Vodeni sportovi

Palma Čargo sanja Tokio kao "pionirka" u svojoj dicsiplini u Hrvatskoj

Sportnet • subota, 04.08.2018.
Palma Čargo sanja Tokio kao "pionirka" u svojoj dicsiplini u Hrvatskoj

Hrvatska je dosad u jedrenju imala četiri olimpijke i to u našim tradicionalnim disciplinama. 17-ogodišnja Palma Čargo odlučila je da će ona biti peta i to u disciplini u kojoj nikad nismo imali predstavnicu, na dasci. Sve koji je poznaju taj izbor nije iznenadio.

Mateji Petronijević 2008. pripala je čast da stekne status prve hrvatske olimpijke u jedrenju. Nastupila je na Olimpijskim igrama u Kini u samcu Laser Radialu. U toj disciplini u Londonu 2012. i Riju 2016. naslijedila ju je Tina Mihelić. Na OI u Londonu u hrvatskoj reprezentaciji imali smo i prvi ženski dvojac ikad, bile su to Enia Ninčević i Romana Župan. Od te četvorke aktivna je još samo Ninčević, koja će s Mihaleom de Micheli Vitturi u 49er FX-u pokušati ispuniti normu za Tokio 2020.

U kadetskom uzrastu uvijek imamo dosta djevojčica i to prilično perspektivnih, no većina odustane od jedrenja kad prijeđu u juniorke, do seniorki ih nažalost vrlo malo dođe. Palma Čargo odabrala je potpuno svoj put, van uobičajenih razmišljanja. Nakon Optimista odlučila se za dasku.

"Izabrala sam dasku jer mi se najviše sviđala i nije bilo lako jer taj program nije imao nijedan klub, ali uz pomoć trenera Marina Siriščevića i roditelja uspjela sam ostvariti tu svoju želju", kaže Palma.

Da je dobro odlučila i da dobro napreduje pokazuju rezultati ove godine. Na nedavno održanom Svjetskom juniorskom prvenstvu do 19 godina bila je na olimpijskoj dasci RS:X izvrsna četvrta, dok je na Europskom prvenstvu za juniorsku dasku Techno 293 ispunila normu za Olimpijske igre mladih, koje će se održati u listopadu u Buenos Airesu. S obzirom na to da je jedina u Hrvatskoj, da nema veliki pogon iza sebe, da je pionir u onome što radi ti rezultati su zaista divljenja vrijedni. Palma trenira s dečkima, glavni sparing partner joj je Roko Hrvoj.

"Ponekad je teško trenirati s muškima, oni su jači i brži, ali to me opet na drugu stranu motivira. Naš trener vrlo je kreativan, osmišljava razne načine treniranja da brže napredujemo. Druge zemlje imaju prave pogone na dasci, ali mislim da im dobro pariramo, približila sam se ostalim djevojkama na vrhu i treniramo zajedno kad god možemo", rekla je Palma.

Isto tako je rekla da ne voli baš pričati o sebi, da se pita druge što misle, a oni će redom reći otkačena, nasmijana, spremna za sve izazove i adrenaline. Ako nije na dasci i ne pegla valove ova 17-godišnja Splićanka je najradije na skateu. Voli se i penjati, a ako treba dat će sve od sebe i istrčati i polumaraton, kao što je napravila lani, iako nikad nije toliko u komadu trčala.

"Što je potrebno da bi bio dobar daskaš? Pa definitivno trebaš biti izdržjiv i uporan u postizanju dobre tehnike. Nema faktora sreće, pobjeđuju oni koji imaju iskustva i snage", smatra Čargo.

E sad, norma za Tokio nije mali zalogaj. Samo 25 djevojaka steći će pravo nastupa, od čega je jedno mjesto rezervirano za domaćina, za Japan, a u obzir treba uzeti i kontinentalne kvote, za koje se zasad još ne zna koliko će za koji kontinent biti, ovisi o tome hoće li svi iskoristiti sva mjesta koja im se nude. Palma je još uvijek juniorka, svega joj je 17 godina, i ako ne bude Tokio sigurni smo da joj neće izmaći OI 2024. No, zar ne bi bila sjajna priča da ova neustrašiva djevojka zajedri već za dvije godine na OI? U Aarhusu se dijeli 11 mjesta za Tokio. A sanjati nije zabranjeno. Mi sanjamo. Za Palmu.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • cameosis04.08.2018. u 14:57
    držimo fige, curi svaka čast na ustrajnosti!
    cameosis