West Ham
West Ham 1:1 Stoke City
Stoke City

Sportnet • ponedjeljak, 16.04.2018.

Andy Carroll pogotkom u 90. minuti utakmice u očaj je bacio navijače Stoke Cityja koji su do tog trenutka vjerovali kako bi njihova momčad mogla izboriti ostanak u ligi i sljedeće sezone.

AUTOR: Stipe Dedić

West Ham u 90. je minuti utakmice došao do boda u dvoboju sa Stokeom i tako momčad Paula Lamberta doveo na rub ispadanja iz lige. Četiri kola prije kraja Stoke ima pet bodova zaostatka za 17. Swansea Cityjem koji uz to još ima i utakmicu manje i sve je manje nade da bi Stoke i naredne sezone mogli gledati u Premiershipu.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez stopostotnih prilika. West Ham imao je loptu nešto češće u svojim nogama, a priliku da ugroze vrata gostiju tražili su preko Marka Arnautovića. Austrijanac je bio glavna meta dugih lopti svojih suigrača.

Gosti su prvi zaprijetili. U 12. minuti Moritz Bauer našao se u dobroj prilici u kaznenom prostoru Čekićara, no pucao je isuviše mlako i Joe Hart je to bez problema zaustavio. Nedugo zatim, Mame Diouf glavom je zaprijetio Hartu. Još jednom je to, na žalost po goste, bilo preslabo i rezultat je ostao nepromijenjen.

Nakon tog pokušaja Dioufa, do kraja poluvremena igrao je samo West Ham, no uglavnom su domaćini prijetili iz većih udaljenosti. Aaron Cresswell snažno je opalio iz slobodnog udarca i relativno dobro rastegnuo Jacka Butlanda. Najbliže pogotku bio je Arnautović. Austrijanac je primio loptu na pet metara od gola i snažno opalio, no pogodio je Butlanda u glavu i lopta je završila u korneru. Butland je pokupio zasluge za sjajnu obranu, ali teško da bi engleski reprezentativni vratar uspio reagirati da je ta lopta išla igdje osim njemu ravno u glavu.

Drugo poluvrijeme počelo je jednako pitomo kao i prvo, a onda je na dvije minute poprilično zaiskrilo. Prvo je u 55. minuti Marko Arnautović glavom zatresao mrežu Stokea, no njegov je pogodak opravdano poništen zbog zaleđa, a onda je Diouf, s druge strane promašio prilično izglednu prigodu koju mu je servirao Bauer.

Embed from Getty Images

Aaron Cresswell još je jednom u 69. minuti sjajno zapucao iz slobodnog udarca. Lopta je usput okrznula Joea Allena i tako posao Butlandu učinila još težim, no engleski je vratar i to uspio obraniti. U međuvremenu je domaćinima poništen još jedan pogodak. Opet je krivac bio Arnautović, no nije zabio on, već Edimilson Fernandes. Arnautović je bio iza obrane Stokea u trenutku kada je Fernandes uputio udarac i očigledno je omeo vratara gostiju.

U vrijeme najizraženije dominacije West Hama, iako ovo dominacije valja uzeti s velikom dozom rezerve, Stoke je zabio za 0:1. Joe Allen došao je do lopte u kaznenom prostoru gostiju i vratio za Xherdana Shaqirija. Švicarac je prebacio loptu s desne na lijevu nogu i snažno opalio po golu, Joe Hart obranio je njegov pokušaj, no nije uspio do kraja otkloniti opasnost. Na odbijenu loptu natrčao je Peter Crouch i pospremio ju u mrežu u 79. minuti za vodstvo gostiju. Crouch je u igru ušao samo devet minuta ranije, a ovim je pogotkom postao najbolji strijelac kluba u Premier ligi. Za Croucha je ovo bio 44. pogodak u dresu Stokea čime je za jedan pogodak nadmašio učinak Jonathana Waltersa.

Čekićari su u nastavku sve dali u napad i došli su do boda pogotkom Andyja Carrolla u 90. minuti utakmice. Carroll je sjajno poklopio centaršut Cresswella i zabio za konačnih 1:1. Zanimljivo je da je i Carroll zabio nakon što je netom ušao s klupe, baš kao i Crouch. On je četiri minute ranije zamijenio indisponiranog Joaa Marija i još jednom dokazao kako je jedan od najvažnijih igrača West Hama.

Bod će svakako više značiti domaćinima. Ako ništa, njihov današnji protivnik, ujedno i izravni konkurent u borbi za ostanak nije ih porazio u međusobnom dvoboju. Stoke, s druge strane, tone sve dublje i sva je prilika kako bismo ih sljedeće sezone mogli pratiti u Championshipu.