Fiorentina 0:1 Milan
Milan

Calhanoglu zabio za pobjedu u Firenzi i ostavio Milan u utrci za Ligu prvaka

Marjan Kreševac • subota, 11.05.2019.

U sklopu 36. kola prvenstva Italije Milan je gostovao kod Fiorentine. Kako bi održali realnu nadu u pogledu nastupa u Ligi prvaka sljedeće sezone Milanistima je igrala isključivo pobjeda do koje su i stigli zahvaljujući pogotku Calhanoglua iz 35. minute...

Iako je pitanje prvaka već odavno riješeno u Serie A vodi se borba oko nastupa u Ligi prvaka sljedeće sezone. U utrci za dva mjesta nalaze se Atalanta, Inter, Milan i Roma. Atalanta je ranije pobijedila Genou 2:1 i ukoliko je Milan želio ostati s realnim nadama u nastup u najelitnijem nogometnom natjecanju u Europi pobjeda protiv Fiorentine bila je imperativ.

Otkako je Vincenzo Montella preuzeo momčad, Viole nisu upisale pobjedu, dugačak je to niz od 13 susreta u svim natjecanjima i pomalo je nerealno bilo za očekivati da će se prekinuti baš protiv Milana. Bez obzira na negativan niz i teškog protivnika domaći nogometaši bolje su ušli u susret, već u petoj minuti vidjeli smo udarac u okvir gola. Kevin Mirallas na lijevoj strani kaznenog prostora pronašao je Luisa Muriela koji bez puno razmišljanja puca, ali Donnarumma zaustavlja njegov pokušaj u donjem desnom kutu gola.

Nakon te uvodne prilike igrači Fiorentine malo su nestali s terena i prepustili gostima posjed lopte i terensku inicijativu. Kao rezultat toga do 35. minute vidjeli smo šest udaraca prema domaćem golu od čega čak tri u okvir. Obrana Fiorentine bila je na sto muka i bilo je samo pitanje trenutka kada će obrambeni bedem Lafonta popustiti.

Brana je pukla u 35. minuti kada je Suso pronašao glavu Hakana Calhanoglua, brzi trzaj i lopta se zakoprcala u suprotnom kutu domaćeg gola. Zanimljivo je da je ovo druga sezona za redom kako Calhanoglu zabija na Stadio Franchiju. Pogodak gostiju negativno je utjecao na oba aktera na terenu, do kraja poluvremena gledali smo dosta nezanimljiv nogomet bez ijedne konkretnije situacije.

Nastavak je donio sasvim drugačiju sliku, Montella je očito pronašao prave riječi u svlačionici jer njegovi nogometaši izašli su puni želje da dođu barem do izjednačenja. Stvarali su prilike, prijetili sa svih strana, ali lopta jednostavno nije htjela u mrežu. Svi pokušaji završavali su pored vrata ili u bloku gostujućih braniča, a ono malo što se probilo prema vratima Donnarumma je ukrotio bez problema.

Milan je dohvatio tri vrijedna boda i sada se nalazi na dva boda iza treće Atalante i bod iza četvrtog Intera s time da Inter ima utakmicu manje. Fiorentina dvije utakmice prije kraja matematički nije sigurna u nastup sljedeće sezone u elitnom razredu talijanskog nogometa. Ivan Strinić nije nastupio zbog ozljede.