Warriorsi i Kingsi pogodili rekordan broj trica, Rocketsi poraženi, stao je Hardenov niz

Petar Jenjić • nedjelja, 06.01.2019.

Noćas je odigrano osam NBA utakmica u kojima nisu nastupali hrvatski košarkaši, ali zato smo vidjeli nekoliko zanimljivih okršaja. Golden State Warriorsi slavili su kod Sacramento Kingsa, a utakmicu je obilježio i rekordan broj trica. Portland Trail Blazersi spustili su Jamesa Hardena ispod 40 poena te stigli do pobjede protiv Houston Rocketsa, dok je u važnom dvoboju na Istoku Toronto bio bolji od Milwaukeeja...

Najbolji učinak sezone, barem po pitanju poena, ostvario je Nikola Jokić čiji su Denver Nuggetsi slavili kod kuće protiv Charlotta Hornetsa sa 123:110. Bila je to njihova 26. pobjeda sezone, a deseta uzastopna na domaćem terenu.

Nuggetsi su ubacili 27 poena nakon pogrešaka protivnika, a susret su prelomili u posljednjoj četvrtini kada su Trey Lyles i Paul Millsap pogađali trice za vodstvo svoje momčadi od 105:93. Do kraja susreta domaćin nije ispustio dvoznamenkastu razliku.

Prvo ime Nikola Jokić susret je zaključio s 39 poena, 12 skokova, šest asistencija i tri ukradene lopte, Pau Millsap dodao je 18 koševa i šest skokova. Najbolji je kod gostiju bio Kemba Walker s 20 koševa, po 16 poena dodali su Bismack Biyombo (12 skokova) i Marvin Williams (šest skokova).

"Ako želite pobjeđivati, morate igrati obranu. Tako je u svakoj utakmici", kazao je Kawhi Leonard čiji su Toronto Raptorsi u jednom od dvoboja Istočne konferencije svladali Milwaukee Buckse u gostima sa 123:116. Raptorsi su tako napredovali na omjer 29-12, dok su Bucksi na 27-11.

Kao što se i moglo očekivati kada su ove dvije momčadi u pitanju, rezultat je bio prilično izjednačen. Bucksi su tako nešto više od osam minuta prije kraja, nakon trice Antetokounmpoa, zaključili seriju od 14:4 te poveli sa 96:95. Međutim, uslijedila je serija Toronta od 15:2 što se u konačnici pokazalo nedostižnim za njihove večerašnje protivnike.

Pascal Siakam ubacio je 30 poena, isto koliko i Kawhi Leonard koji je dodao šest skokova, šest asistencija i pet ukradenih lopti (rekord sezone). Serge Ibaka dodao je 25 koševa, devet skokova i pet asistencija. Giannis Antetokounmpo je na drugoj strani bio nezaustavljiv, susret je zaključio s 43 poena i 18 skokova.

Nakon što su se našli na 14. mjestu tijekom prosinca, San Antonio Spursi zaigrali su puno bolje, a noćas su upisali 12. pobjedu u posljednjih 15. utakmica. Memphis Grizzliesima nanijeli su peti uzastopni poraz i to rezultatom 108:88. Krajem prve četvrtine Spursi su preuzeli vodstvo i do kraja ga nisu ispuštali. Vrijedi izdvojiti kako su na početku posljednje četvrtine imali najvećih 24 razlike (90:66).

Zanimljivo, bila je to ukupno 70. pobjeda Spursa protiv Memphis Grizzliesa otkad je ta momčad ušla u NBA ligu 1995. godine. Od tog razdoblja pa sve do danas, San Antonio nijednu momčad nije porazio toliko puta.

Spurse je predvodio Derrick White s 19 poena, dok je LaMarcus Aldridge dodao 18 koševa i sedam asistencija. Mike Conley s 21 poenom i Jaren Jackson Jr. s 15 poena i sedam skokova bili su najbolji kod Memphisa.

"Spustili smo ga ispod 40 poena, tako da pretpostavljam da je i to pobjeda", kazao je trener Portlanda Terry Stotts na učinak Jamesa Hardena čiji je niz od pet uzastopnih utakmica s 40 i više poena stao. Noćas je igrač Houstona ubacio 38 koševa, a njegovi Rocketsi izgubili su na gostovanju kod Tral Blazersa sa 110:101.

Portland je tijekom treće četvrtine vodio i sa 16 razlike (77:61), a nakon sporijeg ulaska u utakmicu Harden se uspio razigrati u drugom poluvremenu. Na startu posljednje dionice Gerald Green smanjio je na 88:83, ali više nije išlo. Nurkićevim ubačajem domaća je momčad povela s 97:85, a prednost je sačuvao do isteka vremena.

Jusuf Nurkić predvodio je Portland s 25 poena i 15 skokova, C.J. McCollum dodao je 24 koša, a Damian Lillard 17 poena, pet skokova i 12 asistencija. Uz Hardena dobro je odigrao Austin Rivers koji je dodao 21 poen, Clint Capela dodao je 13 koševa i 21 skok.

Tricašku rapsodiju gledali smo u utakmici aktualnih prvaka Golden State Warriorsa i Sacramento Kingsa u kojoj je postavljen novi NBA rekord po broju ubačenih trica - ukupno 41. Time je nadmašena prošlosezonska utakmica Cleveland Cavaliersa i Minnesota Timberwolvesa u kojoj je ubačena jedna trica manje. Ipak, ovo je prvi puta u povijesti da su obje momčadi ubacile 20 ili više trice. Sacramento je ubacio 20, a Warriorsi 21.

Prvo ime susreta apsolutno je bio Steph Curry koji je svoju momčad predvodio do pobjede od 127:121. Utakmicu je zaključio s 42 poena (deset ubačenih trica) od čega je 20 stiglo u posljednjoj četvrtini.

Momčadi su se tijekom susreta često izmjenjivale u vodstvu pa i nije bilo čudno da je utakmica ušla u neizvjesnu završnicu. Nešto manje od tri minute prije kraja De'Aaron Fox zabio je za vodstvo Kingsa 121:120 što će se na koncu pokazati kao posljednje. Curry je ubacio pet od posljednjih sedam poena svoje momčadi, a posljednje devet sekundi prije kraja kada je potvrdio pobjedu.

Osim Curryja dobro je odigrao Kevin Durant s 29 poena, pet skokova i devet asistencija, dok je Klay Thompson dodao 20 koševa. Buddy Hield predvodio je Kingse s 32 poena (osam trica), dok je Justin Jackson dodao 28 koševa i pet skokova.

NBA:
Denver Nuggets - Charlotte Hornets 123:110
Detroit Pistons - Utah Jazz 105:110 (Blake Griffin 34p, 10sk, 5as / 26p, 5sk, 5as)
Philadelphia 76ers - Dallas Mavericks 106:100 (Joel Embiid 25p, 12sk / Wesley Matthews 18p)
Cleveland Cavaliers - New Orleans Pelicans 98:133 (Jordan Clarkson 23p, Žižić nije igrao / Julius Randle 22p, 12sk, 8as)
Milwaukee Bucks - Toronto Raptors 116:123
San Antonio Spurs - Memphis Grizzlies 108:88
Portland Trail Blazers - Houston Rockets 110:101
Sacramento Kings - Golden State Warriors 123:127