EP 2020., kvalifikacije, skupina E, 10.10.2019, 20:45 h, Poljud, Split, gledatelja: 32.110
Mađarska

Mađarska nadigrana i visoko svladana u sjajnoj atmosferi na Poljudu!

Jan Šneler • četvrtak, 10.10.2019.

Hrvatska nogometna reprezentacija projurila je prvim poluvremenom protiv Mađara, tu im je utrpala tri gola i nakon toga mirno i rutinski privela utakmicu kraju. Na povratku u Split nakon prevelike pauze, u sjajnoj atmosferi dva gola postigao je Bruno Petković, a jedan Luka Modrić...

Adam Lang
46'
18
Dominik Nagy
60'
17
Roland Varga
76'
Marco Rossi

Prepuni i raspjevani Poljud konačno je dočekao svoje Vatrene, a nogometaši Hrvatske na najbolji mogući način uzvratili su im za prekrasnu atmosferu. Mađari su griješili, Vatreni sve lijepo koristili i epilog je potpuno zaslužena pobjeda Hrvatske. Mađarska doista nije reprezentacija koja može ozbiljno zaprijetiti Hrvatskoj i to se pokazalo u ovom susretu u kojem je gotovo besposlen bio Dominik Livaković.

Iako su najavljivali čvrstu igru u obrani i miran početak, Mađari su pogriješili već na samom startu. U petoj minuti Tamaš Kadar nepotrebno je oklijevao, prišuljao mu se Luka Modrić i oduzeo loptu. Punim trkom hrvatski kapetan krenuo je prema golu i bez većih problema rutinski pogodio za 1:0. Već na samom startu Hrvatska je došla do vodstva što je svakako olakšalo posao izabranicima Zlatka Dalića u daljnjem tijeku susreta.

Hrvatska je nastavila s napadima, posebno aktivan bio je Ivan Perišić koji je često pucao, ali nedostajalo je preciznosti. U 23. minuti Mađarska je mogla doći do izjednačenja. Nije to bila izrađena akcija, ali sreća je bila na strani Vatrenih. Ubacio je iz kornera Balazs Dzsudzsak, pucao Mate Vida, ali srećom pogodio je nekoga od hrvatskih braniča i lopta je otišla u novi udarac iz kuta.

Mađari su izdržali period nakon rano primljenog pogotka, ali greške nisu uspjeli eliminirati. Sada je pogriješio Gergo Lovrenscics, loptu je ukrao Ante Rebić koji je ubacio za Brunu Petkovića. Napadač Dinama okrenut je bio leđima prema golu, ali je vrlo inteligentnim rješenjem petom pogodio za 2:0. Novi sjajan potez Petkovića koji je poznat po svojim fenomenalnim pogocima.

Sada je već bilo jasno da Mađari nemaju rješenja u napadačkim akcijama, a u obrani su kontinuirano griješili. U 40. minuti ponovno je proradila osovina Rebić – Petković, ali ovoga puta Petković ne uspijeva poentirati. Do kraja poluvremena Vatreni su potpuno riješili sve dvojbe trećim pogotkom. Perišić je ubacio, katastrofalno pogriješio mađarski tragičar Kadar i lopta dolazi do Petkovića koji instinktivno postavlja nogu i pogađa za 3:0.

U nastavku susreta, Hrvatska nije imala potrebe za nekom jurnjavom, a Mađari ipak nisu kvalitetom toliko snažni da bi mogli ozbiljnije ugroziti hrvatska vrata. U 55. minuti Hrvatska je dobila sjajnu priliku nakon prekršaja nad Rebićem u kaznenom prostoru. Iako se očekivalo da će pucati Petković, loptu je uzeo Perišić, no nažalost slabo je tukao i Peter Gulasci lako brani njegov pokušaj.

Nakon te obrane, drugi žuti karton dobio je i veznjak Osijeka Laszlo Kleinheisler tako da je Hrvatska imala potpunu mirnoću – tri pogotka prednosti i igrača više. Jasno, u tim uvjetima teško je više bilo očekivati neki ozbiljniji nogomet. Nije ga bilo, dosta „divlje“ se igralo, a najbolju priliku Hrvatska je imala u 86. minuti kada je Rebić silovito tukao iskosa, ali lopta je otišla malo pored gola.

Hrvatsku sada očekuje susret u Cardiffu u nedjelju protiv Walesa. S obzirom na to da Hrvatska ima 13 bodova, Slovačka 10, Mađarska devet i Wales svega sedam, pobjeda na Otoku bila bi iznimno vrijedna i donijela bi Vatrenima plasman na predstojeću europsku smotru.