Umag kroz godine: Prpić uzeo prvi, Cecchinato posljednji, a Moya najviše puta

Petar Jenjić • subota, 13.07.2019.

Pred nama je 30. izdanje ATP turnira u Umagu kojeg su kroz godine osvajali oni poznati i manje poznati tenisači. Neki su bili u samom teniskom vrhu, a nekima je umaška titula čak bila i jedina u karijeri...

1990:
Goran Prpić 6:3, 4:6, 6:4 Goran Ivanišević

Prvi turnir odigran je još 1990. godine, dva tjedna prije Roland Garrosa. U finalu smo gledali dvoboj prvog i drugog nositelja, Gorana Prpića i Gorana Ivaniševića, a do pobjede je stigao iskusniji Prpić koji je slavio u tri seta.

Bio mu je to prvi i jedini naslov u karijeri na ATP razini, a do pobjede je stigao sa 6:3, 4:6, 6:4. Umaški turnir tako je postao prvi turnir ATP kategorije u regiji.

1991.
Dimitri Poliakov 6:4, 6:4 Javier Sanchez

1992.
Thomas Muster 6:1, 4:6, 6:4 Franco Davin

1993.
Thomas Muster 7:5, 3:6, 6:3 Albert Berasategui

1993. godina definitivno je bila jedna od godina Thomasa Mustera koji je pobijedio u čak sedam od devet odigranih finala. Jedno od njih bilo je i ono u Umagu gdje je nakon velike borbe u finalu bio bolji od Alberta Berasateguija. Posebno vrijedi izdvojiti kako smo svjedočili prvom internacionalnom prijenosu finalnog meča.

1994.
Albert Berasategui 6:2, 6:4 Karol Kučera

1995.
Thomas Muster 3:6; 7:6; 6:4 Carlos Costa

Odlični Austrijanac ponovno je bio u prvom planu, a do polufinala nije izgubio nijedan set. S 27 godina i 11 mjeseci bio je najstariji pobjednik turnira, a u uzbudljivom finalu svladao je Carlosa Costu nakon što je spomenuti imao i tri meč lopte. U glavnom turniru bilo je čak 12 igrača iz Španjolske.

1996.
Carlos Moya 6:0, 7:6 Felix Mantilla

Jedno od imena koje je obilježilo umaški turnir svakako je ono Carlosa Moye koji je svoju prvu titulu osvojio nakon što je prošao kvalifikacije kao talentirani 19-godišnjak.

Marcelo Rios 7:6, 4:6, 6:3 Mariano Puerta

Prvi turnir u novom tisućljeću osvojio je Marcelo Rios, jedini tenisač koji je bio prvi igrač svijeta i kao junior, i kao profesionalac i kao senior. U finalnom meču porazio je Mariana Puertu koji je u Umag stigao kao prvi nositelj.

2001.
Carlos Moya 6:4, 3:6, 7:5 Jerome Golmard

2002.
Carlos Moya 6:2, 6:3 David Ferrer

2003.
Carlos Moya 6:4, 3:6, 7:5 Filippo Volandri

Bile su to godine apsolutne dominacije Carlosa Moye koji je stigao do svog trećeg uzastopnog naslova, a ukupno četvrtog u Umagu. Ovoga puta na putu do titule stajao mu je Talijan Filippo Volandri kojeg je porazio u tri seta.

Spomenuto izdanje posebno se spominje zbog dolaska Rafaela Nadala, a jedan od zaslužnijih za to bio je upravo Moya koji je budućeg "Kralja zemlje" zaustavio u polufinalu. Međutim, mlađahni Nadal osvaja turnir u parovima s Alexom Lopezom Moronom. Bila mu je to prva titula karijere.

Na isti turnir stigao je i Stan Wawrinka koji je dobio pozivnicu, no u drugom kolu svladao ga je Volandri.

