Vodeni sportovi

Veliki dan na Svjetskom prvenstvu: Srušena tri svjetska rekorda, sjajan nastup 17-godišnje Smith

Jan Šneler • petak, 26.07.2019.

Današnji nastupi u polufinalima i finalima plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima koje se održava u južnokorejskom Gwangjuu bila su iznimno uzbudljiva...

Tri svjetska rekorda, fenomenalna utrka na 200 metara prsnim stilom za plivače i odličan uspjeh mlade 17-godišnje američke plivačice Regan Smith. To su tri stvari po kojima ćemo pamtiti današnja plivačka natjecanja na Svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima koje se održava u Južnoj Koreji.

U finalu utrke na 200 metara prsno za muškarce srušen je svjetski rekord. Zanimljivo u jučerašnjim polufinalima Matthew Wilson izjednačio je svjetski rekord (2:06.67), a danas je osvojio srebrnu medalju iako je otplivao svega stotinku lošije od svjetskog rekorda. Najbolji je bio Anton Čupkov koji je vremenom od 2:06.12 postavio novi svjetski rekord.

U finalu štafetne utrke na 4x200 metara slobodnim stilom za plivače do zlata je došla Australija. Najveće razočaranje priredila je Italija koja je nakon najboljeg vremena u polufinalu zauzela tek četvrtu poziciju. Drugo mjesto pripalo je Rusiji, a broncu su osvojile SAD.

Jednako kao u polufinalu, u finalu utrke na 200 metara leđnim stilom za plivače raspored se nije pretjerano mijenjao. Slavio je Evgenij Rilov, dok su naredna dva mjesta pokrili Ryan Murphy i Luke Greenbank.

U finalu utrke na 100 metara slobodno za plivačice do zlata je stigla Simone Manuel s vremenom 52.04. Iako je u polufinalu najbolja bila Sarah Sjoestroem, Šveđanka je osvojila broncu, dok je srebro pripalo Cate Campbell. Do zlata u utrci na 200 metara leđno očekivano je stigla Julija Efimova, dok su srebro i broncu osvojile Tatjana Schoenmaker i Sydney Pickrem.

U polufinalu na 100 metara leptir za plivače vidjeli smo novi svjetski rekord. Američki plivač Caeleb Dressel bio je najbrži s 49.50 sekundi te je tako srušio rekord legendarnog Michaela Phelpsa za čak 32 stotinke. Ujedno ovo je tek treći rezultat u povijesti ispod 50 sekundi. Sljedeća dva najbolja rezultata u današnjim polufinalima bila su Rusa Andreija Milakova i Mađara Kristofa Milaka.

Dressel je bio najbolji i u polufinalnoj utrci na 50 metara slobodnim stilom. S vremenom 21.18 slavio je ispred Vladimira Morozova koji je otplivao peto mjesto polufinala. Uz Amerikanca najbolji su bili Bruno Fratus i Benjamin Proud iz druge polufinalne utrke.

Jednaki uspjeh kao Dressel postigla je i njegova sunarodnjakinja Regan Smith. Ona je u polufinale utrke na 200 metara leđnim stilom srušila sedam godina star rekord Missy Franklin. Mlada 17-godišnja Smith otplivala je dionicu za malo više od dvije minute i tri sekunde i uvjerljivo slavila. U njenoj polufinalnoj utrci bile su i sljedeće dvije plivačice po rezultatima Kylie Masse i Margherita Panziera.

U utrci na 50 metara leptir slavila je sjajna Šveđanka Sarah Sjoestroem, a uz nju najbolje u polufinalu bile su Ranomi Kromowidjojo i Marie Wattel. Američke plivačice dominirale su u utrci na 800 metara slobodnim stilom. Najbolje su bile Leah Smith i Katie Ledecky, a više od dvije sekunde zaostala je Australka Ariarne Titmus.