Veliki derbi završio bez pobjednika, uvjerljiva pobjeda Uranije

Ivan Šola • ponedjeljak, 19.11.2018.

Odigrano je 13. kolo Treće HNL Jug u kojem je pod reflektorima odigran veliki derbi između Uskoka i Junaka u kojem na kraju nije bilo pobjednika, takav je rezultat najbolje iskoristila Urania koja je uvjerljivom pobjedom protiv Neretvanca skočila na drugo mjesto. Od ostalih utakmica vrijedi istaknuti kako je BŠK Zmaj prekinuo niz od osam uzastopnih poraza, dok su Hrvace u derbiju začelja porazile Split. Kolo je bilo izrazito domaćinsko, pa su tako uz Junak samo Neretva i biogradski Primorac uspjeli uzeti bod u gostima.

Dvoboj dvaju Primoraca, onog iz Stobreča i Biograda, završio je bez pobjednika 1:1. Gosti su bolje ušli u susret, te su već u 11. minuti preko Stipana Banića došli u zasluženo vodstvo. U nastavku utakmice domaćini su zaigrali puno bolje, ali su tek u završnici susreta došli do izjednačenja. Igrala se 77. minuta kada je Filip Čeko postavio konačan rezultat utakmice 1:1.

Zanimljiva utakmica odigrana je u Unešiću gdje su Zagora i Neretva odigrali utakmicu bez pobjednika. Igrala se 20. minuta utakmice kada je goste u vodstvo doveo Adel Ajkunić. Do kraja poluvremena Zagora se vratila u egal zahvaljujući Bruni Bitunjcu. U nastavku susreta obje su momčadi imale prilike za doći u vodstvo, ali se mreže više nisu tresle, pa je samim time susret završio podjelom bodova 1:1.

Najefikasnija utakmica u kolu odigrana je u Baškoj Vodi gdje su gledatelji mogli vidjeti čak osam pogodaka u slavlju domaće momčadi nad Neretvancom 6:2. Gosti su već u sedmoj minuti došli u vodstvo kada je Ilija Mašić neobranjivo poslao loptu u domaću mrežu. Samo četiri minute kasnije Urania je zahvaljujući Karlu Vidoviću došla do izjednačenja. Igrala se 24. minuta utakmice kada je Ante Petričić doveo domaći sastav u vodstvo 2:1. Do kraja poluvremena gosti su izjednačili, igrala se 38. minuta kada je Dino Deak sigurno realizirao kazneni udarac za 2:2. Ključna je bila 52. minuta kada su gosti ostali s igračem manje, žute kartone upario je Frano Čolak i tako napustio teren. Nakon toga domaćini su u potpunosti zavladali terenom, te su u 61. minuti preko Marija Pejkovića došli u novo vodstvo. Samo sedam minuta kasnije Matheus Da Silva povisio je prednost na 4:2. Do kraja susreta loptu u gostujuću mrežu poslali su još Matej Šarić i Joško Topić za konačnih 6:2.

Derbi kola odigran je u Klisu gdje su se susrele dvije vodeće momčadi Uskok i Junak. Nakon 90 minuta igre momčadi su miroljubivo podijelile bodove, što je najrealniji ishod između ova dva izjednačena protivnika. Domaća je momčad povela već u šestoj minuti kada je Ante Vukušić sigurno realizirao kazneni udarac, a samo dvije minute kasnije gosti su zahvaljujući autogolu domaćeg braniča Stjepana Vukovića postavili konačan rezultat utakmice 1:1.

Teže od očekivanog nogometaši Kamena ostvarili su sedmu prvenstvenu pobjedu savladavši na domaćem terenu Imotski 2:1. Kamen je došao u prednost na isteku pola sata igre kada je neopreznost u gostujućoj obrani iskoristio Marin Jonjić, i tako zatresao mrežu za 1:0. Gosti su se u rezultatski egal vratili u 69. minuti preko Josipa Cikojevića. Igrala se 86. minuta utakmice kada su gosti ostali s igračem manje, drugi žuti karton zaradio je Ante Ljubičić. Kada se očekivalo da će gosti odnijeti veliki bod, u prvoj minuti sudačke nadoknade Petar Brkan neobranjivo šalje loptu u mrežu za pogodak vrijedan sva tri boda.

Derbi začelja odigran je u Hrvacama gdje su domaćini zasluženo ostvarili tek četvrtu prvenstvenu pobjedu savladavši Split 2:1. Hrvace su u vodstvo došle već u četvrtoj minuti zahvaljujući Marku Feriću. Na povećanje prednosti čekala se 58. minuta kada je neopreznost u gostujućoj obrani iskoristio Anđelo Svalina, te zatresao mrežu za 2:0. Do kraja susreta gosti su uspjeli samo uljepšati poraz, igrala se 88. minuta utakmice kada je utješni pogodak za Split postigao Petar Kovačević.

Za iznenađenje kola pobrinuli su se nogometaši Zmaja s Korčule koji su na domaćem terenu s minimalnih 1:0 porazili goste iz Dubrovnika, te tako prekinuli crni niz od osam uzastopnih poraza. Odlučujući trenutak na utakmici dogodio se u 20. minuti kada je pogodak vrijedan sva tri boda postigao Marko Vrkić.

Do sedme prvenstvene pobjede stigli su nogometaši Jadrana iz Ploča koji su na domaćem terenu zasluženo porazili Croatiju iz Zmijavaca 2:0. Igrala se deveta minuta utakmice kada je Marko Musulin doveo domaćine u vodstvo. Pitanje pobjednika riješeno je u 88. minuti kada je Abel Kalfić postavio konačan rezultat utakmice 2:0.