Real pregazio Barcelonu, Perasovićeva Baskonia u završnici do pobjede kod Maccabija

Petar Jenjić • četvrtak, 13.12.2018.

Odigrano je pet utakmica 11. kola košarkaške Eurolige iz kojih treba izdvojiti visoku pobjedu Reala protiv Barcelone, kao i novo slavlje Perasovićeve Baskonije koja je večeras bila bolja od Maccabija...

Moskovski CSKA nije imao prevelikih problema protiv Himkija kojeg je na domaćem terenu svladao sa 88:74 te tako stigao do 11. pobjede sezone. Nakon tri četvrtine domaćin je imao 22 koša viška (75:53), a Himki je do kraja uspio tek ublažiti poraz, osmi ukupno u sezoni.

Najbolji je u pobjedničkim redovima bio Daniel Hackett s 14 koševa, dok je Sergio Rodriguez dodao 12 poena i pet asistencija. Stefan Marković s 18 poena i Malcolm Thomas s 15 koševa i pet skokova bili su najbolji kod gostiju.

U utakmici s dosta preokreta Olympiakos je do pobjede stigao kod kuće protiv Anadolu Efesa. Grčka momčad u konačnici je slavila sa 88:81 i tako upisala sedmu pobjedu u sezoni, četvrtu u posljednjih pet utakmica.

Tijekom prve četvrtine domaćin je imao i 15 koševa viška (23:8), međutim, turska momčad već se do poluvremena uspjela vratiti u egal (48:46) koji je ostao do kraja. Još tri minute prije isteka posljednje četvrtine bilo je 79:79 nakon čega su za Olympiakos poentirali Toupane i LeDay, a kada je najviše trebalo Efes nije uspio doći do poena.

Axel Toupane s 19 koševa i Nikola Milutinov s 15 poena i devet skokova predvodili su Olympiakos do pobjede. Vasilije Micić s 24 poena i šest asistencija bio je najučinkovitiji kod Efesa, Kruno Simon dodao je osam koševa (2/3 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i tri skoka za 20 minuta igre.

Desetu pobjedu sezone upisao je Real Madrid koji je na domaćem terenu u potpunosti pregazio Barcelonu rezultatom 92:65. Šesti je ovo poraz katalonske momčadi u sezoni, a četvrti u posljednjih pet utakmica. Kraljevski klub već je na poluvremenu imao 23 koša viška (53:30) što je bez većih poteškoća obranio do kraja utakmice.

Trey Thompkins sa 17 poena i sedam skokova predvodio je Real do pobjede, dok je Anthony Randolph dodao 16 koševa. Najbolji je kod Barcelone bio Thomas Heurtel sa 16 koševa, Ante Tomić dodao je šest poena (2/5 za dva, slobodna bacanja 2/4), jedan skok i jednu asistenciju za 18 i pol minuta na terenu.

Osmu uzastopnu pobjedu u Euroligi upisao je Fenerbahče koji je na domaćem terenu bio bolji od Armani Milana sa 92:85. Domaćin je nakon 30 minuta igre imao devet koševa viška (67:58), ali gosti na krilima Mikea Jamesa, koji je ubacio dvije uzastopne trice, stižu na samo dva poena minusa (81:79) dvije minute prije kraja. Međutim, tada je na drugoj strani uzvratio istom mjerom i Marko Gudurić koji je potvrdio pobjedu svoje ekipe.

Gudurić je susret zaključio s 20 poena (5/6 za dva, 2/2 za tricu, slobodna bacanja 4/4), dok je Jan Vesely dodao 17 koševa i pet skokova. U redovima talijanske momčadi Mike James susret je zaključio s 31 poenom i šest asistencija.

Pobjedu nakon neizvjesne završnice upisala je Baskonia koja je slavila kod Maccabija sa 81:79. Španjolskoj momčadi ovo je treća pobjeda u posljednja četiri kola, a ukupno peta, dok Maccabi ostaje na pretposljednjem mjestu s tri slavlja.

Domaćin je tijekom drugog poluvremena imao deset koševa viška, a uoči posljednjih deset minusa sedam poena prednosti (61:54). Međutim, Baskonia je uspjela preokrenuti i upisati pobjedu. Deandre Kane donio je Maccabiju izjednačenje pola minute prije kraja, ali u sljedećem protivničkom napadu Vincent Poirier zakucavanjem je donio svojoj momčadi pobjedu.

Tornike Šengelija s 20 poena i pet asistencija bio je najbolji kod Baskonije, dok je Matt Janning dodao 16 koševa. Po 13 poena u domaćim redovima ubacili su Scottie Wilbekin (pet asistencija) i Deandre Kane (šest skokova).