2004.
Guillermo Canas 7:5, 6:3 Filippo Volandri

2005.
Guillermo Coria 6:2, 4:6, 6:2 Carlos Moya

Miljenik publike Carlos Moya zaustavljen je na posljednjoj stanici, a do naslova je stigao Guillermom Coria u vrlo napetom i neizvjesnom dvoboju. S još nepunih 18 godina, svoj prvi meč u ATP kategoriji upisao je Marin Čilić.

2006.
Stan Wawrinka 6:6 predaja Novak Đoković

Mlađahni Stan Wawrinka i Novak Đoković tada su igrali jedan od najvažnijih mečeva u svojim karijerama. Finale je otišlo na stranu švicarskog tenisača kojem je Đoković, krajem prvog seta, morao predati meč zbog iscrpljenosti.

2007.
Carlos Moya 6:4, 6:2 Andrej Pavel

Počasni građanin Umaga stigao je do svoje pete titule na turniru, a u finalu ga je, pretkraj svoje karijere, čekao Rumunj Andrej Pavel koji nije imao šanse protiv raspoloženog Španjolca kojem je to bilo posljednje pojavljivanje u finalu.

Aleksandr Dolgopolov 6:4, 3:6, 6:3 Marin Čilić

Još od prvog izdanja turnira Hrvatska je čekala na predstavnika u finalu turnira, a dočekala ga je u Marinu Čiliću. Na drugoj strani našao se Ukrajinac Aleksandr Dolgopolov koji je ipak bio prevelika prepreka za hrvatskog tenisača. Kao drugi nositelj, osvojio je svoju prvu ATP titulu.

Čilić je igrao i finale parova s Lovrom Zovkom, no bolji su s 10:7 u trećem setu bili Talijani Simone Bolelli i Fabio Fognini. Čak 16 hrvatskih igrača nastupilo je, što u kvalifikacijama, što u glavnom turniru.

2012.
Marin Čilić 6:4, 6:2 Marcel Granollers

Što mu nije pošlo za rukom godinu dana ranije, pošlo je 2012. Marin Čilić postao je prvi Hrvat s titulom u Umagu još od 1990. godine. Iako je u polufinalu svladao prvog nositelja Fernanda Verdasca, Marcel Granollers nije imao snage i za finale u kojem je hrvatski tenisač bio apsolutno dominantan.

2013.
Tommy Robredo 6:0 6:3 Fabio Fognini

2014.
Pablo Cuevas 6:3; 6:4 Tommy Robredo

2015.
Dominic Thiem 6:4; 6:1 Joao Sousa

Nagovještaj što bi mogao raditi u nastavku karijere Dominic Thiem dao je prije četiri godine na umaškoj zemlji. Kao najmlađi tenisač u TOP 20, turnir je osvojio u najkraćem finalu u povijesti. Nakon samo sat i jedne minute igre svladao je Portugalca Joaa Sousu koji nije bio osobito omiljen među talijanskim navijačima, s obzirom na to da je ranije izbacio Andreasa Seppija i Fabija Fogninija.

2016.
Fabio Fognini 6:4, 6:1 Andrej Martin

Treća je bila sreća Talijanima. Nakon što je Volandri ranije tijekom karijere izgubio dva finala, do titule je stigao njegov sunarodnjak Fabio Fognini kojem je to bio četvrti turnir u karijeri. Svoju najbolju sezonu tada je igrao finalist Andrej Martin koji je ipak ostao malo prekratak protiv "ludog" Talijana koji je sve emotivno proslavio sa suprugom Flaviom Pennetom, pobjednicom US Opena 2015. godine.

2017.
Andrej Rubljev 6:4, 6:2 Paolo Lorenzi

2018.
Marco Cecchinato 6:4, 6:2 Guido Pella

Posljednje izdanje turnira pripalo je još jednom Talijanu. Bila je to sjajna godina za Marca Cecchinata koji je ranije tijekom sezone osvojio ATP turnir u Budimpešti, a zatim i igrao polufinale Roland Garrosa. U finalnom meču svladao je Guida Pellu.