Reprezentacija - prijateljske utakmice, 08.06.2018, 18:00 h, Gradski vrt, Osijek, gledatelja: 15.998

Dario Dodić • petak, 08.06.2018.

Hrvatska nogometna reprezentacija pobjedom je završila pripreme za Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Izabranici Zlatka Dalića bili su u zaostatku protiv Senegala, ali su na krilima Ivana Perišića i Andreja Kramarića stigli do pobjede važne za samopouzdanje uoči svjetske nogometne smotre...

Keita Balde
65'
9
Mame Biram Diouf
74'
17
Badou Ndiaye
75'
4
Kara Mbodji
82'
7
Moussa Sow
86'
11
Cheikh N'Doye
88'
Aliou Cisse

Da Hrvatska ne oduševljava u prijateljskim utakmica odavno je poznato. Ništa drugačije nije bilo ni danas u Gradskom vrtu, gdje su izabranici Zlatka Dalića u generalnoj probi pred ogled s Nigerijom na otvaranju Svjetskog prvenstva odmjerili snage sa Senegalom.

Po svemu viđenom Senegal je ipak jači protivnik od Nigerije, Hrvatska se mučila s čvrstom obranom afričke momčadi, Senegalci su bili opasni iz kontranapada protiv sporih hrvatskih braniča, no na kraju su Vatreni ubilježili pobjedu, pobjedu važnu za samopouzdanje pred put u Rusiju.

Nije s previše ofenzivnih aspiracija stigao Senegal u Osijek. Bilo je od prve minute jasno kako će se braniti i čekati priliku iz kontri. Dalić je na desnog beka postavio Domagoja Vidu umjesto Šime Vrsaljka, koji je dobio slobodno jer je postao otac. Mario Mandžukić je završio u vršku napada umjesto Andreja Kramarića, dok je Ivan Strinić igrao na lijevom beku.

Hrvatska je dominirala, imala je posjed, ali nije bila posebno opasna po senegalska vrata. Vježbali su Hrvati prekide i ubačaje, što se čini idealnim receptom za Nigeriju, ali nije bilo puno sreće za Hrvatsku - tek je na ubačaj Perišića Mandžukić iz teške pozicije glavom tukao kraj gola. Senegalci su ipak puno bolji u skok-igri od Nigerijaca.

Slika 2 od 2.

Sve nedostatke hrvatske obrane razotkrili su Senegalci u nekoliko navrata tijekom susreta. Na velikom prostoru su i Ćorluka i Vida, ali i Lovren djelovali kao glineni golubovi na streljani, srećom nije bilo posljedica po hrvatski gol.

U 18. je minuti kao brzi vlak projurio Mane kraj Ćorluke, od centra je vrlo brzo stigao do hrvatskog kaznenog prostora, vratio u sredinu za Sakha čiji dobar pokušaj ipak brani Subašić. Prošao je Mane i Vidu na sličan način u završnici prvog dijela, ali dobro se u sredini postavio Ćorluka i otklonio opasnost.

Slično je završio i pokušaj Senegala iz 45. minute, Sarr se lako riješio Lovrena i poslao oštru loptu u sredinu, ali prepoznao je njegovu namjeru Subašić i presjekao akciju.

U svlačionici su na poluvremenu ostali Mandžukić, Lovren i Badelj, a priliku su dobili Jedvaj, Kalinić i Kramarić. Posebno je raspoložen bio ofenzivni dvojac, koji je bio najzaslužniji za podizanje hrvatskog napada u nastavku.

Slika 1 od 1.

No, prije nego je Hrvatska zaigrala konkretnije u napadu poveli su gosti. Igrala se 48. minuta, N'Diaye krasnom dugom loptom pronalazi Sarra, zaspao je Vida, nije dobro reagirao ni Strinić, Sarr matira Subašića za neočekivano vodstvo Senegala.

Ekspresno se trgnula Hrvatska, a u napadu je najdominantnije ime kod Vatrenih bio Kramarić. Hrvatski je napadač u 52. minuti zatresao gredu nakon lijepe akcije Hrvatske, da bi šest minuta kasnije s ruba kaznenog prostora gađao gornji desni kut senegalskog gola, uz krajnji napor brani Diallo.

Bolja igra Hrvatske urodila je plodom, uz dozu sreće. Slobodnjak na gotovo 30 metara od gola izborio je Nikola Kalinić, Perišić ljevicom pogađa nekog u živom zidu, lopta mijenja smjer i vara Dialla, pola sata prije kraja Hrvatska je stigla do izjednačenja.

15-ak minuta kasnije Hrvati su poveli. Ako je bilo dvojbi treba li Kramarić zaigrati od prve minute protiv Nigerije nakon 78. minute više ih nije bilo. Akciju je započeo danas sjajni Luka Modrić, Kramu u prvom pokušaju blokira Koulibaly, no lopta se odbija do hrvatskog napadača koji ljevicom "iz koljena" poentira za 2:1, a posljedično i pobjedu Hrvatske.

Imali su Senegalci dvije sjajne prilike za izjednačenje u završnici, Maneov pokušaj iz slobodnog udarca odsjeo je na spojnici, dok je N'Doyea u posljednji čas blokirao požrtvovni Ćorluka.

I Marcelo Brozović je ulaskom u nastavku unio dosta živosti u redove Hrvatske, Dalić će morati dobro odvagnuti koga će staviti u početnih 11. Bude li igra Hrvatske na očekivanoj razini, rezultat ne bi trebao izostati jer Nigerija nije u rangu Senegala. Treba izvući pouke iz pogrešaka, pripaziti i ne ostavljati braniče na širokom prostoru i nadati se pogotku iz prekida. Sretno Hrvatska!

• Balthazar09.06.2018. u 07:17
    Kod njihovog gola umjesto vašeg teksta "zaspao je Vida, nije dobro reagirao Strinić" trebao bi biti "zaspao je Strinić, nije dobro reagirao Vida". Iako je Vida također to trebao bolje riješiti, on je imao svog igrača, ali nije mi jasno što je radio Strinić. Da je u startu... [više na forumu]