Nogomet

SP 1966.: Kontroverzni pogodak Geoffa Hursta za englesku titulu, bojkot Afrikanaca

Branimir Korać • subota, 26.05.2018.
SP 1966.: Kontroverzni pogodak Geoffa Hursta za englesku titulu, bojkot Afrikanaca

1966. godine organizaciju SP-a dobila je Engleska. Svjetsko prvenstvo predigru je dobilo i prije nego je započelo. Trofej Julesa Rimeta koji je dobivao pobjednik bio je ukraden prilikom izložbe u Londonu, ali uz pomoć psa ipak je pronađen u londonskom predgrađu.

Među 16 reprezentacija koje su se kvalificirale na Svjetsko prvenstvo, nije bilo afričkih reprezentacija. Afrikanci su bojkotirali kvalifikacije zbog toga što su smatrali kako zaslužuju izravan plasman na Svjetsko prvenstvo, a ne kako je FIFA odlučila da pobjednik afričkih kvalifikacija mora igrati protiv pobjednika kvalifikacija Australije i Oceanije.

Eusebio

Napadač iz Mozambika Eusebio da Silva Ferreira u dresu Portugala devet puta tresao je mrežu na ovom prvenstvu i uzeo titulu najboljeg strijelca. Iako je rođen 1942. godine u Mozambiku, Eusebijevi roditelji nedugo nakon njegovog rođenja preselili su u Portugal i tamo je doživio zvjezdane trenutke. Strašno brz, odličnog driblinga i realizacije, Eusebio je bio jedan od najboljih igrača svog vremena. Prva ljubav bila mu je atletika i bio je juniorski prvak Portugala na 100, 200 i 400 metara.

Karijeru je započeo u Sportingu iz Marquesa da bi kao osamnaestogodišnjak preselio u Benficu gdje igra 15 sezona. S Benficom je osvojio 18 trofeja, a kasnije je igrao za Boston i Las Vegas u SAD-u, meksički Monterrey, kanadski Toronto Blizzards te u Portugalu za Beiru Mar i Uniao Tomar gdje 1978. godine završava igračku karijeru zbog ozljede koljena. U dresu portugalske reprezentacije u 64 nastupa bio je 41 put strijelac.

Branitelji naslova Brazilci ponovno su imali problema s ozljedom Pelea, a to su na kraju iskoristili Englezi koji su na svom tlu uzeli prvi naslov u povijesti. Dan danas kontroverzan je način na koji su došli do pobjede.

Domaćin je Prvenstvo otvorio loše, na Wembleyu je tek remizirao s Urugvajem. No, kasnije u skupini pobjeđuje Meksiko i Francusku i odlazi u četvrtfinale. Tamo mu se pridružio Urugvaj koji je svladao Francuze i u posljednjem kolu remizirao s Meksikom što mu je bilo dovoljno za prolaz.

U skupini B četvrtfinalisti nisu bili poznati do posljednjeg kola. Njemačka i Argentina uoči posljednjeg kola imali su bod prednosti nad Španjolskom i Švicarskom koji su im i bili protivnici u posljednjim susretima. Nijemci su svladali Španjolsku 2:1, a prolaz im je osigurao Uwe Seeler pogotkom u 84. minuti. Argentina je očekivano svladala Švicarsku 2:0 i otišla dalje.

Brazil je u skupini C startao pobjedom nad Bugarskom 2:0 pogocima Pelea i Garrinche, a Bugari su bili kobni za njihov prolaz. U ovom susretu ozlijedio se Pele i Brazil je ponovno na samom startu Prvenstva ostao bez svog najboljeg igrača. U drugom susretu pokazali su po prvi puta nemoć i Mađari ih pobjeđuju s 3:1, a istim susretom gube i u posljednjem dvoboju s Portugalom i ostaju bez drugog kruga. Portugal predvođen sjajnim Eusebijom uzima prvo mjesto u skupini ispred Mađara.

Pravu senzaciju u skupini D kreirala je Sjeverna Koreja. Korejci su do najvećeg uspjeha u povijesti došli remijem sa Čileom i pobjedom nad Italijom 1:0 te izbacili te dvije velesile. Prvo mjesto očekivano je pripalo Sovjetskom Savezu.

Sjeverna Koreja i u četvrtfinalu stvara nered. Protiv favoriziranog Portugala nakon 25 minuta ima ogromnih 3:0 i senzacija je na pomolu. Međutim, portugalski izbornik Otto Gloria tada u igru uvodi Eusebija kojeg je mislio odmoriti za polufinale i slijedi preokret. Eusebio postiže četiri pogotka u nizu te asistira za peti Joseu Augustu i Portugal ide dalje.

Englezi su gotovo 80 minuta lomili otpor Argentine koja je cijelo drugo poluvrijeme igrala s igračem manje. Otpor je slomljen u 78. minuti kada Geoff Hurst donosi vodstvo domaćinu Prvenstva. Sovjetski Savez izbacio je Mađare s 2:1, a Njemačka Urugvaj s 4:0.

Eusebio nije uspio odvesti Portugal u finale. U polufinalu su morali igrati s Englezima koje je predvodio inspirirani Bobby Charlton. Charlton je bio strijelac oba pogotka za Englesku, a Eusebio je u završnici tek smanjio. Slično je bilo i u dvoboju Sovjetskog Saveza i Njemačke. Nijemci su došli do 2:0, a Sovjeti su dvije minute prije kraja tek smanjili na 2:1.

U velikom finalu pred prepunim Wembleyem Englezi su svladali Njemačku 4:2 nakon produžetaka. Ovaj susret i danas vuče kontroverze jer nije sigurno i nije dokazano da je lopta Geoffa Hursta za 3:2 prešla liniju gola. Englezi su uvjereni da je sve čisto, a Nijemci naravno negoduju. Svijet je podijeljen, a kasnije analize modernom tehnologijom pokazale su kako pogodak nije trebao biti priznat. Kako bilo da bilo, Englezi su podigli trofej, a engleska kraljica predala ga je kapetanu reprezentacije Bobbyju Mooreu dok je Hurst postigao jedini hat-trick u finalima svjetskih prvenstava.

Finale

Engleska - Njemačka 4:2 (2:2, 1:1)

Strijelci: 0:1 Haller (12), 1:1 Hurst (18), 2:1 Peters (78), 2:2 Weber (89), 3:2 Hurst (101), 4:2 Hurst (120).

Engleska: Banks, Cohen, J. Charlton, Moore, Wilson, Styles, B. Charlton, Peters, Ball, Hunt, Hurst.
Njemačka: Tilkowski, Hottges, Schulz, Weber, Schnellinger, Beckenbauer, Overath, Haller, Seeler, Held, Emmerich.

SP 2018., skupina D

1Hrvatska 37:1+69
2Argentina 33:5-24
3Nigerija 33:4-13
4Island 32:5-31

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

SP 2018., skupina D

1Hrvatska 37:1+69
2Argentina 33:5-24
3Nigerija 33:4-13
4Island 32:5-31

Izdvojeno

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!