2018, 15:15 h
Southampton

Sportnet • nedjelja, 08.04.2018.

U 33. kolu Premierlige Southampton je pružio odličan otpor Arsenalu, no sve je to na kraju bilo uzalud jer Topnici su upisali nova tri boda...

AUTOR: Jan Šneler

Arsenal i Southampton pružili su odličnu partiju u sklopu 33. kola engleske Premierlige. Obje momčadi nastojale su doći do punog plijena, naročito Southampton kojemu su bodovi nužni za opstanak. S druge strane Arsenal, koji puca na osvajanje Europske lige i nastup u Ligi prvaka sljedeće godine, želi europska natjecanja potvrditi i kroz prvenstvo.

Odlično je otvorio susret Southampton. Nakon svega deset minuta igre imali su gosti dvije izgledne prilike, no niti Ward-Prowse niti Tadić nisu bili precizni. Pogotovo je dobra bila prilika Tadića čiji udarac je Arsenalov branič izbio s gol-linije.

Ipak, u 17. minuti dolaze gosti u prednost. Mustafi je iznimno loše reagirao na centaršut Cedrica spretan je bio Long koji zabija za vodstvo gostiju. Primljeni zgoditak kao da je probudio Arsenal koji je nakon toga počeo igrati. Već u 29. minuti Topnici su došli do izjednačenja.

Welbeck je primio loptu u šesnaestercu, lijepo je ostavio za Aubameyanga koji uz priličnu dozu sreće i spretnosti uspijeva poslati loptu u mrežu. Sreća nije napustila Arsenal nego im se dodatno osmjehnula u 38. minuti.

Welbeck je jurišao prema golu, oslobodio se čuvara i uputio udarac koji vjerojatno ne bi ušao u gol da lopta na putu nije okrznula gostujućeg braniča i promijenila smjer putanje te prevarila vratara. Na odmor se otišlo s prednošću Arsenala 2:1 iako je ostao dojam kako su gosti mogli i boljim rezultatom okončati prvo poluvrijeme.

U nastavak utakmice Arsenal je krenuo žustro. Puno posla je imao vratar Southamptona i pravo je čudo da Topnici u tim minutama nisu došli do trećeg pogotka. Prvo je McCarthy obranio u 47. minuti udarce Aubameyanga i Elnenyja, da bi samo pet minuta kasnije odličnom reakcijom skinuo udarac i Alexu Iwobiju.

Nisu niti gosti u tim minutama bili bezopasni pa je tako Pierre Hojbjerg odlično pokušao u 54. minuti, no Čech je bio oprezan. Ako je prvih desetak minuta nastavka pripalo Arsenalu, sigurno je kako je nadalje Southampton bio bolji. U 62. minuti Long je pokušao glavom, ali ponovno je Čech bio siguran. Minutu kasnije došao je Southampton do novog gola, ali Long je bio u zaleđu te pogodak opravdano nije priznat.

Još su par prilika imali gosti prije nego su u 73. minuti došli do izjednačenja. Slično kao i kod prvog gola, Arsnealova obrana je katastrofalno reagirala. Cedric se prošetao kroz obranu, ubacio u peterac gdje je najspretniji bio Austin koji je ušao u igru minutu ranije.

Dobro su izgledali gosti u tim trenucima, imali određenu inicijativu, ali nisu dugo izdržali - u 81. minuti Iwobi je ubacio, a Welbeck glavom na drugoj stativi zabio za 3:2. Mogao je Southampton doći do izjednačenja pet minuta kasnije, ali ponovno Čech brani udarac. Ovaj put probao je Tadić iz okreta, češki vratar bio je na pravom mjestu.

Na kraju prilično zanimljivog susreta u kojemu su gosti zaslužili više od poraza, svjedočili smo i nepotrebnoj gužvi. Jack Wilshere vukao je desetak metara Stephensa, istovremeno mu potrgao dres i kada je igrač Southampton poludio i nasrnuo na njega, sudac je prekinuo susret. Epilog je bio crveni karton Stephensu, a žuti bezobraznom Wilshereu koji je brzo pobjegao u sigurnost suigrača.

Zbog ometanja igre i nesportskog ponašanja, crveni karton dobio je i Elneny, iako iz usporene snimke nije jasno je li tako rigorozna kazna bila potrebna. Nakon incidenta utakmica je izgubila ritam i završena je pobjedom Arsenala 3:2. Porazom je Southampton ostao na 18. mjestu s tri boda i utakmicom manje od Crystal Palacea koji se nalazi u sigurnoj zoni.

Težak posao očekuje Southampton u narednim tjednima i stvarno bi bilo šteta jednu prilično dobru momčad, koja istina ne igra najbolje ove sezone, gledati u Championshipu sljedeće sezone. Ipak, sve je i dalje u njihovim rukama te u narednih nekoliko utakmica moraju pokazati puno bolju i koncentriraniju igru.