Na današnji dan: Napoli pokvario Del Pieru oproštaj od Juventusa

Branimir Korać • ponedjeljak, 20.05.2019.

Alessandro del Piero 20. svibnja 2012. godine odigrao je posljednju utakmicu u dresu Juventusa, a ona nije prošla dobro, Juve je poražen od Napolija 2:0...

Tjedan dana ranije Alessandro del Piero upisao je posljednji nastup u dresu Juventusa u prvenstvu, a 20. svibnja 2012. godine zadnji put navukao je Juventusov dres u finalu Talijanskog kupa.

Trebao je to biti savršen oproštaj, prvenstvo je osvojeno bez ijednog poraza, a očekivalo se i slavlje u finalu Kupa gdje ga je čekao Napoli. Niti u Napulju nisu vjerovali da mogu nešto napraviti u tom susretu.

"Bilo je nezamislivo da ćemo pobijediti Juventus koji nije izgubio cijele godine. Bio je to pothvat unutar pothvata", rekao je trener slavljeničke momčadi, Walter Mazzarri.

Del Piero je na travnjaku proveo 68 minuta nakon čega ga je zamijenio Mirko Vučinić, a Del Piero je ovacijama ispraćen s terena.

"Čarobna je veza kojom pripadam svojim navijačima i način na koji su me ispratili u prvenstvu i sada u Kupu", izjavio je sjajni Talijan.

Ipak, nije skrivao razočaranje: "Sanjao sam drugačiju noć, ali to je - to. U ovakvim utakmicama treba biti spreman na sve ishode, bez obzira na moguću tugu. Ne mogu ni opisati svoje emocije, makar je iza Juventusa nevjerojatno dobra i lijepa godina".

Del Piero je za Juventus debitirao u rujnu 1993. godine protiv Foggie. "Treba okrenuti novi list i vidjeti što će se dogoditi", rekao je gotovo 19 godina poslije. "Idem na odmor, moram probaviti sve ovo", zaključio je.

Trofej Napoliju golovima za konačnih 2:0 su donijeli Edinson Cavani i Marek Hamšik, a Del Piero je nakon devet velikih godina u Juventusu, preselio u Sydney FC gdje je odradio dvije sezone, a karijeru je završio 2014. godine nakon epizode u Delhi Dynamosu.

Juventusu je bio vjeran i kada je izbačen u Serie B, za razliku od brojnih zvijezda, ipak je ostao u klubu te mu pomogao u povratku u Serie A.

U dresu Juventusa odigrao je 705 utakmica, 478 samo u Serie A, zabio je 290 golova te osvojio šest naslova prvaka Italije (osam, ali dva su oduzeta nakon Calciopolija), Ligu prvaka, Kup, četiri Superkupa...