Na današnji dan: Ivica Olić slavi okrugli 40. rođendan

Petar Jenjić • subota, 14.09.2019.

Bivši hrvatski reprezentativac Ivica Olić, osvajač brojnih trofeja kroz bogatu karijeru, danas slavi svoj 40. rođendan...

Ivica Olić rođen je na današnji dan 1979. godine u Davoru pokraj Nove Gradiške, a njegovu igračku karijeru najviše će se pamtiti po velikoj, neumornoj trci i zalaganju koje je pokazivao iz utakmice u utakmicu.

Prve njegove uspjehe vežemo za Marsoniju i osvajanje Druge HNL, a zatim i osvajanje naslova prvaka Hrvatske sa Zagrebom u sezoni 2001./02. Hrvatsko prvenstvo još je osvojio i u dresu Dinama, kao i Superkup.

Prvi značajan europski iskorak napravio je u dresu moskovskog CSKA gdje je proveo četiri godine, a pri tome tri puta bio prvak Rusije, dvostruki osvajač Kupa i Superkupa te osvajač nekadašnjeg Kupa UEFA.

S HSV-om osvojio je Intertoto kup, a s Bayernom Bundesligu, njemačku Kup i Superkup, dok je dva puta igrao finale Lige prvaka. 2010. godine bio je jedan od ključnih igrača u pohodu na finale nakon što je dva puta poentirao u dvomeču protiv Manchester Uniteda, a zatim u polufinalu postigao hat-trick protiv Lyona.

Dvije godine kasnije nije bio u zapaženoj ulozi u klubu. U finalu nije igrao od prve minute, pucao je penal u raspucavanju protiv Chelseaja, no nije pogađao. Nakon odlaska iz Bayerna igrao je za Wolfsburg, ponovno za HSV te 1860 Munchen.

Ipak, najbolje ga pamtimo po nastupima u dresu hrvatske reprezentacije za koju je nastupio 104. puta te pritom postigao 20 golova. Igrao je na tri Svjetska prvenstva i na dva Europska prvenstva.