Košarka

Ususret Svjetskom kupu: Venezuela je iskusna reprezentacija, ali puna nepoznanica

Jan Šneler • četvrtak, 29.08.2019.
Ususret Svjetskom kupu: Venezuela je iskusna reprezentacija, ali puna nepoznanica
Foto: EPA

Iskustva i motiva Venezueli ne nedostaje, ali uoči Svjetskog prvenstva u Kini, pitanje je može li ova južnoamerička momčad čiji roster mahom čine stariji igrači, napraviti nešto više od samog sudjelovanja...

Kada nekom prosječnom pratitelju košarke, pa čak i onome koji češće pogleda "loptanje pod obručima", spomenete venezuelansku košarku, sumnjamo da će moći reći nekoliko suvislih rečenica. Ipak, Venezuela je doživjela veliki uspon proteklih godina. Prije četiri godine osvojili su Prvenstvo Amerike svladavši u finalu Argentinu. Iako SAD nisu sudjelovale na ovom natjecanju, to nimalo ne umanjuje veliko postignuće Venezuele.

Nastupili su 2016. godine na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, prilično lako i rutinski plasirali se i na ovo Svjetsko prvenstvo u Kini te ne možemo reći kako je Venezuela potpuni autsajder i zalutali sastav u svijetu košarke. Slično kao Brazil, dosta se orijentiraju na iskusne veterane, prosjek godina im je 30 i upravo oni će biti najveći adut ovog sastava.

"Želimo igrati na visokoj razini kao i svaka momčad, razveseliti naše navijače i odvesti reprezentaciju što dalje možemo. Naporno smo trenirali i radili kako bi došli u Kinu i bilo bi jako dobro kada bismo obradovali navijače. Ovo Svjetsko prvenstvo značit će kraj ciklusa jedne od najuspješnijih generacija Venezuele. Dobar nastup bio bi idealan kraj i zato je ova svjetska smotra toliko posebna", rekao je 32-godišnje krilo Nestor Colmenares.

Dosadašnji nastupi

Venezuela je tri puta nastupala na svjetskim smotrama. Premijerni nastup 1990. godine u Argentini ujedno im je i najuspješniji. U grupnoj fazi protiv Portorika i Jugoslavije nisu imali previše šansi, ali su u kasnijem doigravanju uspjeli upisati par pobjeda i doći do 11. mjesta. U doigravanju za plasman izgubili su od Italije (100:108) i svladali Kanadu s 93:92 za to 11. mjesto.

Na sljedeći nastup čekali su do 2002. godine kada su u Indianapolisu osvojili 14. mjesto. Nakon slabog nastupa u grupnoj fazi, pobijedili su Alžir u doigravanju i ovoga puta izgubili od Kanade u borbi za 13. mjesto. Zanimljivo, sada je Kanada slavila minimalno (98:97).

Posljednji nastup, samo četiri godine kasnije bio je ujedno i najgori. U preliminarnoj grupi pobijedili su iznenađujuće Nigeriju, ali su upisali poraze od Libanona, Srbije i Crne Gore, Francuske i Argentine. S omjerom 1-4 završili su na diobi 21. mjesta s Panamom, Katarom i Senegalom.

Kako su došli u Kinu

S obzirom da Sjeverna i Južna Amerika daju čak sedam selekcija, prostora je bilo i za Venezuelu da se nakon 13 godina vrati na veliku scenu. Ključna je bila prva grupna faza u kojoj su upisali veliku pobjedu protiv Brazila i svladavši Čile i Kolumbiju ušli u drugi krug s pet pobjeda.

S tim kapitalom bilo je prilično lako proći na Svjetsko prvenstvo. Druga skupina donijela im je još Dominikansku Republiku, Kanadu i Djevičanske Otoke. Dvije pobjede na početku protiv Djevičanskih Otoka i u produžecima protiv Dominikanske Republike značile su faktični prolaz u Kinu. Nije odmogla niti sjajna predstava u Caracasu gdje su dobili favoriziranu Kanadu s 84:76.

Potpuno opušteni, teško su došli do slavlja na Djevičanskim Otocima i glatko izgubili od Dominikanske Republike i Kanade. Ipak, problema nije bilo jer su osvojili drugo mjesto u skupini F i uvjerljivo se plasirali na Svjetsko prvenstvo.

Prva zvijezda

Kao što smo naglasili, momčad Venezuele bogata je prekaljenim igračima koji čine jezgro jedne od najboljih momčadi u povijesti ove zemlje. Osim spomenutog Colmenaresa, najvažniji igrači Venezuele su Gregory Vargas i Jose Gregorio Vargas. Dvojica braće promijenila su velik broj klubova u svojoj karijeri i nisu ostvarili neku značajniju europsku karijeru.

Ipak, unatoč tome što je mlađi prva zvijezda trebao bi biti 33-godišnji Gregory. On je kapetan momčad i vođa na terenu. Jedan je od najzaslužnijih što je Venezuela došla do naslova prvaka Amerika 2015. godine i uživa veliko povjerenje svih oko nacionalne selekcije.

Slično kao Colmenares, igra na poziciji krila, a tijekom kvalifikacija postizao je prosječno 11.3 koševa uz četiri asistencije i dvije asistencije.

Embed from Getty Images

Izbornik

Fernando Duro je prije nešto manje od dvije godine preuzeo klupu Venezuele i pokazao se kao dobrim trenerom za ovu momčad. Argentinac je uspio s Venezuelom doći prilično glatko do nastupa na Svjetskom prvenstvu, a u Kini će se pokazati može li ovaj sastav napraviti nešto ozbiljnije.

Tijekom godina svoje trenerske karijere, Duro je većinom vodio argentinske i ostale južnoameričke klubove, a bio je i na klupi nekih venezuelanskih momčadi. Ne radi se o treneru neprikosnovenog životopisa kojeg ćete bez riječi "progutati", ali očigledno odgovara ovoj momčadi kao i oni njemu što je i dobitna kombinacija na ovakvim turnirima.

Prognoza

Skupina A s Poljskom, Obalom Bjelokosti i Kinom ne čini se toliko teškom. Objektivno sve momčadi su ispred Venezuele, ali s obzirom na to da su mogli dobiti daleko težu skupinu, u Venezueli su sretni. Prvi susret donosi Poljsku protiv koje će imati težak posao, ali šansu će loviti preko Obale Bjelokosti i onda nadati se u posljednjem kolu protiv domaćina Kine. Teško će proći skupinu, ali nije nemoguće da dođu do jedne pobjede.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!