Vodeni sportovi

Čupkov blizu svjetskog rekorda, Britanci do zlata u mješovitoj štafeti

Petar Jenjić • ponedjeljak, 06.08.2018.

Šest finala danas je bilo na rasporedu na Europskom prvenstvu u Glasgowu gdje smo vidjeli dva europska rekorda. Anton Čupkov na 200 metara prsno osvojio je zlatnu medalju i stigao na samo 12 stotinki od svjetskog rekorda, dok je britanska mješovita štafeta slavila i popravila dosadašnji europski rekord za sekundu i pol...

Odlična utrka bila je ona na 200 metara leptir gdje je do slavlja stigla mađarska plivačica Boglarka Kapas. Upravo je Kapas prije dvije godine bila najbolja na dugim dionicama u slobodnom načinu plivanja, ali ovoga puta odlučila se okušati u drugoj disciplini.

Iako je na posljednjem okretaju bila tek peta, u posljednjih 50 metara uspjela je prestići sve suparnice i s vremenom 2:07.13 doći do zlata. Druga je završila Svetlana Čimrova, dok je broncu osvojila Alys Thomas iz Velike Britanije.

Do drugog pojedinačnog zlata na ovom Prvenstvu, a ukupno trećeg, stigao je Rus Kliment Kolesnikov koji je slavio na 100 metara leđno s vremenom 52.53. Drugo mjesto osvojio je njegov sunarodnjak Evgeni Rilov (52.74), dok je treći bio Apostolos Christou iz Grčke (53.72).

Zlatna medalja ide i u Francusku u ruke Charlotte Bonnet koja je s vremenom 1:54.95 slavila na 200 metara slobodno, ispred Femke Hemmskerk iz Nizozemske (1:56.72) i Ruskinje Anastasije Guženkove (1:56.77). Spomenimo i to kako su sve tri plivačice držale svoje pozicije od prvog okretaja pa sve do kraja.

Sjajnu utrku odradio je ruski plivač Anton Čupkov koji je pomeo konkurenciju na 200 metara prsno i s novim europskim rekordom osvojio zlatnu medalju. Čupkov je slavio s vremenom 2:06.80 ispred James Wilbyja iz Velike Britanije (2:08.39) i Luce Pizzinija iz Italije (2:08.54).

Ovakav rezultat još je i vrjedniji kada dodamo da je stigao na samo 13 stotinki od svjetskog rekorda Japanca Ipeeija Watanabea (2:06.67) koji ga je postavio početkom prošle godine.

Na 200 metara mješovito u muškoj konkurenciji do pobjede je stigao Švicarac Jeremy Desplanches s vremenom 1:57.04. Srebrenu medalju osvojio je Nijemac Philip Heintz (1:57.83), dok je treći završio Max Litchfield (1:57.96).

Kao posljednja utrka dana bila je predviđena mješovita štafeta na 4 x 100 mješovito koja je ispunila sva očekivanja. Velika Britanija stigla je do zlatne medalje s vremenom 3:40.18 čime je postavila novi europski rekord koji je do sada iznosio 3:41.56.

Leđnu dionicu plivala je Georgia Davies, prsno je plivao Adam Peaty, leptir James Guy, a slobodno Freya Anderson. Drugo mjesto osvojila je ruska štafeta s ostvarenim vremenom 3:42.71, dok je dvije sekunde i 14 stotinki sporija bila štafeta iz Italije.